Hlavní obsah
Online

Online: Bartoš chválil odvahu. „Tohle je nemyslitelné,“ reagoval stavebník

Ivan Bartoš se v úterý zodpovídá kolegům ze Sněmovny ze špatně fungujícího digitalizovaného stavebního řízeníVideo: Seznam Zprávy, PSP

aktualizováno •

Seznam Zprávy přinesly autorskou online reportáž z „grilování “ Ivana Bartoše (Piráti) ve Sněmovně. Dění kolem digitalizace stavebního řízení glosoval například vedoucí odboru územního plánování nebo stavitel, který nemůže stavět.

Článek

Ivan Bartoš pod palbou

  • Debata o nefunkčním stavu digitalizace stavebního řízení má být hlavním bodem prvního dne zářijové schůze Sněmovny, která bude v úterý zahájena.
  • Pro Seznam Zprávy dění ve Sněmovně glosují Lenka Mirgová, vedoucí odboru územního plánování Teplice, a Vojtěch Urban, muž, který se na pozemku za Prahou od začátku léta snaží postavit rodinný dům, má tedy s digitálním povolováním stavby zkušenost přímo z praxe.
  • Ministr se brání tím, že potíže s novým formátem stavebního řízení jsou postupně odstraňovány.
  • Se systémem mají pracovníci na stavebních úřadech a v dotčených orgánech problémy od jeho spuštění 1. července.
  • Někteří se v úterý chystají v Praze sdělit své výtky Bartošovi osobně.
  • Část úředníků odmítá s novým systémem pracovat, Svaz měst a obcí sdělil, že prověřuje právní možnosti a podmínky, za kterých by bylo možné opět používat při stavebním řízení původní systémy.
  • Každopádně zakázka na další části Informačního systému stavebního řízení používaného pracovníky stavebních úřadů a dotčených orgánů bude stát téměř 24 milionů korun.
Načíst novější příspěvky

ANO: Digitalizace stavebního řízení je selhání, odpovědnost nese vláda

Nová digitalizace stavebního řízení je největším selháním v zavádění veřejného systému od revoluce. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny to řekl první místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček. Hlavním tématem dnešního dne bude právě jednání o problémech s digitalizovaným řízením.

Vláda podle Havlíčka nese za problémy plnou odpovědnost, neměla by se vymlouvat na hnutí ANO nebo na stavební úřady. „Zásadně se omezili stavebníci, investoři, developeři, projektanti, architekti, paralyzovaly se dotčené obce, destabilizovaly se dotčené úřady,“ uvedl Havlíček s tím, že česká ekonomika přichází o miliardy korun.

Stavitel žil v Holandsku, českou digitalizaci nechápe

Vojtěch Urban sleduje zahájení schůze. Žil v Holandsku 5,5 roku a během té doby měl zkušenost s digitalizací státu. Když se stěhoval, měnil údaje, tak nemusel obíhat jednotlivé úřady. „Normálně si to předaly mezi sebou,“ vysvětluje.

Do Čech se vrátil před čtyřmi lety a když letos slyšel o digitalizaci, představoval si ji obdobně jako právě v Holandsku.

Jenže teď mi na mobilu ukazuje, že musím oběhat své sousedy, aby odsouhlasili venkovní podobu nového domu. „Musím je buď oběhat, nebo jim to poslat, oni to musí vytisknout, naskenovat a poslat zpátky. Proč to nejde elektronicky?“ ptá se?

Úředníci stavebního úřadu v Pečkách podle něj dělají, co mohou. Ale celý proces je stále pomalý. Chtěl do zimy stihnout základní desku, ale vůbec neví, zda ji stihne.

Foto: Jaroslav Hroch, Seznam Zprávy

Vojtěch Urban ve Sněmovně.

Jednání až do noci

Sněmovna dnes bude moci na návrh koalice jednat až do noci, řešit má situaci ohledně digitalizace stavebního řízení. Opozice s tím souhlasila.

