Článek
Koaliční Piráti navrhnou ve Sněmovně odvolání Daniela Köppla z pozice člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Oznámili to v dnešní tiskové zprávě. Köppl je spojován s volebním týmem prezidentského kandidáta, předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Podezření z možného střetu zájmů odmítá. Jeho aktuální vyjádření ČTK zjišťuje.
„Pokud dohlížíte na nezávislost médií, nemůžete zároveň dělat v politické straně či hnutí a vystupovat v jejich prospěch, jako je tomu u pana Köppla. Tomu nepřijde zvláštní ani hovořit ve veřejnoprávní televizi jako člen kampaňového týmu Andreje Babiše,“ uvedla v tiskové zprávě místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová. Zákon o rozhlasovém a televizním vysílání uvádí, že členové rady nesmějí zastávat funkce v politických stranách nebo hnutích a vystupovat v jejich prospěch.
Podezření kolem Köppla má RRTV projednat v úterý a příští týden ve čtvrtek sněmovní volební výbor, jenž má na starosti média. Richterová navrhne členům výboru, aby doporučili Sněmovně Köpplovo odvolání, sdělili Piráti.
Takzvaná velká vysílací rada se podle dřívějšího vyjádření vedoucího jejího úřadu Petra Bartoše zabývá podezřením na základě několika stížností a nechala si zpracovat právní rozbor. Stanovisko sepsali také sněmovní legislativci. Piráti je zveřejnili a interpretují je tak, že Köpplův střet zájmů nepřímo potvrzuje.
Sněmovní právníci ale také napsali, že jde o právní názor a výklad právních předpisů může podat pouze soud. Uvedli, že mohou existovat zcela protichůdné názory na to, zda Köppl svým jednáním vystupoval ve prospěch hnutí ANO. Posouzení a rozhodnutí, zda Köppl porušil výše zmiňované ustanovení zákona o nestrannosti a nezávislosti člena RRTV a o zákazu vystupovat ve prospěch politických stran a hnutí, náleží Poslanecké sněmovně, stojí ve stanovisku. Jestliže by Sněmovna usnesení o odvolání přijala, musela by je řádně odůvodnit, píše se v dokumentu.
Köppl označil minulý týden záležitost za nesmysl. „Chápu ale současnou zjitřenou dobu, kde emoce často vítězí nad rozumem. Celou událost vidím spíše v kontextu snahy o ovládnutí mediálního prostředí v ČR. Ostatně stačí si dobře přečíst zákon a zjistíte, že k jeho porušení nedošlo,“ řekl ČTK.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má 13 členů. Köppla vybrala Sněmovna v červenci 2021, do volby ho nominovalo ANO.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mimo jiné uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Sleduje také obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.