Článek
Česko má Angole co nabídnout v oblastech bezpečnosti, rozvoje leteckého i dopravního průmyslu, zdravotnictví, chytrého zemědělství, těžebního průmyslu nebo geologického průzkumu. Po středečním jednání s angolským protějškem Joaem Lourencem v Praze to řekl prezident Petr Pavel.
Angola podle Pavla prochází stejnou snahou o diverzifikaci své ekonomiky, jakou v minulosti prošlo Česko. „Angola má zájem zvýšit podíl jiných odvětví průmyslu, než je pouze těžební, zvýšit kapacitu své ekonomiky i zemědělství, aby nemusela být závislá ve své výrobě, ale i exportu na nerostných surovinách, především fosilních palivech,“ řekl Pavel.
Obě strany podepsaly memorandum o porozumění o politických konzultacích mezi ministerstvy zahraničí. Podle českého prezidenta se jedná o první krok, který by měl být základem pro další smluvní uspořádání, například o vzájemné spolupráci, ochraně a podpoře investic, případně o zamezení dvojího zdanění.
Česko má podle Lourenca velmi rozvinuté zemědělství a průmysl. Kromě již zmíněných oblastí také poznamenal, že Angola má zájem o spolupráci v obraně. Africká země se podle prezidenta snaží modernizovat své ozbrojené síly. Pavla zároveň Lourenco pozval na návštěvu Angoly.
Český prezident také ocenil postoj Angoly, která podle něj jednoznačně odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině, ale i k dalším konfliktům včetně regionálních. „Angola je stabilizačním prvkem v regionu. Staví se jednoznačně za zachování mezinárodního řádu založeného na pravidlech, respektu k Chartě OSN,“ poznamenal. Nabízí se podle Pavla prostor k tomu, aby stanoviska k ruské invazi na Ukrajinu země sdílely a společně hlasovaly v multilaterálních formátech.