Článek
Informaci o plánovaném školení už obdrželi lékaři z Ústeckého kraje.
„Dovolujeme si vás informovat o skutečnosti, že na den 18. 5. 2023 je plánováno provedení mobilizačního cvičení k ověření připravenosti a o proveditelnosti odvodního řízení, kde se rozhoduje o schopnosti občana vykonávat vojenskou činnou službu. Cvičení organizačně provádí Krajské vojenské velitelství Ústí nad Labem,“ píše se hned v úvodu dokumentu.
Na svém facebooku ho zveřejnil šéf protivládní strany PRO Jindřich Rajchl. „Jinými slovy lékaři a sestry se budou školit v tom, jak odvádět civilisty v případě vyhlášení mobilizace,“ kritizoval krok armády.
Mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková na dotaz Seznam Zpráv potvrdila, že je dokument pravý a dostali ho v úterý. Obdržení potvrdily i další instituce.
„Ano, takový e-mail jsme dnes dostali, chystám se ho přeposlat panu předsedovi (Petru) Šonkovi,“ potvrdila pro Seznam Zprávy sekretářka okresního sdružení České lékařské komory Pavla Bártová. „Není to zpráva, kterou bychom dostávali pravidelně,“ dodala.
Dokument: Cvičení k ověření připravenosti a proveditelnosti odvodního řízení
Armáda odmítá, že by se chystaly odvody nebo mobilizace. Jedná se podle ní pouze o pravidelné cvičení a týkat se má celé země, nejen Ústeckého kraje.
„Tato cvičení organizujeme v rámci Armády ČR u krajských vojenských velitelství každý rok, je opakované. Krajská vojenská velitelství se tak připravují k plnění jednoho ze svých úkolů, které mají v případě vyhlášení stavu ohrožení státu. V tomto roce po několika letech prověřujeme všechna krajská vojenská velitelství současně,“ vysvětlil pro Seznam Zprávy zástupce velitele teritoriálních sil Armády ČR Jaroslav Hrabec.
Dodal, že se cvičením prověřuje informační tok a připravenost odvodních komisí.
Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek ale slova o tom, že podobná cvičení jsou běžná, zpochybnil. Zatím nevěděl ani o těch nadcházejících.
„Slyším o tom poprvé, nikdy jsem o ničem takovém neslyšel. Ani v tomto případě - nevím, že by se na Českou lékařskou komoru v takové věci někdo obracel. U nás je prezenční vojenská služba zrušená už téměř dvacet let,“ řekl redakci Milan Kubek, prezident České lékařské komory.
Také bývalý místopředseda ČLK Lubor Kinšt pro Seznam Zprávy řekl, že podobná cvičení nejsou úplně běžná.
„Chápu to tak, že vzhledem k tomu, jak se ruskou válkou změnila situace v Evropě, je třeba dát zvýšený akcent na připravenost obyvatelstva. Od 90. let se rezignovalo na teoretickou připravenost obyvatel. Třicet let jsme si žili ve vakuu, a teď nás ten mizera z východu chytnul. Budeme se na to muset připravovat,“ nechal se slyšet.
„Musím říct, že se s tím také setkávám za 20 let poprvé. Domluvili jsme se, že stačí z celého kraje dva lékaři, cvičení se zúčastní dva naši kolegové z Děčína,“ popsal pro Seznam Zprávy člen výboru Sdružení praktických lékařů Roman Houska.
V dokumentu od krajského úřadu v Ústí nad Labem je krátce zdůvodněno, proč se cvičení plánuje. Cílem je prověřit praktickou činnost odvodního řízení v reálných prostorech.
„Moc prosíme o součinnost a zajištění účasti alespoň 2 lékařů na tomto cvičení, byť chápeme, že termín školení koliduje s běžnou ordinační dobou. Cvičení je pojato pro lékaře jako ‚školení‘ a účastníci mohou informovat své další kolegy pro případ, že budou odvody v budoucnu realizovány. Pokyny pro činnost komise (lékařů) vám předáme v průběhu cvičení,“ uvádí se v dokumentu, pod kterým je podepsaný Petr Severa Krajského úřadu v Ústí nad Labem.