Článek
Článek si můžete pustit také v audioverzi.
V neděli se v Terezíně uskuteční tradiční vzpomínková akce k uctění obětí nacistické perzekuce u příležitosti 77. výročí osvobození.
Zúčastní se jí i nejvyšší ústavní činitelé. Přijedou předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová i šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Svoji účast potvrdil také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. „Terezínské tryzny se v neděli účastním,“ napsal Seznam Zprávám.
Chybět naopak bude prezident Miloš Zeman, který se v minulosti Terezínské tryzny účastnil například v roce 2013 nebo 2015. Poslední roky ale ne, mimo jiné kvůli pandemii koronaviru.
„Z Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky jsme dostali zprávu, že se pan prezident nemůže pietního shromáždění z časových důvodů zúčastnit,“ reagoval na dotaz Seznam Zpráv mluvčí Památníku Terezín Stanislav Lada.
„Delegaci prezidenta republiky povede na tryzně zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky pan RNDr. Petr Mužák spolu se zástupcem náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky panem plukovníkem Vladimírem Studeným,“ dodal.
Z Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky jsme dostali zprávu, že se pan prezident nemůže pietního shromáždění z časových důvodů zúčastnit.
Nejasný plán
Prezident si výročí konce druhé světové války v Evropě připomněl v neděli 8. května u Národního památníku na Vítkově. Tradiční kladení věnců u hrobu Neznámého vojína se po dvou letech konalo bez covidových omezení.
Jaký program má na nadcházející neděli, není jasné. Schůzka s premiérem Petrem Fialou (ODS) není podle mluvčího vlády Václava Smolky zatím na tento týden plánovaná.
Poradní tým prezidenta se podle informací Seznam Zpráv sejde 21. května. Jeho členy jsou například bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář, Zemanův poradce Martin Nejedlý, ředitel zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák či někdejší odborový předák a exposlanec za ČSSD Jaroslav Zavadil.
Zatím není nahlášeno ani žádné jiné setkání, například na zámku v Lánech. Šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš na dotazy Seznam Zpráv, jaký má prezident v neděli program, neodpověděl.
Terezínská tryzna 15. 5. 2022
– vzpomínková akce k uctění obětí nacistické perzekuce konaná u příležitosti 77. výročí osvobození
– začátek v 10 hod. na Národním hřbitově před Malou pevností
– pořadatel: Památník Terezín pod záštitou ministra kultury ČR
– spolupořadatelé: Ústecký kraj, Město Terezín, Federace židovských obcí v ČR a Terezínská iniciativa
Zdroj: Památník Terezín
155 tisíc židů z celé Evropy
O zřízení Památníku národního utrpení rozhodla vláda v roce 1947, později byl přejmenován na Památník Terezín. Instituce vznikla oficiálně 6. května 1947, první expozice v roce 1949. Jeho součástí je Národní hřbitov, kde se 15. května uskuteční tradiční tryzna. Zřizovatelem instituce je Ministerstvo kultury.
Nacisté zavlekli mezi lety 1941–1945 do terezínského ghetta na 155 tisíc židů z celé Evropy. Osvobození se nedožilo 117 tisíc z nich. Věznicí gestapa v Malé pevnosti prošlo na 32 tisíc mužů a žen. V Terezíně jich zahynulo 2 600, další tisíce následně v jiných nacistických táborech.