Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Kousek od vesnice Hojsova Stráž, téměř 900 metrů nad mořem, je známá turistická lokalita s krásným výhledem do zeleného Úhlavského údolí. Říká se jí Brčálník. V této části CHKO Šumava, pod vrcholy Pancířem, Můstkem a Špičákem, je jen řídká zástavba vesměs starších rekreačních objektů a penzionů. Každý nový dům, který přibude, nelze přehlédnout.
A právě zde, těsně nad železniční zastávkou, vyrostla teprve nedávno čtveřice budov, z nichž dvě jsou úzce propojeny. Jde o apartmánové domy s celkem 85 byty pro víkendové bydlení. Všechny už jsou prodány. Nedaleko v sousedství penzionu Pohádka se zrovna rekonstruuje pátý objekt, kde má vzniknout dalších 18 apartmánů.
Veškeré tyto budovy spojuje jediný investor: firma Dobrov&Family Group, kterou formálně ovládá kyperská společnost Dosatec Enterprises.
Seznam Zprávy zjistily, že jejím konečným majitelem je miliardář původem z ruského Novosibirsku Andrej Dobrov, v Česku dosud neznámý. O jeho spojení s nemovitostmi nevěděl ani starosta Železné Rudy Filip Smola, pod niž Brčálník spadá. „Nevím, komu to patří,“ reagoval.
Neskrývá ale, že z podobných investic do apartmánových domů žádnou velkou radost nemá. „Hotely nám nevadí, ale apartmánových domů u nás už máme víc, než je zdrávo. Potřebovali bychom spíše byty pro naše občany,“ uvedl starosta Smola v rozhovoru.
Dosud skrytý šumavský investor narozený v Kazachstánu sice nikdy nepatřil do úplně nejvyšší ruské podnikatelské ligy, nicméně o tuctového byznysmena nejde.
Dobrova pravidelně uvádí magazín Forbes v žebříčku 200 nejbohatších Rusů. Za rok 2021 je na 198. místě s majetkem 550 milionů dolarů, což je dnes kolem 13 miliard korun.
Dobrovovo současné jmění pochází z uhlí. Těžební firmu Belon, kterou řadu let řídil a ovládal, prodal v letech 2008 a 2009 Magnitogorskému matalurgickému kombinátu, podle ruských médií za půl miliardy dolarů.
A právě krátce po tomto prodeji začal se svými syny rozvíjet firmu Dobrov&Family Group.
Česko pro něj už v té době nebyla neznámá země. První zápis v tuzemském obchodním rejstříku je totiž už z roku 1999. Týká si firmy Antan, které patří – jak lze vyčíst z katastru – byt v Bílkově ulici na Starém Městě v Praze.
Z Rusa Brit krátce po invazi
Vazba Dobrova na Rusko přitom dnes není na první pohled zřejmá, formálně jde o západoevropského investora. V české evidenci skutečných majitelů je momentálně zapsán s britskou státní příslušností.
V důsledku toho například všechny jeho společnosti z prověrky v novém „sankčním“ vyhledávači Datlab Institutu vycházejí tak, že u nich není nalezeno jakékoliv napojení na Ruskou federaci. A tudíž údajně neexistuje žádné riziko pro veřejné zadavatele a poskytovatele veřejných prostředků.
Zápis o tomto státním občanství je přitom velmi čerstvý, z letošního jara. Před válkou měl Dobrov ve svých firmách ještě zapsané ruské.
Nedávnou změnu potvrzuje manažer Václav Zoufalý, který má v holdingu Dobrov&Family Group na starosti celou oblast developmentu.
Andrej Dobrov má ruské i britské občanství. Ihned po útoku Ruska si občanství změnil. Nechce být s tím zvěrstvem, které Putin páchá, jakkoliv spojován.
Manažer Zoufalý uvádí, že v případě Andreje Dobrova nejde o nějakou konjunkturální vypočítavost (jak Seznam Zprávy nedávno uvedly, poválečný přepis občanství uskutečnilo v prvních týdnech už více jak stovka ruských podnikatelů). Tvrdí, že jde o ryzí odpor k tomu, co se na Ukrajině odehrává.
„Andrej Dobrov má ruské i britské občanství. Ihned po útoku Ruska si občanství (v evidenci skutečných majitelů) změnil. Nechce být s tím zvěrstvem, které Putin páchá, jakkoliv spojován,“ prohlásil na adresu miliardáře manažer Zoufalý s tím, že majitel firmy agresi odsoudil i před českými zaměstnanci, a to už několik hodin po začátku invaze.
Václav Zoufalý po boku firemního právníka a prokuristy Dušana Slávika také v rozhovoru uvádí, že Andrej Dobrov s rodinou ve Velké Británii skutečně žije, nejde jen o „papírové“ bydliště, mimo Rusko je prý již zhruba 10 let. Z Londýna řídí svůj byznys a do Česka létá jen občas.
