Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Výše popsaná scéna je z novoročního videa premiéra. Jednou z taktik koalice Spolu, jak oslovit a mobilizovat své voliče, je vykreslení hnutí ANO (společně s SPD a komunisty pod značkou Stačilo) jako provýchodní, a tedy proruské síly. Navazuje tím na billboardy, na kterých byl Andrej Babiš společně s Vladimirem Putinem.
Stínový premiér hnutí ANO Karel Havlíček v druhé části rozhovoru pro Seznam Zprávy tvrdí, že ANO není a nebylo proruské. Putina označuje za „agresora“, který si zaslouží „kategoricky odsoudit“. A to přestože je Viktor Orbán, přítel Vladimira Putina, přítelem Andreje Babiše.
První část rozhovoru s K. Havlíčkem
V rozhovoru se také ptáme, co pro Havlíčka znamená nálepkování, jestli v Česku není svoboda, nebo jestli ve společnosti šíří strach.
Jak se vám daří být vlídnou, lidskou tváří hnutí ANO?
Nemáme to rozdělené tak, že někdo je zlý a někdo vlídnější. Já jsem vždycky všechno zakládal spíš na argumentaci založené na faktech, na číslech, na datech. Hodně se na to dívám z expertního úhlu pohledu, míň možná někdy z toho úplně čistě politického pohledu, ale jinak si myslím, že svoje protivníky musím vytáčet do nepříčetnosti, protože já sám bych nechtěl mít takového oponenta, jako jsem já. Protože samozřejmě jsem důsledný, jsem tvrdý, jsem nepříjemný. No, a to je samozřejmě štve, ale to je přece role opozice.
Lepší obstrukce než barikády
Kde je hranice mezi kritikou a obstrukcí?
Obstrukce je součástí opoziční práce a tím pádem i součástí kritiky. Já si dokonce myslím, že to je úplně normální součást práce opozice. Kde jinde se to má řešit než ve Sněmovně? Jestli žijeme v iluzích, že v jiných parlamentech ve světě se to dělá jinak, tak si někdy pusťte, co se tam odehrává. Já si naopak myslím, že je lepší, když se to odehrává v parlamentu než někde na demonstracích a barikádách.
Není to, co se odehrává ve Sněmovně, za hranou? Třeba výroky Andreje Babiše o duševním zdraví premiéra, zneužívání psychických poruch a urážení pirátského poslance Jakuba Michálka?
Akce budí reakci. My jsme nezačali s tím, že jsme dávali premiéra na billboard vedle Putina v době, kdy je tady válka. V době, kdy každý věděl, že jsme odsoudili Putina, že jsme uznali Rusko jako agresora a že jsme podpořili Ukrajinu ve všem, co bylo možné. Pokud někdo začne hrát proruskou nótu, nemůže čekat nic jiného, než že dostane tvrdou ránu zpátky. V tomhle budeme naprosto nekompromisní.
Pročtěte si některé Babišovy výroky ve Sněmovně:
Co pro vás znamená současné Rusko a Vladimir Putin?
Putin je jednoznačným agresorem. Je to naprosto nevyzpytatelná osoba, která zatáhla Rusko do generačního problému. Je to jednoznačné. Je neospravedlnitelné, co udělal. Jakákoliv snaha cokoliv ospravedlňovat se úplně míjí podstatou. Putin si nezaslouží nic jiného než kategoricky odsoudit.
S ruskými ministry jsme se nepotkali
Proč si myslíte, že o vás političtí oponenti mluví jako o provýchodní síle?
Vládní rétorika o prozápadní a provýchodní orientaci je jenom důsledkem toho, že nemají žádné vlastní téma. Jejich téma je AntiBabiš. Čím bychom asi byli orientováni na Rusko? Když jsme poslední čtyři roky vládli, tak jsem se ani já, ani Babiš a mám pocit, že ani nikdo z vlády nepotkali s ruskými ministry.
Jezdili jsme na Západ, byli jsme několikrát ve Spojených státech. Jednoznačně jsme prokázali pro-NATO orientaci. Zvýšili jsme výdaje na obranu z 0,9 % na 1,4 %. Vyhostili jsme ruské diplomaty. V konfliktu Ukrajina-Rusko jsme se zachovali jednoznačně ve prospěch Ukrajiny. V roce 2019 jsme byli s Babišem v Kyjevě, strávili jsme den se Zelenským. Jednoznačně jsme tak řekli, že odsuzujeme anexi Krymu.
Projev Petra Fialy:
Dobré ráno, Česko!
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 1, 2025
Přichází nový rok – rok rozhodnutí, ve kterém nás čeká zásadní boj o naši budoucnost. 🌅 pic.twitter.com/aWbKL9yZVB
Zároveň se ale váš poslanec Radek Vondráček účastní protizápadní konference, přítelem Andreje Babiše je Viktor Orbán, jste v proti-unijní frakci Patrioti pro Evropu. To nejsou kroky vyvolávající důvěru v prozápadní a demokratické směřování.
