Hlavní obsah

Platy poslanců. Výpočet ukazuje, že by mohli dostat přidáno 36 tisíc

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Šéf opozičního hnutí ANO při projevu před poslanci. Babiš předložil ve Sněmovně i v Senátu návrh na zmrazení platů ústavních činitelů.

Poslanecké platy zatím rostou pomaleji než důchody, ale i méně než průměrná mzda i plat. Kdyby si poslanci přidávali stejně, jako se zvyšují výplaty jiným, brali by o tisíce až desetitisíce více.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

O více jak 36 tisíc větší plat by měli řadoví poslanci, pokud by jejich výplata kopírovala růst důchodů.

Podle propočtů redakce pobírají průměrně v letošním roce zákonodárci okolo 155 600 korun. Kdyby ovšem jejich plat rostl stejným tempem jako důchody - jejichž výše je automaticky svázaná s růstem inflace a reálných mezd – tak by letos poslanci pobírali 191 988 korun.

Pokud by měl růst poslaneckých platů kopírovat růst průměrné mzdy, také by si zákonodárci polepšili. Tentokrát o více jak dvacet tisíc korun.

Opět namísto 155 600 korun by pobírali 177 691 korun.

Redakce vychází z růstu průměrného důchodu vždy za poslední čtvrtletí roku, s výjimkou údaje za letošní rok, kdy je k dispozici údaj za třetí čtvrtletí. Jde o data České správy sociálního zabezpečení. Průměrné mzdy vychází z údajů stanovených Českým statistickým úřadem, letošní údaj je za druhé čtvrtletí roku.

U poslaneckých platů pak vycházíme z interního výpočtu řadového poslance Středočeského kraje, který pobírá k platu i paušální náhradu na reprezentaci a stravování a náhradu na dopravu.

Pro zajímavost – poslanecký plat by byl vyšší, i kdyby kopíroval růst platů. V tomto případě redakce vycházela z dat Informace a statistiky o průměrném výdělku a porovnala růst platů mezi lety 2019 a 2024 za první polovinu roku. I v tomto případě platí, že pokud by růst kopíroval výplaty ve veřejné sféře, měli by poslanci výplatu o více jak 2900 korun vyšší a brali by přes 158 500 korun.

V příštím roce základ 109 500 korun

Debata ohledně výše poslaneckých platů se opět rozvířila v týdnu. V úterý si totiž zákonodárci ve Sněmovně schválili v prvním čtení růst výdělků o zhruba sedm procent. Pokud návrh projde, tak v příštím roce základ platu poslanců vzroste ze stávajících 102 400 korun na 109 500 korun.

Nutno dodat, že opoziční poslanci byli proti a naopak navrhovali v rámci solidarity s občany zmrazit platovou hladinu na pět let. Opoziční politici označují zvyšování platů za aroganci a tvrdí, že jde o přidávání v době, kdy se Čechům nedaří.

Platy poslanců rostou pomaleji

Jak už Seznam Zprávy popsaly, reálně poslanecké platy rostly od roku 2009 pomaleji než mzdy a důchody. Poslanci před více než dekádou na tom byli v porovnání s ostatními profesemi lépe než jejich dnešní nástupci.

Neplatí tak často slýchaná kritika, že poslanci si zvyšují mzdy stejně nebo více, než jaké růsty zažívají důchodci nebo pracující. Platy poslanců jsou přesto ve srovnání s průměrnými výdělky nadále vysoké.

Úplně minimální částka, která přijde poslanci měsíčně na účet, je přes 155 tisíc korun a v drtivé většině případů je to víc. Průměrná mzda v Česku se pak v druhém čtvrtletí pohybovala kolem 45 tisíc korun. Tedy poslanci pobírají téměř 3,5krát větší výplaty.

Doporučované