Článek
Poslankyně Romana Bělohlávková (KDU-ČSL) se rozhodla stáhnout svůj pozměňovací návrh, který by na každém těhotenském testu vyžadoval povinné upozornění odkazující na internetové stránky podporující zachování těhotenství. Návrh připojili k novele o veřejném zdravotním pojištění společně s Bělohlávkovou poslankyně Zdeňka Němečková Crkvenjaš (ODS) a Jan Kuchař (STAN).
Na kroku poslanců se podílelo i konzervativní protipotratové Hnutí Pro život. Pokud by návrh prošel, mohlo být jeho porušení sankcionováno pokutou až ve výši dvou milionů korun.
„Vedla mě k tomu vlna negativních reakcí, kterou pozměňovací návrh vyvolal,“ uvedla poslankyně KDU-ČSL pro Seznam Zprávy. Dodala, že stažení návrhu ještě musí odsouhlasit Sněmovna, která ale s krokem podle ní souhlasit bude.
„Celá diskuze se posouvala úplně jiným směrem, než jaký byl primární záměr toho pozměňovacího návrhu. Naším cílem bylo poskytnout nabídku pomoci ženám, které otěhotněly neplánovaně,“ řekla Bělohlávková.
Po uvedení návrhu se totiž na poslance snesla vlna kritiky. Odpůrcům vadilo primárně zapojení konzervativního uskupení Hnutí Pro život, které otevřeně bojuje za úplný zákaz potratů.
Autorka návrhu si kritiku vzala k srdci a místo odkazu na konzervativní hnutí nově navrhla, aby těhotenské testy obsahovaly odkaz na internetové stránky zřízené Ministerstvem zdravotnictví. Tyto stránky by pak měly ženám v obtížné situaci nabídnout pomocnou ruku.
„Zaznamenala jsem, že spousta lidí vidí jako „garanta objektivity či neutrálnosti“ v této oblasti Ministerstvo zdravotnictví. Spíše než subjekty, jako je Hnutí Pro život,“ dodala poslankyně.
Podle autorů pozměňovacího návrhu má opatření pomoci klesající porodnosti v České republice. „Pozměňující návrh reaguje na demografický propad, kdy se podle ČSÚ snížila úhrnná plodnost z 1,83 dítěte na ženu v plodném věku v roce 2021 na 1,45 v roce 2023,“ stojí v důvodové zprávě.