Hlavní obsah

Pražští Piráti blokují Pospíšilova nástupce v radě. Spolu mluví o vydírání

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Podle Zdeňka Hřiba jsou Piráti dlouhodobě nespokojeni s blokováním plnění koaličního programu partnery z rady města.

Pražská koalice má nečekané problémy. Piráti nechtějí hlasovat pro nástupce Jiřího Pospíšila (TOP 09) v radě města. Vadí jim porušování koaliční smlouvy a s partnery chtějí jednat. Část ODS je za to viní z vydírání.

Článek

Poslední jednání pražské koalice, sestavené původně na „vládním půdorysu“, tedy Spolu, Piráti a STAN, proběhlo na začátku dubna. Za zavřenými dveřmi se měl mimo jiné potvrdit nástupce v radě města po Jiřím Pospíšilovi, který z funkce odejde na konci měsíce kvůli narození dcery. Vše mělo být předem dohodnuté, TOP 09 už na konci března na svém webu oznámila, že oblast kultury, cestovního ruchu a památkové péče převezme zastupitel hlavního města a radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Dohodnuté ale neplatí. Hlasování zastavili Piráti, kteří nejsou spokojeni s řízením města.

„Panu doktoru Pospíšilovi změny v soukromém životě přejeme a na jeho nové životní dráze mu držíme palce. Jeho rezignaci z městské rady nikdo z Pirátů nebrání a toto rozhodnutí je nám z lidského pohledu sympatické. Volba nového člena rady je nicméně samostatnou otázkou, která vyžaduje změnu koaliční smlouvy, protože ta obsahuje jména konkrétních členů rady. Pana Pospíšila se osobně nijak netýká, jedná se o politické rozhodnutí mezi koaličními subjekty,“ vysvětluje Daniel Mazur, předseda klubu Pirátů a radní pro Smart City, IT a vědu a výzkum.

Mazur dodává, že Piráti ve Sněmovně dlouhodobě prosazují opatření na podporu kvalitního skloubení rodinného života a práce.

Je to nedůstojné, reaguje Pospíšil

Blokování nového člena rady tedy podle Pirátů „není osobní“. Se změnou, kterou musí odsouhlasit i na svém fóru, ale chtějí vyhodnotit plnění koaliční smlouvy a slibů voličům.

Piráti tak svým partnerům po jednání zaslali dopis, který má redakce k dispozici. Popisují v něm celkem 13 bodů, kterými koalice podle nich neplní svůj program. Chtějí mimo jiné omezení dopravy na Malé Straně a Smetanově nábřeží, schválit koncepci parkování a zvýšit parkovné nebo opravu areálu Pražské tržnice.

„Nejde o žádné nové požadavky, ale prostě chceme, aby koaliční strany Spolu a STAN konečně začaly plnit své sliby, které daly nejen nám, ale i všem voličům. Všichni pražští radní totiž jednomyslně hlasovali pro společný koaliční program a pro jeho neplnění není žádný důvod. I finančně jsou tyto sliby v součtu víceméně neutrální,“ sděluje Zdeněk Hřib, předseda Pirátů a pražský náměstek pro dopravu.

Co Piráti požadují po koaličních partnerech:

  • Parkovací reforma - schválit koncepci parkování a zvýšit parkovné.
  • Omezení dopravy v historické části města - Malá strana, Smetanovo nábřeží.
  • Zajištění financí pro bikesharing.
  • Další rozvoj aplikace PID Lítačka.

Náměstek Jiří Pospíšil uvedl, že ho celá situace mrzí a „politikaření“ je v takové situaci nedůstojné.

„Rád bych se teď víc věnoval rodině a vím, že bych nemohl vykonávat funkci náměstka plnohodnotně a tak, jak bych si představoval a přál. Piráti se ale rozhodli formální výměnu na postu, která zachovává stejné poměry v koalici, blokovat a kladou si podmínky, za jakých jsou ochotni ji podpořit. Jejich proklamace o skloubení práce a rodiny, jak hlásají ve Sněmovně, teď vypadají jen jako prázdné fráze a farizejství,“ říká končící náměstek.

Slabihoudek, který má Pospíšila ve funkci nahradit, věří, že se Piráti zachovají zodpovědně a výměnu nevyužijí jako nástroj pro kampaň do Poslanecké sněmovny. „V současné době se scházím s představiteli kulturní sféry a zároveň se už připravuji na další kroky v klíčových kulturních projektech tak, aby předání gesce mohlo být co nejplynulejší a efektivní,“ napsal.

