Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Seznam osobností, které se letos prezident chystá ocenit během tradičního ceremoniálu na Pražském hradě, budí ještě větší zvědavost než v předchozích letech. Je to totiž naposledy, kdy může Miloš Zeman vyznamenat, koho uzná za vhodné.
Návrhy na propůjčení nebo udělení státního vyznamenání sice předkládají prezidentu republiky Poslanecká sněmovna, Senát a vláda, avšak prezident může propůjčit nebo udělit vyznamenání i jiným lidem, aniž by mu je někdo navrhl. Vždy je však musí kontrasignovat premiér.
Jak zjistily Seznam Zprávy, prezident se rozhodl ocenit Josefa Mašína, člena protinacistické odbojové organizace Tři králové a hrdinu protinacistického odboje. Seznam Zprávám to oznámila jeho dcera Zdena Mašínová.
„Ano, je to tak. Bylo mi sděleno, že má být předáno vyznamenání našemu otci panem prezidentem. Vyznamenání by měla převzít paní ministryně obrany Jana Černochová, protože já ho odmítám převzít z rukou prezidenta,“ sdělila Seznam Zprávám Zdena Mašínová, dcera Josefa Mašína.
Vztah Mašínové a Zemana je roky na bodě mrazu. Nejen kvůli rozdílnosti názorů, ale i z toho důvodu, že prezident dlouhodobě odmítá ocenit její bratry, syny Josefa Mašína, kteří se zbraní v ruce bojovali proti komunistickému režimu - poslanci i letos navrhli vyznamenání jejich odbojové skupiny.
Ostatně i ocenění jejího otce je pro Zdenu Mašínovou překvapení. S něčím takovým nepočítala. „Absolutně by nepřistoupil k tomu, aby ho, pokud jde o jméno Mašín, jakýmkoli způsobem ocenil,“ řekla před čtyřmi lety pro Radiožurnál.
Josef Mašín
- bojoval za první světové války na ruské frontě. V roce 1915 přeběhl a byl přijat do československých legií.
- byl několikrát raněn a vyznamenán. Za druhé světové války byl legendární postavou československého odboje. S Václavem Morávkem a Josefem Balabánem tvořil slavnou zpravodajsko-sabotážní skupinu Tři králové.
- v roce 1941 byl zatčen gestapem a 30. června 1942 popraven.
Podle paní Mašínové by měl být jejímu otci udělen Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Sama by si ho měla převzít z rukou ministryně obrany později po slavnostní ceremonii na Pražském hradě.
Mimochodem: Zeman nedávno připustil, že by se letos opět nemusela konat slavnostní recepce po předávání vyznamenání. Zdůvodnil to úsporami. „Energetická krize zuří, takže spíše ne než ano,“ řekl Zeman k pořádání recepce v pořadu CNN Prima News.
Vyznamenání pro lékaře
Dalším vyznamenaným má být podle dvou zdrojů Seznam Zpráv ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral. Internista a gastroenterolog, který se stal Zemanovým ošetřujícím lékařem. Péči o něj měl na starosti i ve chvílích, kdy byl loni prezident delší dobu ve vojenské nemocnici hospitalizován.
Mluvčí nemocnice neodmítla, že by vyznamenání pro Zavorala bylo ve hře.
„Seznam osob, navržený na vyznamenání prezidentem republiky, kontrasignovaný předsedou vlády, zveřejňuje Pražský hrad, proto si dovolím zdržet se vyjádření, zdali je, či není mezi osobami navrženými na vyznamenání prezidentem republiky,“ reagovala na dotaz mluvčí nemocnice Jitka Zinke.
Na dotazy Seznam Zpráv ohledně státních vyznamenání nereagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ani šéf protokolu Vladimír Kruliš.
Zeman se bude loučit s Evropou
Pro Zemana bude vystoupení na summitu pozoruhodným loučením se světovou politikou. Česká hlava státu poslední roky strávila takřka v diplomatické izolaci kvůli své politice orientované na Rusko a Čínu.
Seznam Zprávy také zjišťovaly, jestli Zeman plánuje vyznamenat své blízké spolupracovníky. Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák napsal, že on žádný metál nedostane. „Sice mám asi čtyři cizí vysoká vyznamenání, ale české určitě nedostanu,“ napsal v SMS zprávě.
Koho už Zeman potvrdil
Mezi již oznámená jména pak patří vyznamenání in memoriam zpěvačce Haně Zagorové. Devítinásobná držitelka Zlatého slavíka zemřela v srpnu ve věku 75 let.
„Když jsme spolu o tom jednali a já jsem ji navrhl před několika lety, tak tehdy paní Zagorová namítala, že je to zrovna v roce výročí, kdy (Miloš) Jakeš na Červeném Hrádku pronesl projev o hodné holce,“ řekl už dříve Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1.
Zagorová v roce 1989 podepsala petici Několik vět, kterou vypracovala Charta 77. Jakeš pak o ní jako o jedné ze signatářů mluvil ve svém projevu z Červeného Hrádku na Plzeňsku.
Návrhy Sněmovny na státní vyznamenání 2022
Řád bílého lva: Volodymyr Zelenskyj, Josef Hubáček in memoriam, Josef Stehlík in memoriam, Vojtěch Luža in memoriam, Josef Mašín, Ctirad Mašín in memoriam, Milan Paumer in memoriam, Václav Švéda in memoriam, Zbyněk Janata in memoriam, Ctibor Novák in memoriam, Michal Koudelka
Řád Tomáše Garrigue Masaryka: Milena Černá in memoriam, Věra Doušová
Medaile Za hrdinství: Tomáš Houška in memoriam, Tomáš Neškodný, Jaroslav Fila in memoriam, Marek Vrba in memoriam, Jaroslav Bolfík, Radim Lískovec, Jakub Mrákava
Medaile Za zásluhy: Jan Zábrana in memoriam, Vladislav Třeška, Jaroslav Čvančara, Ivan Sedláček, Jiří Kotyk, Jan Slabák, Martin Hrbáč, Petr Marek, Miloš Štědroň, Pavel Vršecký, František Janula, Václav Klemák, Veritas Holíková, Angelika Ivana Pintířová
Zeman už dříve avizoval, že vyslyší také návrh na udělení nejvyššího státního vyznamenání, Řádu bílého lva, ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému. V projevu při březnovém ceremoniálu předávání státních vyznamenání vyzdvihl Zelenského odvahu a statečnost při ruské invazi na Ukrajinu.
Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád bílého lva, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především během slavnostního večera 28. října na Pražském hradě.
S přispěním reportérky Martiny Machové.