Dva měsíce se snaží podat žádost

S Vojtěchem Urbanem vcházíme do Poslanecké sněmovny, abychom si poslechli, jak ministr Bartoš vysvětluje podle opozice nebo tajemníků úřadů nepovedenou digitalizaci stavebního řízení. Vojtěch Urban chce postavit rodinný dům za Prahou. Teď se poslední dva měsíce snaží zjistit, jak vlastně podat žádost. „Mám 24 měsíců na výstavbu, platím hypotéku, nájem, ale stavba teď dva měsíce úplně stojí,“ říká.

Foto: Jaroslav Hroch, Seznam Zprávy

Vojtěch Urban na cestě do Sněmovny.

Starostové chtějí slyšet, co bude dál

Dlouhé jednání k digitalizaci stavebního řízení očekává poslanec STAN Viktor Vojtko. „Všichni vidíme, že ten problém tam je, že od začátku prázdnin se nepovedlo systém nastartovat způsobem, aby byl plně funkční a plnil přesně to, co se od něj očekává,“ uvedl. STAN zajímá, jaké budou další kroky k tomu, aby systém plně fungoval co nejdříve. „I z naší strany je politický tlak na pana ministra Bartoše, abychom to řešení znali,“ řekl.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Viktor Vojtko.

Další části Informačního systému vyjdou na miliony

Zakázka na další části Informačního systému stavebního řízení (ISSŘ) používaného pracovníky stavebních úřadů a dotčených orgánů bude stát téměř 24 milionů korun.

Bartoš čelí výzvám k rezignaci

Debata o stavu digitalizace stavebního řízení má být proto hlavním bodem prvního dne zářijové schůze Sněmovny, která dnes bude zahájena. Poslanci se sejdou poprvé po prázdninové přestávce a po schválení programu by měli vyslechnout informaci ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti), který kvůli problémům s digitalizací čelil výtkám koaličních kolegů i opozičním výzvám k odstoupení. Ministr se brání tím, že potíže s novým formátem stavebního řízení jsou postupně odstraňovány.

Právní nejistota

Podle zástupců Svazu podnikatelů ve stavebnictví a Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů nefunkční systémy vytváří právní nejistotu. Neumožňují totiž splnit zákonem dané požadavky pro korektní postup stavebního řízení. Úředníci tak musí při práci se systémy improvizovat, což může být v budoucnu posouzeno soudem jako pochybení a povolovací proces by mohl být právně napadnutelný.

Od začátku nefunkční

Na špatné fungování systémů digitalizovaného stavebního řízení si úřady a stavebníci stěžují od jejich spuštění na začátku letošního července.

Osmkrát pomalejší než starý systém

„Jsme unavení, je to zdlouhavé, náročné a nefunguje vůbec ideálně.“

Takové zprávy přichází z úřadů v Česku po třech měsících platnosti nového stavebního zákona a s ním spojené digitalizace stavebního řízení. „Je to pořád osmkrát pomalejší,“ stěžuje si předseda středočeských tajemníků Zdeněk Slepička. „Nezažil jsem něco tak amatérsky nepřipraveného, jako je digitalizace.“

Úřednice glosuje jednání pro Seznam Zprávy

Spolu se Seznam Zprávami se chystá sledovat dění ve Sněmovně také severočeská úřednice. I teplická vedoucí odboru územního plánování Lenka Migrová hovoří o únavě, zdlouhavých úkonech a nedořešení systému. Aktuálně řeší problém se ztotožněním cizince, na kterém vázne dokončení stavebního řízení. „Když to je příslušník cizí země, tak to prostě neodešle, systém vás nepustí,“ říká.

