Článek
V Památníku Terezín proběhne 15. května vzpomínková akce k uctění obětí nacistické perzekuce, konaná u příležitosti 77. výročí osvobození. Na Terezínskou tryznu ale nejsou pozváni představitelé Ruské federace a Běloruska.
„Je to velmi těžké rozhodnutí, neboť Rudá armáda přinesla větší části České republiky svobodu od nacistické okupace, a nepochybuji o tom, že většina našich občanů, nehledě na to, co Sovětský svaz ve své historii napáchal, si hrdinství sovětů při osvobozování Československa v roce 1945 uvědomuje, je sovětským vojákům vděčna a považuje je za hrdiny. Takto to vnímám i já. Proto v den osvobození Terezína položím květiny na místní Památník sovětských vojáků,“ uvedl pro Seznam Zprávy ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek.
Po konzultaci s přípravným výborem pro konání Terezínské tryzny 2022 jsem se rozhodl představitele Ruské federace a Běloruska nepozvat.
Popsal také, že je třeba odlišovat zásluhy Rudé armády během druhé světové války a současnou situaci, kdy Rusko napadlo Ukrajinu.
„Na druhou stranu chrabrosti sovětských vojáků v období války je dnes cíleně zneužíváno diktátorskými režimy Ruska a Běloruska k propagandistickým účelům v době, kdy ruští okupanti na Ukrajině cíleně vraždí nevinné civilisty, a zemi, kterou bezdůvodně napadli, svévolně pustoší,“ dodává ředitel Roubínek.
Nakonec proto padlo rozhodnutí, že sestava pozvaných bude letos jiná. „Po konzultaci s přípravným výborem pro konání Terezínské tryzny 2022 jsem se rozhodl představitele Ruské federace a Běloruska nepozvat,“ oznámil.
Vlajky zůstanou
Vlajky nástupnických států Sovětského svazu, tedy i vlajky Ruské federace a Běloruska, ale k uctění hrdinství sovětských vojáků na terezínském Národním hřbitově v den Terezínské tryzny zavlají.
Předseda Federace židovských obcí v ČR Petr Papoušek vysvětluje proč. „Vlajky připomínají vězně, kteří tam byli internováni nebo zavražděni,“ říká předseda.
Stejný postup zvolil také ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. Seznam Zprávám řekl, že letos nebudou pozváni zástupci Ruska a Běloruska na pietní akci 12. června, kdy se bude připomínat 80. výročí vyhlazení obce nacisty.
„Ruský a běloruský velvyslanec od nás pozvánku nedostanou,“ oznámil ředitel Památníku Lidice Stehlík.
Stejně jako památníky v Česku postupují i v zahraničí. Pořadatelé pietních akcí k příležitosti 77. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Mauthausenu se obrátili na velvyslance Ruska a Běloruska se žádostí, aby se jich neúčastnili. Na svých internetových stránkách o tom informuje rakouský list Der Standard. Pro Rusy a Bělorusy, kteří věznění v Mauthausenu přežili, ovšem pozvánka platí.
Předseda Rakouského mauthausenského výboru (MKÖ) Willy Mernyi uvedl, že oběma velvyslancům poslal osobní e-mail s prosbou, aby letos 15. května na připomínkové akce nejezdili. MKÖ v souvislosti s nynější válkou na Ukrajině vydal prohlášení, v němž vyzdvihuje enormní oběti, které Sovětský svaz přinesl v boji proti národnímu socialismu a při osvobozování mnohých koncentračních táborů. Zároveň ovšem uvedl, že „důrazně odsuzuje neospravedlnitelné násilí a nejtěžší zločiny proti lidskosti“ páchané během agrese Ruska vůči Ukrajině.