Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Více jak 70 milionů korun. Tolik vyčerpaly firmy bývalého premiéra Andreje Babiše z vládního covidového programu na podporu zaměstnanosti Antivirus.
Vyplývá to z údajů, které redakci Seznam Zpráv na základě zákona o svobodném přístupu k informacím poskytl Úřad práce České republiky.
Redakce výši této finanční podpory zjišťovala v souvislosti s mapováním dotací, které expremiérovy podniky získaly v době pandemie covidu-19. Celkový objem přijaté finanční podpory ze všech programů je ještě vyšší, dle dosavadních zjištění převyšuje 90 milionů korun.
Další peníze přišly Babišovým firmám v souvislosti s protiepidemickými restrikcemi z Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva průmyslu a obchodu.
Panují přitom pochybnosti, zda stát měl vůbec právo peníze do firem dnes už bývalého předsedy vlády posílat, když Babišův kabinet o covidových podporách rozhodoval.
Ministerstvo pro místní rozvoj v čele s pirátským předsedou Ivanem Bartošem začalo už v únoru zkoumat, zda dvě dotace, které v éře Kláry Dostálové (ANO) získala z programu COVID-Ubytování Babišova firma IMOBA, nejsou v rozporu se zákonem o střetu zájmů.
„Tuto záležitost stále ještě vyhodnocujeme,“ uvedl na dotaz Seznam Zpráv mluvčí ministerstva Vilém Frček. Kdy bude zkoumání u konce, nesdělil.
Zpětné prověřování dotací pro Babišovy firmy nyní potvrdilo i Ministerstvo průmyslu a obchodu, dříve vedené Karlem Havlíčkem (ANO) a nyní Jozefem Síkelou (STAN).
„Kdyby poskytovatel dotace (MPO) dospěl ke zjištění, že údaje, na jejichž základě byla dotace poskytnuta, byly neúplné nebo nepravdivé, zahájí řízení o odnětí dotace,“ uvedlo Síkelovo ministerstvo ve stanovisku, které si redakce vyžádala.
Jak Seznam Zprávy dříve uvedly, i na tomto ministerstvu čerpala podporu za covid už zmíněná firma IMOBA, která zastřešuje Babišovy restaurace a ubytovací zařízení (včetně mediálně známé farmy Čapí hnízdo). Dále společnost IRSnet CZ, jež provozuje e-shop Ticketportal specializovaný na vstupenky. Dotaci od ministerstva dostala i firma PMU CZ se sídlem v Roudnici nad Labem, která v Česku provozuje několik desítek řeznictví s názvem Procházka.
Ministerstvo průmyslu přitom na dotaz redakce sdělilo, že každý žadatel v žádosti o dotaci formou čestného prohlášení potvrzoval, že vlastníkem nebo spoluvlastníkem není veřejný funkcionář, a tudíž se na ni nevztahuje zákon o střetu zájmů. Avšak u firem IMOBA, stejně tak IRSnet CZ je od loňského června v evidenci skutečných majitelů zřetelně uvedeno, že jejich nepřímým skutečným majitelem je Andrej Babiš.
Chemičky i centra asistované reprodukce
Co se týče programu Antivirus, tam zatím k žádnému zpochybnění nedošlo. Podle některých názorů v tomto případě o klasickou dotaci nejde, ale definitivní právní stanovisko k dispozici také není.
Každopádně platí, že uvedená restaurační a ubytovací firma IMOBA čerpala z programu Antivirus ze všech expremiérových podniků nejvíce. Během let 2020 a 2021 přijala téměř 30 milionů korun.
Redakce zaslala Úřadu práce k prověření téměř 150 v Česku registrovaných Babišových podniků. Nejen ty ze skupiny Agrofert, ale i ty, které spadají pod fond Hartenberg, skrze který nynější poslanec a šéf opozičního hnutí ANO investoval hlavně do zdravotnictví.
Tabulka sestavená podle objemu podpory ukazuje, že vedle firmy IMOBA, mediální skupiny MAFRA či Babišových chemiček čerpaly poměrně výrazné částky i centra asistované reprodukce. Třeba u IVF centra Gennet šlo o téměř 4 miliony korun.
Výkonný ředitel Hartenberg Capital Jozef Janov jako hlavní důvod uvádí skutečnost, že IVF centra byla na samém začátku pandemie covidu-19 několik týdnů uzavřena. Tudíž žádala od státu podporu pro zaměstnance, kteří pracovat nemohli.
„Měli jsme IVF centra zavřená asi čtyři týdny. Ultrazvuky a laboratoře běžely v omezeném režimu – měli jsme polovinu lidí doma a druhou polovinu v práci. Ti, co byli doma, dostali mzdy ve výši 95 procent, přičemž jsme na to čerpali podporu právě v rámci kurzarbeitu (programu Antivirus),“ vysvětlil důvody Jozef Janov.
„Prostředky z vládního programu Antivirus jsme čerpali v souladu se zákonem,“ ujišťuje mluvčí expremiérova holdingu Agrofert Pavel Heřmanský.
Čerpala třetina Babišových firem
Program Antivirus byl zřízen proto, aby pomohl firmám pokrýt část nákladů na zaměstnance v případech, kdy jim úřady nařídily karanténu nebo izolaci z důvodu onemocnění covidem-19. Anebo šlo o případy, kdy firmy nemohly kvůli restrikcím naplno pracovat, například na trhu nebylo dost součástek.
V rámci celé ekonomiky bylo do letošního února takto poskytnuto podnikům zhruba 50 miliard korun. Antivirus využilo široké spektrum firem.
Z údajů poskytnutých redakci Úřadem práce ČR vyplývá, že z tohoto programu čerpalo peníze celkem přes pět desítek Babišových firem, tedy zhruba třetina. Zbylé dvě třetiny žádnou podporu od státu nezískaly a patrně ani nepožadovaly.