Článek
Předseda vlády Petr Fiala posiluje svůj tým poradců. Lovil na pracovišti, kde působil před svým příchodem do politiky.
Seznam Zprávy zjistily, že poradcem pro informační gramotnost a boj s dezinformacemi se stane expert v této oblasti Miloš Gregor. Ten působí jako politolog a pedagog na brněnské Masarykově univerzitě, kterou v minulosti Fiala vedl.
„Miloš Gregor má v této oblasti bohaté zkušenosti, stojí například za projektem Zvol si info, a já věřím, že svoji znalost přenese do státní správy a pomůže tak se zvyšováním odolnosti naší společnosti proti působení dezinformací,“ řekl Seznam Zprávám premiér Fiala.
Předseda vlády tímto krokem řeší oblast, kterou od února neměl plně pokrytou. Tehdy ve funkci vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací skončil Michal Klíma, pozice jako taková zanikla a agenda připadla poradci pro národní bezpečnost Tomáši Pojarovi.
Gregor, který je spoluautorem knihy Nejlepší kniha o fake news!!!, popsal, jak by jeho role na Úřadu vlády měla vypadat.
„Má pozice je poradní, to znamená, že nemám pod sebou žádný úřad ani exekutivní pravomoci. Mým hlavním úkolem bude na základě zahraničních zkušeností, dosavadní praxe, ale třeba i nejnovějších studií radit, jak by se mohla zlepšit odolnost větší části společnosti proti dezinformacím. Doufám a věřím, že partnery mi v tomto budou již existující struktury v rámci státní a veřejné správy,“ řekl Gregor Seznam Zprávám.
Lidé věří nesmyslům
Podle premiéra Petra Fialy je potřeba čelit dezinformacím ve dvou rovinách – jak v té bezpečnostní, tak ve výchovné či pedagogické.
„První z nich je bezpečnostně-zpravodajská rovina, kdy zpravodajské služby vyhodnocují hrozby a rizika a bezpečnostní složky s nimi pak nakládají podle platných zákonů, které jim poskytují dostatečné množství nástrojů,“ řekl Seznam Zprávám předseda ODS.
Ve druhé rovině je podle něj potřeba zlepšit informační gramotnost lidí a posílit v této oblasti vzdělávání – jak mladších, tak starších.
„Stát a další instituce přitom dělají v této oblasti mnoho, mám ale pocit, že je nutné tyto aktivity lépe koordinovat a také například jednat se zástupci provozovatelů sociálních sítí. Proto jsem se rozhodl do svého týmu poradců přizvat Miloše Gregora, který bude mít na starosti právě informační gramotnost,“ dodal premiér.
Gregor, který se specializuje rovněž na politický marketing, chce ve své nové funkci spolupracovat s dalšími experty, kteří se tématu věnují.
„Hlavní prioritu vidím především ve vzdělávání v oblasti informační gramotnosti nejen na školách, ale i v rámci celoživotního vzdělávání. V této oblasti existuje v Česku spousta spolků a iniciativ a já bych je rád propojil mezi sebou, se školami, ale třeba i s organizacemi věnujícími se seniorům, aby mohly efektivněji spolupracovat,“ uvedl Gregor.
Boj s dezinformacemi považuje za důležitou součástku v procesu udržení kvality demokracie. „Nechci, aby moji kamarádi a známí věřili nesmyslům. Rád bych, aby jim věřilo co nejméně lidí, protože schopnost kriticky vyhodnocovat informace je nezbytnou podmínkou pro to, abychom mohli i nadále žít v demokracii. Jsem rád, že mi v tomto věří pan premiér,“ dodal.