Článek
Než se na konci týdne začnou do Karlových Varů sjíždět tisíce fanoušků, hostů a také řada politiků na mezinárodní filmový festival, udělaly Seznam Zprávy v centru města inventuru nejvýznamnějších ubytovacích zařízení.
Plyne z ní, že i když v domácích rukách zůstávají v lázeňském městě klíčové hotely jako Grandhotel Pupp, Imperial, státem vlastněný Thermal nebo hotely Slovan a Kriváň, co do četnosti čeští vlastníci jasně zaostávají.
Významnou část hotelových kapacit v Karlových Varech totiž i více než rok po napadení Ukrajiny ovládají Rusové - navzdory všem sankcím a restrikcím uvaleným kvůli válce západními státy na ruský kapitál.
A pokud nejde přímo o Rusy, jde o podnikatele z dalších zemí bývalého Sovětského svazu - Kazachstánu, Ázerbájdžánu, Gruzie či Kyrgyzstánu - přičemž mnozí z nich jsou s ruským byznysem provázaní.
I když je ruský nebo východní kapitál někdy skryt, v centru Karlových Varů jde podle analýzy Seznam Zpráv minimálně o 45 takových „ruských“ objektů. Přiložená interaktivní mapa dokládá, že se koncentrují zejména v Sadové ulici (nad Sadovou kolonádou a Hadím pramenem) a v přilehlé vilové čtvrti Westend.
Západní kapitál je jako vlastník hotelů spíše výjimkou - za jednu z nich lze uvést sanatorium Astoria, které prostřednictvím pojišťovny Kooperativa ovládá rakouská Vienna Insurance Group. Mapu s přehledem „ruských“ hotelů si projděte ZDE:
Vila gruzínského miliardáře
Příkladem, jak je ruský kapitál někdy skryt, může být třeba lázeňský hotel Čajkovskij v Sadové ulici. Přes firmu VESK jej vlastní žena jménem Nadezda Eropkina s kyperským bydlištěm a občanstvím, při bližším zkoumání lze ale zjistit, že jde o vystudovanou lékařku narozenou v Rusku, původní profesi se před lety věnovala v Soči.
Mapa zahrnuje i majetky některých byznysmenů z postsovětského prostoru, kde je obtížné určit jejich aktuální domovinu. To je i případ miliardáře gruzínského původu s bulharským občanstvím Paaty Gamgoneishviliho. V Rusku je znám výstavbou obřích nákupních center, v Karlových Varech společně se svým obchodním partnerem vlastní vilu Ritter, blízko pravoslavného chrámu, stejně jako sousední vilu Eliška.
Mimochodem vedlejší objekt patří Ministerstvu obrany ČR a přes ulici má jinou vilu Diplomatický servis Ministerstva zahraničních věcí.
Majetek moskevské radnice
Obdobný je i případ miliardáře Rafika Gasanova, jemuž na karlovarském Divadelním náměstí patří hotel Olympia. Ještě nedávno tento muž, který v Praze vlastní hotel President, uváděl bydliště v Moskvě. Loni je přesunul do ázerbajdžánského Baku a v registru uvádí i ázerbájdžánské občanství.
V Karlových Varech nejde jen o běžné podnikání, ale často je i navázané na ruskou politiku.
Tak například hotel Moskevský dvůr, navzdory tomu, že je už dlouho mimo provoz, zůstává pod nadvládou moskevské radnice. Až do loňského října hlavní podíl dle rejstříku držela přímo „vláda města Moskvy“, nyní jej má v majetku moskevské zdravotnické středisko GUP, přičemž drobný podíl drží i karlovarská lékařka Dagmar Spišáková.
Svůj hotel v lázeňském městě s názvem Ulrika má nadále i vláda Tatarstánu, coby součást Ruské federace. Je hned vedle Moskevského dvora a fakticky zahrnuje čtyři vedle stojící domy.
Podezření na pračku
Město Moskva svůj hotel vlastní už od dob, kdy byl starostou ruské metropole již zemřelý Jurij Lužkov. Není asi náhodou, že v Karlových Varech má svůj majetek i vdova po Lužkovovi, v současnosti druhá nejbohatší Ruska Jelena Baturinová. Její secesní lázeňský dům Quisisana stojí naproti Grandhotelu Pupp a pro tento hotel dnes slouží jako depandance.
Některé realitní investice vyvolávají i otázku, zda v nich nešlo i o praní špinavých peněz. To se týká třeba dvou vil, které v Sadové ulici vlastní kazašský oligarcha Kairat Boranbajev, příbuzný někdejšího prezidenta Nazarbajeva.
Jak už Seznam Zprávy popsaly, nedávno byl ve své vlasti odsouzen k osmi letům vězení a konfiskaci majetku za zpronevěru veřejných prostředků. K patnácti letům vězení za korupci byl v Rusku odsouzen někdejší vysoký úředník z Moskevské oblasti Alexandr Postrigan, jehož dcera a zeť v Sadové ulici vlastní hotel Venus.
Český zubař v ruském azylu
V převážně ruské čtvrti Westend se nachází i hotelový komplex Savoy Westend, jehož konečným majitelem je ruský oligarcha Vladimir Jevtušenkov. Loni 24. února, v den vypuknutí války na Ukrajině, seděl společně s dalšími ruskými miliardáři u Putina v Kremlu. Do jeho impéria mimo jiné patří strojírenský koncern RTI Systems, dodavatel ruské armády.
Jevtušenkov už je na britském, australském a novozélandském sankčním seznamu, na seznamu EU i na seznamu českém jeho jméno stále chybí. V Jevtušenkově karlovarském areálu má jednu ze svých poboček klinika estetické medicíny Asklepion patřící lékaři a prezidentovi České stomatologické komory Romanu Šmuclerovi.
Seznam Zprávy se na něj sice obrátily s otázkou, zda nezvažoval ruské hotelové zařízení opustit, ale stomatolog jasnou odpověď redakci nedal. Vyjádřil dokonce i jistou nedůvěru k oficiálním údajům v české evidenci skutečných majitelů. „Jsme v pronájmu. Majitelé s námi nejednají. A možná máte pravdu, že to vlastní Rus, možná ne, nevím,“ prohlásil.
Část původně ruského kapitálu se pozvolna mění v český. Alespoň papírově. Tak jak vyrůstá druhá generace vlastníků, která už má české občanství.
To je případ majitelů hotelu Aqua Marina naproti Mlýnské kolonádě, rodiny Grogolových. Původně sice uváděla bydliště v Moskvě, dnes je ale jejich firma napsána na mladší generaci, která už má v registru české adresy a české pasy.