Patrioti nevznikli jako platforma pro posílení vztahů s Východem či Západem. Vznikli jako platforma pro řešení problémů uvnitř Evropské unie. Spojuje nás pohled na klimatickou politiku, energetickou nebo migrační politiku. Ne zcela, ale do značné míry. Nespojuje nás ale pohled na Ukrajinu nebo Rusko, protože mají různé země různé dlouhodobé vztahy.
Podívejte se na Bulhary v rámci frakce Evropští konzervativci a reformisté. Jsou úplně nejvíc proruští. Je tam s nimi ODS. Očerňuje někdo ODS, že jsou s nimi ve frakci? Neočerňuje.
Pak ale europoslanci ANO hlasují proti pomoci Ukrajině.
Neříkáte to správně. Víte, že jsme nikdy nehlasovali proti pomoci Ukrajině. Ale pokud to někdo svazuje a dává do balíčku s tím, že k tomu zavede kvótu a součástí bude zdvižený prst proti Scholzovi a Orbánovi, tak s tím problém máme. Nechceme, aby nás někdo svazoval. Je to zase cílený nátlak, zjednodušování, kdy potom někdo titulkově uvede, že jsme hlasovali proti Ukrajině.
Jak jsme hlasovali proti Ukrajině? Sorry, ale nejenom, že jsme odsoudili Rusko jako agresora, ale podpořili jsme ukrajinské uprchlíky v Česku, podpořili jsme Lex Ukrajina 1 až 6, výcvik ukrajinských vojáků v Česku, přímou i nepřímou pomoc. Co víc už můžeme udělat?
Normální byznys s Čínou podporuji
Ale v podcastu pak s Andrejem Babišem rozebíráte, že umět rusky a čínsky je v Česku nevýhoda, protože vás budou osočovat. Kritizujete vládu za to, že nejezdí do Číny.
Nejlepší je podívat se do minulosti. Naše orientace byla na Západ. Nejednali jsme s Putinem, jednali jsme s Trumpem. Jezdili jsme na západní konference.
Ale to, že budeme dělat pragmatickou zahraniční politiku, znamená, že se ve smyslu obchodního vztahu díváme na západ i na východ. To říkám otevřeně vůči Číně.
Jedna věc je, že se vůči Číně vymezím politicky. Nebo že budu velmi obezřetný stran různých 5G technologií. Ale druhá věc je, že budu podporovat normální byznys s Čínou a budu se snažit zvýšit export našich podniků do Číny.
Podívejte se, kolik vládních představitelů bylo za poslední čtyři roky v Číně. Ani jeden. Zatímco z Francie, Německa tam jezdí jeden ministr za druhým. Včetně předsedů vlád. A dokážou se vůči Číně jasně vymezit. Stejně na tom jsou Spojené státy. Podporují vývoz amerického zboží do Číny, ačkoli se vůči ní velmi vymezí.
Na billboardech máte slogan „konec nálepkování“. Co je podle vás nálepkování?
Nálepkování je, když jdete demonstrovat, vyjádříte nespokojenost s ekonomickým fungováním vlády nebo se sociální politikou, a oni z vás udělají dezoláta, proruského kolaboranta, trolla, švába. V době války notabene, což je naprosto nepřípustné.
Nálepkování je, když někdo řekne, že je Foltýn (Otakar Foltýn, vedoucí Odboru strategické komunikace státu na Úřadu vlády, pozn. red.) cenzor a on řekne, že pokud to o něm někdo říká, tak je kolaborant s Moskvou. Ať vysvětluje, že není cenzor. Má na to nástroje, peníze, Úřad vlády za sebou. Já si můžu říkat, co chci, kdy chci a jak chci. Klidně o Foltýnovi řeknu, že je cenzor. A on to musí unést. Pokud to neunese, tak ať se sebere a není tam. Tečka. Konec jakékoli diskuze.
Lidé mají strach říct svůj názor
Šíříte strach ve společnosti, když tvrdíte, že lidé nemohou vyjádřit své názory?
Proč 55 % lidí projevilo obavu říct svůj názor?
Tato čísla jsou od společnosti Sanep, která není mezi odborníky na průzkumy veřejného mínění respektovaná.
Tak já nevím, jestli je respektovaná, nebo nerespektovaná. Je to průzkum a vyšlo, že 55 % lidí má určitý problém říct svůj názor.
Problematická agentura
Agentura Sanep není součástí Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění. Důvodem je kritika, jak agentura sbírá data. Otevřený dopis publikovalo sdružení už v roce 2011. Sanep se bránil soudně s odvoláním na poškození dobrého jména, soud ale agentura prohrála.
Sanep sbírá odpovědi on-line. Podle opakovaných zkušeností médií se jako respondent může přihlásit kdokoli a nikdo nekontroluje pravost údajů. V současnosti se nelze registrovat. Podle údajů na stránkách „probíhá technologická odstávka“ a „systém bude v nové verzi opět spuštěn v září tohoto roku“.
Máte pocit, že v Česku není svoboda?
