Hlavní obsah

Mezi Fialou a Rakušanem to skřípe. ODS viní Starosty z pomoci Babišovi

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Šéf Starostů Vít Rakušan a předseda vlády a ODS Petr Fiala.

Mezi premiérem Petrem Fialou a vicepremiérem Vítem Rakušanem –⁠⁠⁠⁠⁠ dvěma hlavními figurami vlády –⁠⁠⁠⁠⁠ vybouchnul nečekaný konflikt. ODS přišla s vážným obviněním Starostů, kteří prý jdou na ruku Andreji Babišovi.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Občanští demokraté vyčítají hnutí STAN, že umožnilo pokračování řepkového monopolu koncernu Agrofert v biopalivech.

Co přesně se stalo? Nečekaný spor se objevil v pátek, když Poslanecká sněmovna projednávala na první pohled bezproblémový zákon o ochraně ovzduší. Dva méně známí poslanci ODS –⁠⁠⁠⁠⁠ Jan Hofmann a Jan Bureš –⁠⁠⁠⁠⁠ přišli s pozměňovacím návrhem.

Ten měl zvýšit limit pro přimíchávání biosložky do pohonných hmot z dnešních 1,7 na 2,4 procenta. A především podpořit pokročilejší biopaliva na úkor tradičních vyráběných ze žlutých lánů řepky. Což jde proti zájmům dominantního Agrofertu.

Jenže „antiřepkový“ návrh neprošel. Pro byla většina poslanců jen z ODS, TOP 09 a lidovců. Proti hnutí ANO. Rozhodli Starostové, kteří se zdrželi. „Musím upřímně říct, že mě hlasování kolegů ze STAN v zájmu Agrofertu překvapilo. Vzpomenu si na to, až se zase bude povídat něco o ODSANO,“ vypálil naštvaný poslanec Hofmann do vládních partnerů.

Starostové kritiku odmítají

Lídři STAN obvinění, že se sbližují s hnutím ANO, odmítají. Vysvětlují, že pozměňovací návrh poslanců ODS odmítli, protože by vedl pouze ke zvýšení ceny benzinu a nafty. Podle nich mohl vyhovovat maximálně některým výrobcům biopaliv, kteří je nedělají z řepky.

„Ta antibabišovská rétorika je manipulativní a zavádějící. Ten návrh nebyl dobrý ani pro životní prostředí, ani pro občany České republiky. Nechci spekulovat o tom, pro koho výhodný byl. Snaha dělat z toho spojenectví Starostů s Babišem je falešná. Na spojenectví musejí být dva,“ vymezil se předseda STAN Vít Rakušan.

Připomněl, že nynější limit 1,7 procenta pro přimíchávání biosložky do pohonných hmot stejně ani v Česku nenaplňujeme –⁠⁠⁠⁠⁠ dnes je to jen 0,7 procenta. Podle STAN proto není žádný důvod tento limit zvyšovat. „Navíc zvýšení by šlo nad rámec našich závazků v Green Dealu. Překvapuje mě, že něco takového navrhuje poslanec právě z ODS,“ rýpl si Rakušan.

Občanští demokraté říkají, že jejich záměr měl za cíl více podpořit pokročilejší biopaliva na úkor tradičních biopaliv z řepky, což je v souladu s programovým prohlášením vlády.

STAN změnil postoj, tvrdí ODS

„Nejednalo se navíc o žádnou povinnost, ale rozšíření možnosti pro ty, kdo tento typ paliv chtějí využívat. Nemohlo by to tedy mít žádný negativní dopad na cenu paliv. Změna postoje STAN na poslední chvíli nám nebyla nijak zdůvodněna,“ uvedla mluvčí ODS Annie Drbohlavová.

Výsledek pátečního hlasování o pozměňovacím návrhu skončil poměrem 58:58, takže nebyl přijat. Ale i když ODS vyčítá poslancům z hnutí STAN, že se všichni zdrželi, koalice Spolu měla výsledek ve svých rukách. Návrh ale nepodpořili její čtyři přítomní poslanci. Jeden z KDU-ČSL a jeden z ODS se zdrželi, dva lidovci byli dokonce proti.

„Já zastávám dlouhodobý osobní názor –⁠⁠⁠⁠⁠ ne kvůli jednomu malému hlasování ve Sněmovně –⁠⁠⁠⁠⁠ že ze všech subjektů na demokratické straně politického spektra mají Starostové k hnutí ANO zdaleka nejblíže. Jednoduše proto, že STAN je de facto také catch-all-party a že také není ideovou nebo programově zakotvenou politickou stranou,“ přitápí ve sporu další poslanec ODS Karel Haas.

Samozřejmě, že emoce v tomto konkrétním případě šponuje již nastartovaná předvolební agitace. Vládní strany už veřejně oznámily, že nebudou za každou cenu držet jednotu jako doposud, ale půjdou si vzájemně po voličích.

Rok voleb

Speciální projekt Seznam Zpráv, v němž podrobně sledujeme dění v politice před sněmovními volbami v říjnu 2025. Pohled do marketingu a strategií jednotlivých stran. Sledování zástupců konkrétních voličských skupin. Aktivita dezinformací v kampani. Vzestup nových stran. Rozhovory, reportáže, průzkumy veřejného mínění a podcasty.

Doporučované