Článek
Na plénu Sněmovny zdůraznil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), že pokud roste průměrná hrubá mzda, rostou podle platového automatu i měsíční příjmy vrcholných politiků, soudců i státních zástupců.
„Na příští rok vycházíme individuálně z hodnoty let 2022–2023 v české ekonomice. Růst platů a mezd byl 6,92 procenta. Proto předkládáme s dvouletým zpožděním tuto hodnotu,“ řekl Jurečka.
Původně bylo navrhováno, aby platy vzrostly o necelých 14 procent, po kritice to ale ministr Jurečka upravil na 6,95 procenta.
Podle výpočtu se plat řadového zákonodárce letos zvýší o 7100 korun na 109 500 korun měsíčně a plat prezidenta republiky bude činit 365 000 korun, o 23 800 korun víc než loni. Růst se týká i poslaneckých náhrad například na dopravu či na reprezentaci a stravování.
Předloha zahrnuje i nastavení platů soudců a státních zástupců a zavádí paušální náhradu pro manžela nebo partnera prezidenta republiky.
PŘEČTĚTE SI, JAK JSOU NA TOM ČEŠTÍ POSLANCI V POROVNÁNÍ S EVROPSKÝMI KOLEGY
„Záklopka“ na pět procent
Ministr Jurečka také předložil návrh „záklopky“, jak jej přezdívá. Platy politiků by do budoucna meziročně mohly růst maximálně o pět procent. Toto ohraničení poslanci schválili.
Stejně dopadla i úprava poslance Miloše Nového (TOP 09), která by krátila poslancům a senátorům platy o pětinu při zadlužení státu nad 50 procent hrubého domácího produktu.
Neprošly naopak opoziční návrhy na snížení náhrad na dopravu zákonodárců. Opozici se také nepodařilo prosadit zmrazení platů politiků na pět let.
Právě opakované zmrazování platů v posledních letech vedlo mimo jiné k tomu, že platový „automat“ neplnil svou funkci. Po zmrazení totiž opět najede na průměrnou mzdu, tudíž platy povyskočí o desítky procent. Takový skokový nárůst poté logicky vyvolává nevoli u voličů a stává se celostátním politickým tématem.
Na jednání Sněmovny chyběly zhruba dvě desítky zákonodárců opozičního ANO včetně předsedy hnutí Andreje Babiše. Část z nich se omluvila s ohledem na poslední rozloučení se zesnulým poslancem Milanem Ferancem v Olomouci.
Celkem se z pátečního jednacího dne omluvilo více než 40 poslanců. Omluvu zaslala také desítka členů vlády, a to včetně premiéra Petra Fialy (ODS).
Finálnímu jednání Sněmovny o platech předcházely opoziční obstrukce. Původně měli poslanci a poslankyně hlasovat už ve středu. Tomu ale zabránila SPD.
Novelu nyní musí projednat Senát a podepsat prezident.
Opoziční kritika
Proti růstu platů vystoupil v pátek za opoziční ANO poslanec Robert Králíček. Připomněl, že hnutí je proti navýšení platů s ohledem na ekonomickou situaci Česka. Zmínil rostoucí výdaje domácností i firem za energii a propad reálných mezd v důsledku rekordní inflace a krize vyvolané pandemií covidu a následnou ruskou agresí na Ukrajině.
V loňském třetím kvartálu rostla průměrná hrubá mzda o sedm procent na 45 412 korun. Při zohlednění inflace, která činila 2,3 procenta, mzda reálně vzrostla o 4,6 procenta. Podle odborníků je ale reálná úroveň mezd v Česku zhruba na úrovni roku 2018.
Proti růstu platů vrcholných politiků vystupovali také zástupci SPD. V některých vystoupeních si ale pletli, podle čeho se vlastně platy politiků vypočítávají.
Tomio Okamura tvrdil, že vláda neřeší aktuální problémy občanů. Poslankyně Marie Pošarová posléze kritizovala, že se platy poslanců i senátorů odvozují od platů úředníků. „Čím více rostou mzdy úředníků, tím více rostou mzdy politiků,“ řekla.
„Nebylo by lepší vypočítávat je nikoli jako násobek průměrné měsíční mzdy státních zaměstnanců, ale jako násobek průměrné měsíční mzdy v podnikatelské sféře?“ ptala se.
Její kolegyně Iveta Štefanová dodala, že „je potřeba oddělit platy politiků od ostatních a zavést rozumný valorizační mechanismus, který se bude odrážet od skutečného parametru, jako je průměrná mzda.“
Nutno ovšem dodat, že právě od průměrné mzdy v celé ekonomice se od roku 2022 platy vypočítávají. Podrobně jsme se anabázi s platy politiků věnovali v tomto textu.
Na vystoupení opozice reagoval ministr Jurečka. „Já to chápu, že je tady kamera a chcete to zvolat lidem. Ale neříkejte věci, které nejsou pravda. Zákon říká průměrná hrubá mzda. Zahrnuty do ní jsou průměrné platy i mzdy za poslední dva roky. O tento rozdíl se to případně politikům, soudcům a státním zástupcům zvyšuje, či nezvyšuje. Tak si to přečtěte, ať vám to někdo, kdo píše projevy, upraví,“ řekl.