Článek
Evropa by měla spolupracovat se zeměmi, které mají s novými americkými cly podobný problém jako ona, a vytvořit kolektivní tlak, který Spojené státy dovede k jednání, je přesvědčen český prezident Petr Pavel. Řekl to ve středu českým novinářům v ghanské metropoli Akkře, kde je na oficiální návštěvě, ovšem ještě před tím, než americký prezident Donald Trump překvapivě oznámil, že většinu nových cel prozatím pozastavil.
„Pokud jde o tlak na Spojené státy, tak Česká republika by asi neměla v tomto ohledu, pokud jde o cla, konat samostatně, protože budeme určitě stát někde vzadu fronty,“ uvedl Pavel, podle něhož by Praha měla usilovat o to, aby Evropská unie mluvila pokud možno jedním hlasem. „A možná ten pohled rozšířit i dál, protože máme tady další země, jako je Austrálie, Nový Zéland, Korea, Japonsko,“ zmínil některé ze států, s nimiž by se dalo uvažovat o společném postupu.
„Podívejme se, které všechny země mají stejný problém jako my, a pokusme se vytvořit kolektivní tlak – ne na to, aby Spojené státy upustily od jakýchkoliv celních opatření, ale aby s námi jednaly, aby s námi jednaly o tom, že vyrovnáme vzájemné obchodní vztahy; tam, kde byly nějaké disbalance, tak je napravíme, ale nepůjdeme tou cestou, že budeme vyhlašovat nová a nová celní opatření, která nakonec poškodí všechny,“ doplnil.
Vlček: vláda podporuje jednotnou reakci EU
Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) vláda podporuje jednotný postup Evropské unie (EU) vůči Spojeným státům americkým. Stále ale platí, že nejvýhodnějším řešením v otázce cel je dohoda. Členské státy EU ve středu podpořily návrh Evropské komise na zavedení odvetných cel v reakci na americká cla na ocel a hliník. Cla se začnou vybírat 15. dubna, vyplývá z prohlášení unijní exekutivy.
„Podporujeme jednotnou reakci Evropské unie. Stále ale platí, že nejvýhodnějším řešením je dohoda a samozřejmě posilování vzájemných obchodních vztahů, ne jejich oslabování,“ uvedl Vlček.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda poukázal na oslabení amerického dolaru. „Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za středu připsala (v čase 15:35) výrazné takřka procento,“ řekl ČTK. „Otázkou je, zda ‚zrada dolaru‘ Trumpa odradí od další odvetného šponování cel,“ doplnil.
Podle viceprezidentky Svazu průmyslu a dopravy ČR Mileny Jabůrkové bude přímý dopad takzvaných recipročních cel na Českou republiku poměrně malý. Nicméně může přijít i dopad sekundární související s tím, že české firmy poskytují subdodávky do Německa a dalších okolních zemí. Jabůrková rovněž upozornila na nebezpečí toho, že by evropský trh nyní mohlo zavalit levné čínské zboží, řekla ČTK během středeční návštěvy Bruselu.
Spojené státy ve středu začaly vybírat takzvaná reciproční cla, jimiž podle Bílého domu chtějí řešit vysoký obchodní deficit. Například u dovozu z EU jejich sazba činí 20 procent. Členské státy EU podpořily návrh Evropské komise na zavedení odvetných cel v reakci na dříve uvalená americká cla na ocel a hliník. Prezident Trump ovšem následně oznámil devadesátidenní odklad těchto cel pro naprostou většinu zemí světa, v platnosti ponechal - a dokonce na 125 procent zvýšil - jen cla mířící proti importu z Číny.