Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Dlouholetý investigativní novinář České televize Jiří Hynek nejednal při pokrývání případu kolem pražské nemocnice IKEM v souladu s etickým kodexem veřejnoprávního média.
Udržoval nadstandardní kontakty s jedním z klíčových aktérů případu – bývalým náměstkem Jiřím Malým – a využíval jeho lékařských služeb pro své rodinné příslušníky, aniž by tyto skutečnosti nahlásil svým nadřízeným.
Ve své zprávě to píše Etický panel České televize, jak dnes uvedl server Lupa.cz.
Jiří Hynek blízké vztahy s Jiřím Malým nepopírá, v březnovém rozhovoru pro Seznam Zprávy to vysvětlil jako snahu infiltrovat se do prostředí špiček IKEM, právě kvůli investigativní práci.
Jenže podle Kodexu ČT, jak jej chápe Etický panel, by o takovém postupu měli vždy vědět Hynkovi nadřízení. Ze zmíněné zprávy plyne, že tehdejší ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal ani šéfredaktor ČT24 Petr Mrzena o Hynkově infiltraci nic nevěděli.
„Etický panel ČT zde zdůrazňuje význam týmové práce pro kvalitní žurnalistiku a nutnost informovat o záměru využít investigativní postupy v situacích předvídaných Kodexem ČT příslušné vedoucí zaměstnance ČT,“ konstatoval Etický panel jakožto poradní orgán generálního ředitele Jana Součka.
Hynek: Nahlašovat jsem nic nemusel
Panel také řešil, že služeb nemocnice IKEM využívali Hynkovi rodinní příslušníci. Prohřeškem proti novinářské etice bylo podle panelu opět to, že to nenahlásil nadřízeným jako střet zájmů. „V hodnocené situaci k tomu nedošlo (nahlášení), proto ani tento postup nebyl v souladu s Kodexem ČT,“ stojí v textu zprávy, kterou členové panelu k věci vypracovali.
Seznam Zprávy chtěly od Jiřího Hynka, aby se k závěrům panelu vyjádřil. „Panel nevzal v potaz moje vyjádření, že jde o věci vytržené z kontextu. Navíc panel operuje s ustanovením kodexu týkajícím se použití skryté kamery, což se tohoto případu vůbec netýká,“ namítá Hynek, že při práci, které se u IKEM věnoval a skrytou kameru při ní nepoužíval, souhlas nadřízených nepotřeboval.
Jeho advokát Radek Pokorný zaslal už k celé věci dopis generálnímu řediteli Součkovi a také přímo Etickému panelu. Domáhá se toho, aby bylo příslušné usnesení „poškozující klienta“ do tří dnů odstraněno z webu ČT a případně z dalších míst. Etický panel advokát žádá, aby usnesení přezkoumal a změnil v tom smyslu, že k žádnému porušení kodexu nedošlo.
Etický panel se zabýval i situací, kdy Jiří Hynek loni domlouval účast tehdejšího kandidáta na šéfa IKEM Michala Stiborka v pořadu ČT Sama doma, který moderuje reportérova manželka. Dopředu měl řešit i pokládané otázky předdomluvené s Jiřím Malým.
Zde ale poradní orgán jasné překročení pravidel nevidí. „Ze zaslaných podkladů nelze dovodit závěr, že došlo k ovlivnění výběru hosta nebo položených otázek v rámci vysílání ČT,“ stojí ve zprávě Etického panelu ČT.
Zdravotní a rodinné důvody
Seznam Zprávy na začátku března popsaly, jak Jiří Hynek náhle zmizel z televizní obrazovky. Prohlásil k tomu, že si vzal neplacené volno ze zdravotních a rodinných důvodů.
Jeho odchod se kryl s dobou, kdy unikla část policejního spisu právě ke kauze IKEM, v němž je popsána Hynkova komunikace se zmíněným náměstkem Malým. Ten je spolu s exředitelem Michalem Stiborkem obviněný z vydírání lékařů Jana Pirka a Ivana Netuky, kteří byli jejich konkurenty.
V šestistránkovém policejním dokumentu věnovali vyšetřovatelé největší prostor právě Hynkovi. Na dvou stranách vylíčili, jak s bývalým náměstkem řeší především okolnosti konkurzu na ředitele IKEM nebo mediální pokrytí kauzy, která se týkala v té době ještě šéfa nemocnice Michala Stiborka. A domlouval s ním i zdravotní péči pro svoje příbuzné.
„Malý se prostřednictvím Jiřího Hynka snažil získat informace od osob, nebo je ovlivnit ve prospěch stávajícího vedení IKEM…,“ shrnuli vyšetřovatelé obsah komunikace.
Jiří Hynek předložil redaktorům Seznam Zpráv svou verzi příběhu. Útržky komunikace zachycené policisty, které on viděl, „nepovažuje za zcela autentické“. Kriminalisté přitom v dokumentu uvádějí, že jde o komunikaci psanou prostřednictvím šifrované aplikace Signal, kterou se jim podařilo získat z mobilního telefonu Jiřího Malého.
Pozn.: Do původního textu jsme doplnili vyjádření Jiřího Hynka a jeho advokáta.