Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Předem se o něm mluvilo jako o favoritovi na předsedu Pirátské strany. A svou pozici v sobotu potvrdil.
Celostátní fórum České pirátské strany si ve druhém kole volby vybralo do svého čela lékaře a současného náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba.
Piráti původně vybírali ze šesti uchazečů. Dva z nich - senátorka Adéla Šípová a bývalý ostravský radní David Witosz - však ještě před prvním kolem hlasování z klání odstoupili ve prospěch bývalého senátora Lukáše Wagenknechta.
Právě auditor Wagenknecht, kterému se letos nepodařilo obhájit svůj mandát v senátních volbách na Praze 8, zůstal posledním vyzyvatelem Hřiba, když v prvním kole vypadli zbývající dva kandidáti - končící náměstek libereckého hejtmana Zbyněk Miklík a bývalý místostarosta Prahy 3 Štěpán Štrébl.
Wagenknecht nakonec dostal od spolustraníků 401 hlasů. Zdeněk Hřib 454 hlasů.
„Cílem politiky není politika samotná, jsou to lidé. Čeká nás spousta práce, aby liberální hlas nepřišel nazmar,“ řekl hned po zvolení Hřib.
Zároveň vyzval, aby členové strany podpořili stranickou reformu, kterou se svým týmem připravil.
Kdo do vedení?
Celostátní fórum Pirátů v Praze zvolilo také místopředsedy.
- Místopředsedkyní Pirátů zůstala z původního vedení strany pouze zastupitelka Telče Hana Hajnová.
- Nováčky se pakstali bývalý radní Olomouckého kraje Martin Šmída, který se stal díky nejvyššímu počtu hlasů ve druhém kole prvním místopředsedou, a zakladatel neziskové organizace Hlídač státu Michal Bláha.
- Čtvrtého místopředsedu Piráti nevybrali, žádný ze sedmi adeptů dnezískal potřebnou nadpoloviční většinu hlasů. O posledním místopředsedovi tak Piráti rozhodnou následně v on-line hlasování.
Hřib v křesle střídá Ivana Bartoše, který skončil po sérii volebních debaklů po téměř patnácti letech v čele strany. Nejprve to bylo potupné „vykroužkování“ koaličním partnerem v posledních volbách do Parlamentu, poté neúspěchy v evropských a hlavně krajských a senátních volbách, ve kterých letos na podzim ztratili Piráti skoro vše, co za poslední roky budovali.
Po nich se Bartoš na dlouhé desítky minut zavřel do prosklené pracovny s Jakubem Michálkem, předsedou poslaneckého klubu Pirátů. Co spolu řešili, zůstává dodnes tajemstvím, situace nicméně od té doby eskalovala. Průšvih s digitalizací stavebního řízení, nabídnutí rezignace Bartoše a spol. na funkce ve vedení strany, vyhazov Bartoše z pozice ministra, odchod Pirátů z vlády do opozice.
Piráti, kteří jsou i přes poslední neúspěchy nejúspěšnější z obdobných stran v Evropě a jsou vůbec první pirátskou stranou, která usedla do vlády, se ocitli na křižovatce. Určit, kterým směrem se z ní vydají, má nyní Zdeněk Hřib.
Co čekat od Hřiba
Zdeněk Hřib (* 1981)
- 1. náměstek primátora hl. města pro dopravu. Je rovněž předsedou dozorčí rady Dopravního podniku hl. m. Prahy, a. s.
- Narodil se ve Slavičíně a vyrůstal ve Zlíně.
- V letech 1999 až 2006 vystudoval obor všeobecné lékařství na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze (získal titul MUDr., specializace nemoci z ozáření). Během studií absolvoval v roce 2005 stáž na Tchaj-wanu.
- V Praze žije od roku 1999. Je ženatý a má tři děti.
- Od října 2013 je registrovaným příznivcem Pirátů, členem strany se stal v dubnu 2017.
- Od listopadu 2018 do února 2023 byl primátorem hlavního města Prahy.
- Dříve působil v různých firmách:
Co od něho lze čekat? V rozhovoru pro Seznam Zprávy před pirátským fórem vyloučil, že by měl v plánu pro sněmovní volby v příštím roce uzavřít jakoukoli koalici podobné té, jakou měli se Starosty. „Po zkušenosti z posledních sněmovních voleb si nedovedu představit, že by se ve straně jakákoliv formální předvolební koalice dala prosadit,“ řekl Hřib.
Po volbách to bude jiné, tedy pokud strana překoná hranici potřebnou pro vstup do Poslanecké sněmovny. Hřib si dokáže představit spolupráci s kýmkoliv z trojice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, byť o těchto partajích se teď u Pirátů mluví jako o kmotrovských.
„Mám v Praze koalici se Spolu a STAN. Piráti v Praze chtějí dodržovat koaliční smlouvu a jsem rád, že to naši koaliční partneři vidí podobně,“ konstatoval Hřib.
Hlavní vizí Zdenka Hřiba je „vycentrování strany“. „Chci, abychom byli hlavní politickou silou na liberálním středu a prosazovali politiku opřenou o expertizu a data, zaměřenou na problémy běžných lidí,“ říká Hřib, který je nyní pražským náměstkem pro dopravu.
Mezi jeho priority patří především ekonomická témata, jako je rozhýbání trhu práce nebo nastavení přívětivějších podmínek pro podnikatele a investory. „V místopředsednických pozicích bych rád viděl lidi se zkušeností z exekutivy. S ohledem na to, že sám jsem z prostředí komunální a krajské politiky, tak mám na mysli zejména lidi s praktickou zkušeností,“ přál si před fórem.
Jak to bylo s pirátským odchodem
Drama a emoce kolem vyhození ministra místního rozvoje Ivana Bartoše z Pirátů nabraly obrátky. Celá situace mimo jiné ukazuje, jak moc Piráti museli tři roky ve společné pětikoaliční vládě trpět.
Kampaň něco stojí
Pro fungování a vůbec další existenci jsou potřeba především lidé a peníze. Kvůli volebním neúspěchům budou muset Piráti výrazně spořit, a to i na kampani.
Například za poslední sněmovní volby Piráti dali 81 milionů, dalších 36 milionů utratili v roce 2022 za obecní a senátní volby. Předpokládá se, že desítky milionů půjdou na kampaň v roce 2025.
Mohlo by to ale být na delší dobu naposledy, co se Piráti „rozšoupnou“. Ačkoliv mají ve Sněmovně jen čtyři poslance, za které čerpají ze státního rozpočtu oficiálně jen 3,6 milionu korun ročně, ve skutečnosti je to mnohem víc.
Pirátům totiž díky předvolební dohodě posílá peníze STAN, který má poslanců 33. Loni tak třeba Pirátům poslalo hnutí 25 milionů korun. Teď ale Piráti deklarují, že do příštích voleb půjdou sami za sebe. Takže co si nevydělají, to nedostanou.
Piráti mají navíc ze všech parlamentních stran nejmenší členskou základnu, na konci minulého roku jich bylo něco málo přes 1800. A to může být problém.