Chybí možnost kontroly

Dalším problém podle ní také je, že systém nenabízí možnost provedení kontroly. Modelová situace: Úřad práce žádá stavební úřad o informaci, kolik je v bytovém domě skutečně bytů. Úředník nebo úřednice pak vyráží do terénu zjistit, jestli je chyba v dokumentaci, nebo jestli majitel domu nepostavil načerno další byty. Možnost kontroly ale podle Lenky Migrové úplně chybí.

Gramatické chyby

Obdobných problémů hlásí úředníci více. Většinou také musí ručně přepisovat jednotlivé kolonky z jednoho dokumentu do druhého. Další vady jsou pak kosmetické, podle úřadů ale dokládají nepřipravenost systému. Například: popisky obsahují chyby („v jaké fázy“, „otvřít“); u každé právnické osoby je kromě IČO nutné také vypsat celý název právnické osoby a nelze vybrat možnost načíst celý název z registru osob; nelze dodatečně editovat základní informace o řízení (jako je například název).

Bartoš: Systém plní požadavky

Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) systém plní zákonné požadavky, na zlepšení jednotlivých funkcí resort pracuje. Problémy podle ministra způsobil zásah antimonopolního úřadu po výběru IT firmy na dodání nového systému. Kvůli zpoždění pak systém nemohl být dopracován, uvádí ministr.

„My jsme měli možnost systémy soutěžit až v květnu loňského roku po schválení stavebního zákona a přes jisté problémy i na antimonopolním úřadě, kdy jsme nabrali asi pět měsíců zpoždění, jsme i přesto všechny věci vysoutěžili a dodali. Zejména u toho systému pro úředníky jsme však dostali jistý limit, a to ten, že jsme mohli plnit pouze deset procent zakázky, pouze zákonem požadované funkcionality. Proto my soutěžíme dál,“ řekl Bartoš v pořadu Seznam Zpráv Ptám se já.

Milionová pokuta

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ale za zadání veřejné zakázky udělil ministerstvu zatím nepravomocnou pokutu jednoho milionu korun. Zároveň musí firma InQool do 23. září přestat pracovat na systémech pro digitalizaci stavebního řízení.

Stavebník jde do Sněmovny s reportérem SZ

Na problémy a průtahy narazil i Vojtěch Urban. Za Prahou chce postavit rodinný dům, jenže kvůli komplikacím s digitalizací stavebního řízení, novým stavebním zákonem i nepřipraveností úřadů čeká, jestli stavební povolení dostane. „Chápu, že takový projekt nejde dělat úplně bez problémů. Vadí mi ale, když ze mě někdo dělá blbce a neustále opakuje, že systém funguje, když já na vlastní kůži zažívám, že nefunguje,“ řekl Seznam Zprávám.

Spolu s reportérem Seznam Zpráv Jaroslavem Hrochem se jde podívat přímo na jednání Sněmovny.

Foto: archiv Vojtěcha Bednáře, SZ

Vojtěch Urban chce stavět na pozemku ve středočeských Pečkách. Hotovo měl mít na jaře příštího roku, digitalizace stavebního řízení mu ale projekt komplikuje.

Okamura: Bartoš by měl odstoupit

Poslanci hnutí SPD se chtějí v úterý vyjadřovat také k problematické digitalizaci stavebního řízení, vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) by měl podle Okamury rezignovat.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Tomio Okamura.

Bartoš vidí pozitivní trendy

Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) chce dnes poslancům poskytnout relevantní a aktuální informace k digitalizovanému stavebnímu řízení. Novinářům před začátkem sněmovní schůze řekl, že aktuální data ukazují pozitivní trendy.

Problémy byly dlouhodobé, tvrdí ministr

Projekt podle Bartoše není možné zatím objektivně po dvou měsících provozu hodnotit, data však ukazují pozitivní trendy. Portál stavebníka už využili lidé k úspěšnému podání více než 19 000 žádostí, dodal. Zdůraznil, že problémy stavebního řízení nezačaly s novelou a digitalizací letos v létě, ale byly dlouhodobé, a aktuální změny je naopak mají řešit.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy