Článek
V sobotu se konalo v Pardubicích zasedání Celostátního fóra Pirátů, na kterém si členové strany online zvolili nové vedení. Stávající šéf a místopředseda vlády Ivan Bartoš měl tři vyzyvatele, z nichž politicky nejvýraznějším je senátor Lukáš Wagenknecht.
Právě jeho porazil ve druhém kole se ziskem 662 hlasů, senátor jich získal 265. „Je to pro mě opět velká výzva, které se nebojím. Děkuji Lukášovi i dalším v uvozovkách soupeřům. Před námi je konsolidace Pirátů před dalšími boji,“ uvedl mimo jiné Bartoš ve svém povolebním projevu, ve kterém připomněl, že chce ve veřejném prostředí „více svobody a méně buzerace“.
Senátor Wagenknecht postoupil jako jediný z Bartošových soupeřů o předsednický post do druhého kola.
„Nejde jen o povolební vyjednávání, my jsme ztratili identitu již v rámci předvolební koalice se Starosty,“ uvedl v rozhovoru pro Seznam Zprávy během týdne.
Pokud v minulém funkčním období reprezentovaly Piráty zejména sněmovní tváře, v tom současném stanou politici reprezentující různé úrovně politiky. Zastoupení získaly vládní a sněmovní sféra, europoslanecká, krajská i obecní.
Prvním místopředsedou strany se stal místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja. „Chtěl bych požádat, abychom se snažili najít konsenzus v Pirátské straně, nemířit zbraněmi dovnitř na sebe, ale ven na ostatní,“ uvedl europoslanec po svém zvolení. Kolaja nahradil ve funkci 1. místopředsedy Pirátů Olgu Richterovou, která do celorepublikového předsednictva již nekandidovala.
Druhou místopředsedkyní strany se stala náměstkyně hejtmana na Vysočině Hana Hajnová, třetí místopředsedkyní pak zastupitelka městské části Praha 21 Blanka Charvátová. Posledním místopředsedou Pirátů se stal bývalý poslanec Martin Jiránek. Neuspěl další bývalý poslanec Ondřej Profant, který se stane náměstkem ministra Bartoše.
Děkuji Pirátkám a Pirátům za důvěru! Jako 1. místopředseda strany se budu snažit propojit priority Pirátů na evropské, celostátní a regionální úrovni. Budu nadále prosazovat sociálně-liberální politiku strany, která myslí na budoucnost a nezapomíná na lidi. #drzimekurz
— Marcel Kolaja (@PiratKolaja) January 8, 2022
Vnitrostranickou debatu v týdnu rozvířila Jana Michailidu, která rovněž kandidovala proti Bartošovi. „Moje vnitřní přesvědčení je komunistické, ve smyslu původním (demokratickém),“ uvedla Michailidu v diskusi na pirátském fóru.
Michailidu se na sněmu nedařilo, nezískala podporu ani pro místopředsednickou funkci. Čtvrtým kandidátem na post šéfa strany byl ostravský radní David Witosz, který se stal prvním náhradníkem na funkci místopředsedy strany.
Diskuse se na sněmu stočila i na téma, zda rozšířit počet místopředsedů strany - respektive počet míst v republikovém předsednictvu. Někteří straníci navrhovali, aby se jeden z nových místopředsedů speciálně věnoval pouze dění ve straně. Návrh na rozšíření předsednictva Pirátů však neprošel.
Historický neúspěch
Staronový předseda strany Ivan Bartoš v diskusi na sněmu uvedl, že v letošních komunálních a senátních volbách by rád uhájil současné pozice ve městech a obcích. Dodal, že je třeba vyvarovat se nedávných chyb.
„Nemohu hodnotit rok 2021 úspěšný jako celek, naopak Pirátská strana utržila ve volbách těžkou lekci, patrně největší lekci za dobu své existence. V dalších úkolech chceme uspět,“ uvedl Bartoš při čtení výroční zprávy. Přiznal, že Piráti nezvládli roli favorita, se kterou do volební kampaně před rokem vstupovali.