Primátor mluví o obstrukcích

Do Pirátů se ostřeji pustila Pospíšilova kolegyně z rady, Alexandra Udženija (ODS). Podle náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí a bydlení se politika nedělá vydíráním, ale dialogem.

„Podmiňovat formální personální výměnu u koaličních partnerů svými podmínkami považuji za sprosté handlování. Pochopila bych ještě, kdyby měli námitky ke kandidátovi, který má gesci převzít, ale proti jeho odbornosti neměli jedinou námitku. Piráti tak znova dokazují, že oni chápou politiku hlavně jako příležitost pro odkládání svých stranických kádrů, ne jako službu veřejnosti. Místo toho, abychom ocenili, že zde někdo nelpí na funkci za každou cenu a věnovali se problémům rozvoje města, tak už několik dní zde řešíme trucování Pirátů,“ míní Udženija.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Jiří Pospíšil a Bohuslav Svoboda na ustavujícím zasedání pražského zastupitelstva. Koalice nyní řeší problémy sama se sebou.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) s Udženijou souhlasí. Podle něj je obvyklé, že pokud si koaliční partner zvolí svého zástupce, ostatní partneři toto rozhodnutí respektují.

„Mrzí mě, že Piráti z této zcela standardní personální záležitosti dělají zbytečný politický spor. Praha potřebuje stabilní vedení a soustředění na práci pro obyvatele, ne obstrukce a handlování o podmínkách, které s věcí vůbec nesouvisí. Očekávám, že se vrátíme k racionální debatě a že Pirátská strana přestane blokovat něco, co je v souladu s koaliční smlouvou i dobrými mravy politické spolupráce,“ konstatuje Svoboda.

Třetí do party v pražské koalici, hnutí STAN, zůstává v mnoha sporech spíše v pozadí, navenek po sobě dlouhodobě jdou především Piráti a ODS. Ve sporu kolem nástupce Jiřího Pospíšila ale stojí Starostové spíše na straně Spolu.

„Vždy jsem vnímal personální změny tohoto druhu v politice tak, že odrážejí osobní situaci jednotlivých kandidátů a že koaliční smlouva hovoří primárně o vazbě na politickou stranu - a ta je v případě této výměny splněna. Takže v tomto smyslu je pro mne postoj kolegů z Pirátské strany příliš ortodoxní,“ říká Petr Hlaváček (STAN), náměstek primátora pro územní rozvoj.

Jak děti na pískovišti, stěžuje si ANO

Součástí dopisu s požadavky je také pirátský dotaz, proč ostatní členové koalice nedokážou zajistit dostatečný počet hlasů v dozorčí radě Pražských služeb pro návrh na odvolání ředitele Patrika Romana. To požaduje pirátská náměstkyně pro životní prostředí Jana Komrsková, jako důvod uvádí údajný střet zájmů při zadávání zakázek. Proti tomu se ale ohrazují odbory i představenstvo společnosti.

Podle Komrskové koalice řeší pouze otázku plnění koaličního mechanismu, tedy obecné zajištění společného hlasování jednotlivých nominantů politických stran v dozorčích radách městských společností.

Současná rozhádaná koalice dělá vrásky opozici. V ní je v Praze momentálně hnutí ANO spolu se třemi zastupiteli SPD. Podle Ondřeje Prokopa, předsedy pražského hnutí ANO, je kvůli rozporům koaličních stran hlavní město v klinické smrti. A stav se jen zhoršuje.

„Přes nekonečné hádky o personáliích radním uniká podstata řízení města. Neřeší otázky dopravy, bydlení, školství, investic ani rozvoje. Spolu blokuje řadu projektů Pirátům, ti zase na oplátku teď blokují jejich personální změnu v radě. Připomíná to hru dětí ve školce na pískovišti. Jen tato hloupá přetahovaná je bohužel o stovkách miliard a životech 1,3 milionu Pražanů. Představa, že bude ještě rok a půl Prahu vést parta lidí, kteří se neshodnou vůbec na ničem a den co den si dělají vzájemné škodolibé naschvály, je děsivá,“ uzavírá Prokop.

Doporučované