Ne. Ale jsem přesvědčen, že lidé mají strach, že když řeknou svůj názor, tak že je někdo spojí s Ruskem, s Putinem. To přeci musíte sám vidět, když s námi jezdíte po různých akcích.
Když jsem se vašich příznivců ptal na to, co je trápí, tak mi nadávali, že jsem z prolhaných Seznam Zpráv.
Ale to je něco jiného. To, že si zanadávají na média, je běžná věc. To bylo, jest a bude. Ale ať jsem konkrétní. Zdá se vám normální, že když přijede demonstrovat jeden z velkých zemědělců Jandejsek, tak místo, aby se se zemědělci vláda handrkovala a vysvětlovala, tak Saša Vondra v privátní televizi vytáhne nějaký pamflet, že Jandejsek kolaboroval s Ruskem a podporoval Putina. Aniž by to měl ověřené. Když se ho redaktorka na to zeptá, tak řekne, že neví, že to někde dostal. Pak se ukázalo, že to není pravda. To už je to nálepkování.
Zemědělci fakt nejsou propojení s Ruskem. Nejsou to žádní Putinovci. Jsou naštvaní. Bavme se o tom, jestli oprávněně, nebo ne. To beru. Já bych taky nebyl rád, kdyby mi přijeli demonstrovat. Ale holt chtěli vládnout, tak si musí zvyknout. Musí to vysvětlovat.
Kdo je Zdeněk Jandejsek
Agrobaron, majitel zemědělského holdingu a bývalý prezident Agrární komory v letech 2017-2020 Zdeněk Jandejsek se stal viditelnou tváří nedávných protivládních protestů.
V únoru 2024 přijela část zemědělců do Prahy demonstrovat za lepší podmínky v zemědělství. Protest vyvrcholil na Malostranském náměstí, kde se ho ale účastnili i představitelé proruských a dezinformačních proudů.
Část zemědělců proto z demonstrace už před touto částí odjela.
Na Malostranském náměstí vystoupil i Jandejsek. Spolu s ním před pódium přišli zástupci paramilitární organizace Národní domobrana v maskáčích. Před tímto spolkem v roce 2019 varovala Bezpečnostní informační služba. A to kvůli radikalitě jejích členů a šíření proruské propagandy.
Ministr Výborný na protestech byl, opakovaně. Se zemědělci mluvil. Byl jsem u toho a některé ty názory byly opravdu velmi extrémní. Samozřejmě ne u všech.
To je ale přesně ono. Všechno se dává do jednoho pytle. Já se s těmi zemědělci znám. Byli naštvaní kvůli zemědělské politice, nepřišli demonstrovat za Putina. To nikdo nemůže myslet vážně. Přišli demonstrovat za to, aby se měli lépe. Na to mají právo. Mimo jiné se podívejte, kolik lidí už stávkovalo, nebo demonstrovalo. Nejsou to v rámci této vlády jenom zemědělci, ale i lidé z průmyslu, učitelé, zdravotníci. Nepamatuji si, která vláda by měla takové množství.
Ještě se vrátím k těm protestům zemědělců, když jste o nich začal mluvit. Jedním z témat bylo i ukrajinské obilí na evropských trzích. Andrej Babiš šířil nepravdu o tom, že obsahuje jedy. Tak ať nevynecháme část toho obrazu.
Někdo se domnívá, že to tak je, pokud se vláda domnívá, že to tak není, tak ať to vysvětluje na faktech a argumentech. Ale ne tím, že řeknu, že je někdo kolaborant. To je to, co mi vadí. To je nálepkování.
Dovedete si představit, že jsme to mohli využít a zneužít v době covidu? Víte, kolik bylo dezinformací? Napadlo nás snad někdy udělat strategického komunikéra a začít lidi očerňovat? Každý den jsem poslouchal od rána do večera, co děláme blbě, jak to máme nechat volně, jak to nemáme nechat volně. To byla jedna dezinformace za druhou.
Přesto jsme neudělali žádný tým strategické komunikace. Neměli jsme kvůli tomu zákon, nikoho nezavírali, nikoho jsme ani nedehonestovali. Přecházeli jsme to. Bylo nám to nepříjemné, bylo to tvrdé, ale nezasahovali jsme do toho, protože každý má právo si na to jakkoli vyjádřit názor. Já jsem na to pouze řekl svůj názor, že si myslím, že to je blbost a argumentoval jsem, proč se musí očkovat. Proti mně stáli lidé, kteří si mysleli, že očkování je úplný nesmysl. Ale nenapadlo mě udělat ani náznak nařízení.
Seznam Zprávy v dalších dnech přinesou velké rozhovory také s lídry ostatních stran.
Rok voleb
Speciální projekt Seznam Zpráv, v němž podrobně sledujeme dění v politice před sněmovními volbami v říjnu 2025. Pohled do marketingu a strategií jednotlivých stran. Sledování zástupců konkrétních voličských skupin. Aktivita dezinformací v kampani. Vzestup nových stran. Rozhovory, reportáže, průzkumy veřejného mínění a podcasty.