Hotel i solární elektrárna
Přitom ale právě v Česku, jak Seznam Zprávy zjistily, má Dobrov patrně nejvíce mimoruských aktivit. Nejde jen o apartmánové domy na Šumavě.
V Praze s rodinou vlastní již zmíněný byt v Bílkově ulici, vedle toho mu patří apartmánový hotel Rezidence Vyšehrad (kousek od Kongresového centra). V Bernarticích u jihočeského Milevska provozuje jedna z jeho firem solární elektrárnu o výkonu 1,17 MW.
Další Dobrovův developerský projekt se nyní rýsuje v Kladně, kde má jeho firma v katastru zapsáno předkupní právo na soubor zastavitelných pozemků nedaleko zimního stadionu, v ulici Železničářů.
A v záměru jsou podle některých zdrojů i další developerské projekty v Česku, o nichž ale vedení firmy Dobrov&Family Group zatím nechce z konkurenčních důvodů mluvit.
I manažer Zoufalý uvádí, že Česko je dnes pro Andreje Dobrova klíčovou podnikatelskou základnou. Byznys ale rozvíjí i jinde.
Letos na začátku února přinesla černohorská média zprávu o jednání Andreje Dobrova v Podgorici s tamní vládou. A to ohledně výstavby pětihvězdičkového hotelu za 60 milionů dolarů u jadranské pláže Crvena Glavica.
Dobrov byl přitom médii představen jako ruský investor a jeho firma jako ruská, nikoliv britská.
Základní otázka, která se dnes kolem Rusů žijících a podnikajících v Česku a celé EU vede, spočívá v tom, nakolik jsou spjati s Putinovou administrativou. Zda v tomto směru nejde o bezpečnostní riziko.
U řady ruských oligarchů jsou vazby na režim prokazatelné, u podnikatele Dobrova žádné zjevné spojení není. Získal sice některá ruská vyznamenání, jako třeba v roce 2008 Řád Petra Velikého za mimořádný přínos k rozvoji uhelného průmyslu, nicméně ruský internet nenabízí žádné fotky s Putinem, ani třeba texty s adorací autoritářského prezidenta.
Jisté je, že distanc od ruské (a sovětské) politiky neměl Dobrov vždy. Jak z ruských zdrojů vyplývá, v 80. letech zastával v Novosibirsku funkce v Komsomolu i mezi mladými komunisty.
Jedna ze tří vysokých škol, které vystudoval, byla Univerzita marxismu-leninismu pod Novosibirským regionálním výborem KSSS.
Andrej Petrovič Dobrov (59)
- Narozen v Kazachstánu, větší část života ale prožil v ruském Novosibirsku.
- Tam mimo jiné vystudoval místní Novosibirský elektrotechnický institut.
- V roce 1988 začal podnikat.
- Po roce 1991 řídil a vlastnil společnost Belon, jejíž hlavní činností je těžba uhlí a výroba stavebních materiálů.
- Po jejím prodeji (v roce 2009) začal rozvíjet společnost Dobrov&Family Group.
- Dnes má ruské i britské občanství.
Osobnost Novosibirska
Stále přitom není úplně jasné, zda Rusko skutečně definitivně opustil a utekl před Putinem, jak říkají jeho čeští spolupracovníci, nebo zda si část aktivit a vazeb na zemi, kde s podnikáním začínal, ponechal.
Například loni v červenci vyšel v Novosibirsku na tamním byznysově zaměřeném webu Delovoy Kvartal text, který Andreje Dobrova líčí jako váženou osobnost města, s rozsáhlými dobročinnými projekty.
Autor připomíná i jeho vítězství z roku 2019 v městské anketě „Osobnost roku“ v oblasti společensky odpovědného podnikání.
V textu se píše mimo jiné o tom, že firma Dobrov&Family Group během pandemie koronaviru realizovala v Novosibirsku investiční projekt na rozšíření rodinného zábavního centra Veselý Ostrov, do něhož investovala 69 milionů rublů.
Z článku rozhodně nevyplývá, že by Dobrov Rusko už před několika lety opustil.
„On má obrovskou filantropickou základnu a část je stále i v Rusku,“ říká na adresu Andreje Dobrova a jeho aktivit Václav Zoufalý, který pro rusko-britského miliardáře pracuje zhruba šest let. O pokračování podnikání v Novosibirsku nemá prý ale povědomí.
Striktně vylučuje, že by Andrej Dobrov mohl mít nějaké vazby na Putinův režim. „Ujišťuji vás, že v takovém případě bychom pro něj ani nepracovali,“ říká Václav Zoufalý po boku firemního prokuristy Dušana Slávika, přičemž v klopě svého saka má zapíchnut odznáček s ukrajinskou vlajkou.