Hlavní obsah

Nagyová bude ve středu před europoslanci bránit imunitu. „Vydají mě,“ má jasno

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Europoslankyní se Jana Nagyová stala loni v květnu.

aktualizováno •

Europoslankyni Janu Nagyovou (ANO), která je v Česku obžalována v kauze Čapí hnízdo, čeká ve středu slyšení před bruselskými kolegy. Členům Výboru pro právní záležitosti (JURI) bude vysvětlovat, proč ji nemají zbavit imunity.

Článek

O odebrání „evropské“ imunity Janě Nagyové požádal Evropský parlament v červenci Vrchní soud v Praze, zvolení Nagyové europoslankyní v květnu loňského roku totiž zablokovalo projednávání kauzy Čapí hnízdo. Městský soud v Praze sice již dvakrát Janu Nagyovou i šéfa hnutí ANO Andreje Babiše zprostil obžaloby, pokaždé se ale státní zástupce proti rozhodnutí odvolal.

Českou žádost tak nyní posuzuje Výbor pro právní záležitosti (JURI), který případ projednával již v prosinci loňského roku. Podle standardního postupu došlo k takzvané výměně názorů bez přítomnosti Nagyové.

Osobní obhajoba

K výměně názorů má dojít podle informací Seznam Zpráv i ve středu ve tři hodiny odpoledne, česká europoslankyně nicméně tentokrát dostane prostor pro své vlastní vyjádření. „Kauza odebrání imunity Janě Nagyové je na programu JURI 29. ledna. Mělo by dojít ke slyšení, tedy Nagyová by měla být osobně přítomna,“ řekl redakci parlamentní zdroj.

„Ano, na slyšení opravdu budu. Ráda bych obeznámila své kolegy europoslance s tímto případem, jeho nezpochybnitelným politickým rozměrem a jeho dopady,“ uvedla Nagyová pro Seznam Zprávy. „Považuji to za velice důležité zejména s ohledem na to, že žádost vrchního soudu, tak jak byla formulována, je opravdu zavádějící. Vyznívá totiž tak, jako kdyby soud měl jasno o mé vině, a jako kdyby nešlo o odvolací soud, kdy se státní zástupce odvolává vůči zprošťujícímu rozsudku, ale o soud prvoinstanční. Opravdu smutné. A jak již jsem řekla kolegům, není reálné si myslet, že by mne EP nevydal, je však realné sdělit skutečný stav věcí.“

„Jsem přesvědčená, že způsob, jakým celý tento případ vznikl a jak je ze strany policie a státního zastupitelství vedený, má jediný cíl, a tím je zabránit či alespoň omezit aktivity pana Babiše v politice. Já jsem se jen ‚nedopatřením‘ ocitla v cestě,“ podotkla dříve pro iRozhlas.

Finále proběhne až na plénu

Konečný verdikt výboru však ve středu ještě podle informací SZ nepadne, členové Evropského parlamentu se podle pravidel mohou setkat několikrát. „Očekává se, že se sejdou třikrát. Jednou už to bylo v prosinci, podruhé to bude nyní ve středu. Třetí jednání zatím nemá pevný termín,“ dodal zdroj.

Výbor dá po skončení svých jednání doporučení, zda má být žádost schválena, nebo ne. Poté se jí už bude zabývat Evropský parlament na plenárním zasedání, očekává se, že to zařadí na program v únoru či březnu. K tomu, aby bylo žádosti vyhověno, stačí, aby rozhodnutí podpořila více než polovina přítomných europoslanců.

Pokud Evropský parlament Nagyovou imunity nezbaví, bude trestní stíhání vyloučeno po dobu trvání mandátu. Odmítnutí vydání europoslance je proto důvodem k přerušení řízení, ne však k jeho zastavení.

Letitá kauza

Kauza Čapí hnízdo zaměstnává českou justici už mnoho let. Státní zástupce v obžalobě tvrdí, že současný předseda strany ANO a bývalý premiér Andrej Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky.

Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Městský soud ale už dvakrát dospěl k závěru, že skutek nebyl trestným činem. Naposledy oba obžalované osvobodil loni v únoru, žalobce proti rozsudku znovu podal odvolání. Babiš i Nagyová vinu od počátku odmítají.

Aktualizovali jsme o stanovisko Jany Nagyové.

Doporučované