Hlavní obsah

Pavel: Stále existuje prostor pro větší efektivitu pomoci Ukrajině

Foto: x.com/prezidentpavel

Prezident Petr Pavel na červencovém summitu NATO, ilustrace.

„Otevřený konflikt je katastrofální cestou pro každého. Platí to i pro Rusko, které je určitě slabší a křehčí dnes než před rokem 2022,“ uvedla hlava státu na bezpečnostní konferenci Globsec.

Článek

Stále je prostor pro větší efektivitu pomoci Ukrajině, posílení protiruských sankcí a oslabení možností ruského průmyslu podporovat válku. Při zahájení 19. ročníku bezpečnostní konference Globsec v Praze to řekl prezident Petr Pavel. Vyzval k další podpoře Ruskem napadené země, je to podle něj v zájmu všech.

Na Ukrajině se odehrává dlouhodobý konflikt s nejistým výsledkem. Čas ale může hrát ve prospěch Ukrajiny i jejích podporovatelů, pokud se sjednotí a poučí z předchozích dvou a půl let, míní Pavel. Rusko se v tuto chvíli stále domnívá, že nemá důvod měnit svůj přístup. K dosažení míru je nutné zajistit dostatečnou a předvídatelnou podporu Ukrajiny, řekl prezident.

Podle Pavla je nutné posílit materiální kapacity, aby bylo možné napadené zemi poskytnou veškeré nezbytné zdroje. Stále podle něj existuje prostor pro větší efektivitu.

„Žijeme ve stále více konfliktním světě. Přesto stále pevně věřím, že mezinárodní pořádek založený na pravidlech a spolupráci je výhodný nejen pro Západ, ale pro všechny členy mezinárodní komunity,“ řekl prezident. Pravidla a instituce z doby po druhé světové válce někdy možná mohou vyžadovat reformy, fragmentace ale všechny oslabuje, poznamenal.

„Otevřený konflikt je katastrofální cestou pro každého. Platí to i pro Rusko, které je určitě slabší a křehčí dnes než před rokem 2022,“ uvedla hlava státu. Prezident zmínil také roli Číny, která má podle něj nejsilnější pozici k tomu, aby pomohla ukončit ruskou agresi proti Ukrajině.

Evropa podle Pavla čelí strukturálním ekonomickým výzvám, nízká soběstačnost v surovinách, lécích či polovodičích brání jejímu hospodářskému rozvoji. Dřívější energetická závislost na nepředvídatelných partnerech ukázala, že „krátkodobé ekonomické výhody mohou přinést dlouhodobé bolesti hlavy“.

Rozhovor

Bezpečnostní konference Global Security Forum se po 18 letech přesunula z Bratislavy do Prahy, letos s podtitulem Jak utišit bouři. Jaké jsou současné největší hrozby? A jak jim čelit? Rozebíráme se šéfem Globsecu Róbertem Vassem.

Přestože Evropa zůstává lídrem v mnoha oblastech, propadá se za Spojenými státy, některými asijskými zeměmi či Indií v řadě technologických odvětví. „Je čas si uvědomit, že naše technologická kompetence a vývoj silně tvaruje naši geopolitickou relevanci a bezpečnost našich občanů,“ uvedl Pavel.

Ocenil tak vznik nového GeoTech centra, které podle prezidenta propojí politické a technologické lídry k diskuszm o společné odpovědnosti v ochraně demokracií a prosperity. „Není pochyb o tom, že potřebujeme více kooperace nejen mezi vládami a byznysem, ale také mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Ale spíše bych řekl mezi Evropou, USA a demokratickými zeměmi po celém světě,“ dodal.

Vyzval ke zbourání bariér a prohloubení spolupráce ve vědě, výzkumu, vývoji a například v kvantových výpočtech, umělé inteligenci, kybernetické bezpečnosti či moderních obranných technologiích.

V době, kdy si mezinárodní prostředí klade značné nároky, se Severoatlantická aliance (NATO) vrací ke svému původnímu úkolu, a to ke kolektivní obraně, řekl Pavel. Je podle něj potřeba také obnovit kapacity evropského obranného průmyslu, umět čelit sabotážím a kybernetickým útokům. Společnosti se musí stát odolnější vůči dezinformačním kampaním, dodal prezident.

Doporučované