Hlavní obsah

Pražské Spolu nabízí Pirátům a STAN většinu v radě. Hřib to ocenil

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Dosluhující pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

aktualizováno •

Pražská koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) nabídne Pirátům a STAN dohromady šest míst v jedenáctičlenné radě hlavního města. Spolu by podle nabídky připadlo pět míst včetně primátorského postu pro Bohuslava Svobodu (ODS).

Článek

Podle ČTK to sdělila mluvčí pražského Spolu Lenka Mottlová. Nová vláda by podle koalice mohla vzniknout do měsíce.

Jednání o nové koalici trvají v metropoli od voleb koncem loňského září. Koalice Spolu se v nové nabídce vzdala kromě většiny také návrhu na vznik investičního náměstka, který by připadl ODS a měl by na starosti všechny větší investice napříč gescemi.

„Abychom podpořili vznik koalice na vládním půdorysu, vzdali jsme se většiny v radě, pozice investičního náměstka a našim koaličním partnerům jsme nabídli gesce, které jsme sami chtěli vykonávat,“ uvedl Svoboda.

„Oceňujeme zaslanou nabídku Spolu, která čtvrtý měsíc od voleb konečně představuje posun správným směrem. Nicméně bude nutná podrobná diskuze nad detaily návrhu. Například v případě jejich záměru na zřízení funkce radního pro městské služby a infrastrukturu nám není úplně jasné, jestli se nejedná o nějakou variaci na původně navrhovaného investičního gubernátora, kterého Piráti i STAN jednoznačně odmítli už v prosinci. Nabídka také nezohledňuje fakt, že Piráti jsou stále součástí Aliance stability. O tom všem se budeme se Spolu bavit na zítřejším jednání,“ uvedl Zdeněk Hřib pro Seznam Zprávy za celý vyjednávací tým.

Nabídka Spolu počítá s tím, že Piráti by v radě obsadili pozice prvního náměstka pro dopravu a radních pro správu majetku, pro životní prostředí a pro legislativu, ICT, Smart City a inovace. STAN by připadly gesce územního rozvoje a školství spolu se sportem.

Zástupci Spolu by v radě měli na starosti gesci financí, dále bydlení, sociální věci a zdravotnictví, problematiku infrastruktury a městských služeb a kulturu a cestovního ruchu. Primátor Svoboda pak má mít na starosti vnější vztahy, bezpečnost a energetickou a kybernetickou bezpečnost.

Podle předsedy zastupitelského klubu Spolu Zdeňka Zajíčka (ODS) je nabídka vůči možným koaličním partnerům maximálně vstřícná. Spolu podle něj ustoupila od gescí, o které měla velký zájem.

„U těchto gescí, například v dopravě, očekáváme, že v případě, že koaliční partneři akceptují naši nabídku, dojde následně k jednání programových týmů. Ty budou mít za úkol nalezení kompromisu, aby byly naplněné programové priority jednotlivých stran,“ uvedl Zajíček pro ČTK.

Vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá skoro čtyři měsíce, a je tak nejdelší od vzniku Česka. Od voleb na podzim 1994 se na zvolení nového vedení města čekalo nejdéle měsíc a půl. V roce 2010 byli rada a primátor zvolení 45 dní po volbách, o čtyři roky později to trvalo o den déle. V letech 1994 a 1998 byli primátoři zvoleni po necelých dvou týdnech od voleb.

Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice Spolu, v 65členném zastupitelstvu získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů má STAN, šestá SPD získala tři mandáty.

AKTUALIZACE: Doplnili jsme vyjádření Zdeňka Zajíčka a Zdeňka Hřiba.

Doporučované