Článek
Vládnímu úspornému balíčku na konsolidaci veřejných financí už nestojí nic v cestě. Prezident Petr Pavel oznámil, že k balíčku připojí svůj podpis. Změny, které mají v příštím roce snížit schodek rozpočtu o 97,7 miliardy korun a v roce 2025 o 150 miliard, už na začátku listopadu prošly Senátem, a to v původním znění, které do horní komory přicestovalo z Poslanecké sněmovny.
Podívejte se na přehled hlavních změn, které mají v příštích letech pomoci ozdravit veřejné rozpočty. Většina změn má vstoupit v účinnost od začátku příštího roku.
Daňové změny
Zásadní změny se odehrají v DPH. Místo dvou snížených sazeb 10 a 15 procent se zavádí jedna 12procentní daň. Některé položky, které doposud byly ve snížené sazbě, se přesouvají do základní, 21procentní sazby, a to řezané květiny, kadeřnické služby, točené pivo, oprava obuvi, palivové dříví nebo odvoz odpadu.
Někteří poslanci i senátoři bojovali i za zařazení neslazených minerálních vod, plen nebo menstruačních pomůcek do nižší sazby, pozměňovací návrh ale nakonec neprošel, neboť na něm nebyla shoda v koalici. Noviny a časopisy nakonec po dohodě budou ve snížené, 12procentní sazbě. Nulové DPH nově budou mít knihy.
Sazba daně z nemovitosti se zvýší až na 1,8násobek té současné, nebude ji v plné výši inkasovat stát. Podle návrhu nakonec zůstane výnos z daně ze 100 procent obcím. Stát na něm tak nebude mít žádný podíl.
Stát si však výměnou za navýšení daně z nemovitosti ukrojí více peněz v rámci rozpočtového určení daní. To je část daní, kterou platí podnikatelé a firmy podle místa svého sídla a část z nich dostávaly právě obce. Změny týkající se daní z nemovitosti v roce 2024 mají přinést do rozpočtu devět miliard korun, v roce 2025 pak 0,3 miliardy korun.
Daňové slevy a odvody OSVČ
Dojde i ke změnám v daňových slevách. Ruší se třeba daňová sleva na školkovné, sleva na studenta nebo členský příspěvek v odborech. Slevu na manželku bude možné uplatňovat pouze, pokud se stará o dítě do tří let.
Odvodová zátěž OSVČ se zvýší z 25 procent na 40 procent průměrné mzdy. Zároveň by osoby samostatně výdělečně činné měly platit nejméně 55 procent namísto současných 50 procent základu daně. Prošlo i zastropování úlev z odvodů pro dohody o provedení práce.
Rychlejší a pomalejší zdaňování neřestí
Rychleji se bude zdaňovat líh. Spotřební daň z něj se příští rok zvýší o 10 procent, v roce 2025 o dalších 10 procent a v roce 2026 o pět procent.
Pomalejší zdanění naopak čeká elektronické cigarety a nikotinové sáčky. Zde chce koalice zavést pouze čtyřletý růst zdanění. U e-cigaret půjde o 2,5 koruny na jeden ml náplně v prvním roce, o pět korun na ml v následujícím roce, ve třetím roce o 7,5 koruny na ml a v posledním roce o 10 korun na ml náplně.
Dražší jízda po dálnici
Prošly pak i drobnější návrhy, jako třeba změna poplatku za užívání dálnic. Cena roční dálniční známky vzroste o 800 korun, a to z 1500 na 2300 korun. Schválena je rovněž i její pravidelná valorizace. Nově se zavede možnost jednodenní známky.
Exprezidenti si nepolepší
V původním návrhu byla valorizace prezidentské renty, která je pro bývalé prezidenty nyní ve výši 50 tisíc korun měsíčně. Po dohodě v koalici nakonec tato změna z původního návrhu vypadla a bývalí prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman budou i nadále dostávat na účet 50 tisíc korun měsíčně.
Porodní bolesti balíčku
Poslanci třem čtením konsolidačního balíčku věnovali desítky hodin na výborech i na plénu, kde ve všech třech čteních jeho přijetí dlouhými projevy obstruovala opoziční hnutí ANO a SPD. Hlasování ve třetím čtení nakonec vládní koalice zařadila na konkrétní čas v konkrétní den, kvůli čemuž opozice hrozila ústavní stížností. Tu zatím nepodala.
Při diskuzi v Poslanecké sněmovně se poslanci pokusili zákon změnit 79 pozměňovacími návrhy, z nich však prošel jen zlomek, drtivou většinu těch opozičních plénum zamítlo.
Prošel vládní souhrnný pozměňovací návrh, na němž byla koaliční shoda, návrh skupiny koaličních poslanců, který zpřesňuje změny v dani z nemovitosti, a drobný návrh poslankyně Zuzany Ožanové (ANO), který zavádí možnost využít elektronické pokuty i pro úředníky.
Senátoři z vládního tábora už dopředu avizovali, že sice mají nějaké drobné výhrady, ale že balíček hodlají podpořit, což také udělali. Výhrady Senát vyřešil formou doprovodných usnesení, týkala se třeba možného budoucího řešení změny zdanění minerálních vod, kolem čehož byla velká diskuze i mezi poslanci.
Proti byl jen klub ANO a SOCDEM.„Budu navrhovat zamítnutí tohoto zákona, neboť s tou cestou, kterou se vláda vydala, nejsme ztotožnění,“ uvedl předseda senátorského klubu ANO a SOCDEM Miroslav Adámek ještě před zahájením schůze.
Předseda největšího klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra na tiskové konferenci před zahájením jednání Senátu uvedl, že klub balíček ve verzi, jaká přišla ze Sněmovny, podpoří velkou většinou. „Asi nenajdu člověka, kterému by nevadila nebo nechyběla určitá část balíčku. Opravdu ale oceňujeme dohodu pěti koaličních stran, že se na této kompromisní variantě vůbec dohodly. Všichni chápeme potřebu konsolidace veřejných financí,“ uvedl Nytra.