Článek
Dvojice vládních poslanců Jan Jakob z TOP 09 a Marek Benda z ODS podali na poslední chvíli zásadní pozměňovací návrh k vládní důchodové novele. Ze skupiny lidí, kteří by měli nárok na předčasný důchod bez krácení peněz, vyškrtli 108 tisíc lidí, kteří spadají do třetí skupiny rizik. Zbyde jen 12 tisíc zaměstnanců v té nejrizikovější, čtvrté skupině.
Vláda ho hodlá prohlasovat s tím, že si vyškrtnutí zaměstnanci budou spořit ve třetím pilíři, kam jim budou spořit zaměstnavatelé. Pak by mohli odcházet do důchodu až o pět let dříve, na vyrovnání by využili právě naspořené peníze.
Opozice s tím zcela nesouhlasí a vyjádřila to jasně během páteční debaty k důchodové reformě.
„Více než rok jsme byli při jednáních ujišťování, že tato věc je čistě záležitostí odborné debaty,“ řekla k tomu poslankyně SPD a místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Lucie Šafránková.
„Prakticky přes noc se zde ale ve Sněmovně objevili dva noví experti na problematiku rizikových pracovních faktorů,“ nelíbí se Šafránkové.
Nejasné jsou podrobnosti, jakým způsobem má nové spoření fungovat. A to také rozporují poslanci. Narychlo vymyšlená změna totiž vyžaduje přijetí úplně nové úpravy zákona.
„Škoda, že jsme o tom (pozměňovacím návrhu, pozn. red.) nevěděli před 14 dny, nevěděl o tom ani pan ministr. K tomu ho donutili, promiňte mi to přirovnání, ale Pat a Mat, kteří tvoří důchodovou reformu, čili pánové Jakob a Benda,“ přidal své hodnocení poslanec Jiří Mašek (ANO).
Opoziční poslanci během jednání opakovaně vyzývali autory pozměňovacího návrhu, aby přišli o návrhu diskutovat. Ti se ale debaty nezúčastnili.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) pouze uvedl, že by měli zaměstnavatelé přispívat povinně čtyři procenta mzdy do penzijního připojištění.
„Tohle je signifikantní příklad toho, jakým způsobem se stavíte ke všem parametrům důchodové reformy. Slibem nezarmoutíš,“ dodal další poslanec hnutí ANO Aleš Juchelka.
Náročné pozice
Přestože Marian Jurečka uvedl, že u každé pozice se bude individuálně posuzovat, jestli spadá do kategorie náročných, zaznělo hned několik profesí, u kterých je to pravděpodobné:
- Zdravotní sestry se specializací, osoby pracující v osobní péči ve zdravotní či sociální oblasti. Příslušníci záchranného hasičského sboru i hasiči ostatních jednotek, pracovníci v lesnictví, kováři, skláři nebo obsluha důlních zařízení.
- Zedníci, kamnáři, dlaždiči, modeláři, slévači, svářeči, řezači plamenem, pracovníci na zpracování plechu, seřizovači a obsluha obráběcích strojů.
Reforma důchodů má podle vlády přispět k udržitelnosti a snížení schodku penzijního systému. Opoziční hnutí ANO a SPD se stavějí proti dalšímu zvyšování věku pro odchod do starobního důchodu a proti postupnému snižování výpočtu nových penzích od přespříštího roku. Jejich zástupci slibují, že pokud se dostanou k moci, změny zruší.
Poslanci předložili k důchodové reformě i tři desítky pozměňovacích návrhů, a to i z koaličních řad. Patří k nim stanovení věkové hranice pro nárok na starobní důchod na 67 let a zpomalení zvyšování důchodového věku na jeden měsíc ročně. Původní vládní návrh s žádným stropem nepočítá a důchodový věk má růst až o dva měsíce za rok podle délky dožití. Opoziční ANO a SPD ale trvají na zachování nynější hranice 65 let pro odchod do penze.