Hlavní obsah

„Proč tak spěcháte?“ Opozice dál brojí proti korespondenční volbě

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

K jednání o korespondenční volbě se poslanci vrátí v pátek 21. června.

Poslanci v pátek opět řešili korespondenční volbu, k hlasování se opět nedostali. Opozici vadí i načasování přijetí návrhu, upozorňuje také na možné ovlivňování voleb.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Poslanecká sněmovna se v pátek opět zabývala korespondenční volbou, kterou chce zavést vládní koalice. Návrh, který v parlamentu vyvolává kontroverze, je již ve třetím čtení. Poslanci se k hlasování nicméně nedostali, korespondenční volbou se tak budou zabývat i v pátek 21. června od 13 hodin.

Z pohledu vládních poslanců je korespondenční volba důležitým nástrojem pro lidi, kteří se během voleb nenacházejí na území České republiky. Dostat se na zastupitelské úřady může totiž v některých případech trvat i hodiny, samotná cesta se navíc může velice často prodražit. Cílem návrhu je podle předkladatelů především usnadnění hlasování a zpřístupnění voleb všem občanům, kteří disponují volebním právem.

Zatímco poslanci vládních stran si za návrhem stojí, opoziční politici spokojení nejsou. Předseda hnutí SPD vnímá korespondenční volbu jako „usnadnění manipulací a podvodů“, následně ji přirovnal ke snaze o ovlivňování voleb a útoku na svobodu, legitimitu a regulérnost voleb.

Poslanci z hnutí ANO kritizují především načasování přijetí návrhu. Patrik Nacher (ANO) nejdříve poukázal na fakt, že samotní předkladatelé ani nejsou ve Sněmovně. „Já si cením, že je tu ministr financí, ale na toho otázky nemám,“ prohlásil. Pokračoval tím, že nechápe, proč má celá úprava zákona platnost od roku 2026, zatímco zavedení korespondenční volby by mělo vejít v platnost už v roce 2025.

„Proč tak spěcháte?“ ptala se podobně i poslankyně Zuzana Ožanová (ANO).

Opoziční politici obecně podezírají vládu, že se korespondenční volbou snaží zajistit si více hlasů ze zahraničí. Je totiž známo, že voliči ze zahraničí většinou volí současné vládní strany.

Radek Vondráček (ANO) se během rozpravy pustil do polemiky o tom, kdo všechno může volit. „Na základě této novely mohou volit lidé, kteří budou až 30 dní mrtví v době konání voleb,“ obává se ovlivňování Vondráček. Podle Aleny Schillerové (ANO) se vláda bojí hlasů občanů České republiky.

Marek Benda (ODS) upozornil, že některé výtky měla opozice prezentovat už dříve. „Zaznívají tady věty, které měly zaznít už v prvním čtení nebo ve výborech,“ řekl Benda s tím, že se vládní poslanci snažili s opozicí hovořit. Páteční diskuzi opozičních politiků označil za cyklící se rozpravu.

Doporučované