Článek
„Tvrzení, že český lékař zůstal v Koreji bez podpory, je nepravda a velmi subjektivní hodnocení některých členů delegace, kteří rozhodně nemají všechny informace, přestože jejich pomoc je samozřejmě vítaná. Ministerstvo obrany poskytuje od začátku veškerou součinnost Ministerstvu zahraničních věcí, které má tyto záležitosti na starost,“ uvedl ředitel odboru komunikace David Jareš.
Resort reagoval na prohlášení právničky Kláry Sovové, která armádu kritizovala.
„Považuji za neuvěřitelné, že se armáda o svého důstojníka nepostará a nechá jej bez podpory v Jižní Koreji. Pro nás podnikatele to byla otázka sounáležitosti, protože aby nám dávali do detence členy delegace, považujeme za nevlídné a domníváme se, že to přesahuje meze i přes kulturní rozdíly. Prostě podplukovníka, primáře a důstojníka v uniformě Armády ČR (ano, byl ustrojen v uniformě) za sebou nenecháváme,“ vytkla Sovová armádě.
Resort obrany ale uvedl, že v případu opakovaně komunikuje s českým velvyslancem v Koreji i s korejskou ambasádou v Praze a usiluje o to, aby se případ objektivně a co nejrychleji vyřešil.
„Samozřejmě komunikujeme s lékařem, který byl nucen zůstat v Koreji, snažíme se mu zajistit potřebné právní služby nebo získat od korejské strany protokol a další potřebné dokumenty. Byla mu zajištěna psychologická pomoc z České republiky alespoň po telefonu a zvažujeme vyslání zástupce resortu jako podporu do Koreje. Ovšem vzhledem k citlivosti případu není možné i v zájmu českého lékaře komentovat detaily a vzkazovat podrobnosti prostřednictvím médií,“ dodal Jareš z Ministerstva obrany.
Lékař nesmí opustit zemi, protože je prošetřován kvůli údajně nevhodnému chování vůči jihokorejské hygieničce, která na palubě letadla kvůli covidu-19 měřila teplotu účastníkům delegace Ministerstva dopravy.
Český velvyslanec v Koreji Gustav Slamečka ve středu lékaře navštívil. Společně s právníkem vyzvedli zápis z lékařova výslechu policií. Případ zatím čeká na posouzení prokuratury, dosud nebylo vzneseno obvinění.
Peníze na obhajobu
Právníci Klára Sovová a Jakub Lichnovský, kteří jsou v kontaktu s velvyslancem stejně jako se samotným lékařem, žádají stát, aby uvolnil peníze na zaplacení místních advokátů, kteří by se snažili najít s korejskou stranou dohodu.
„Pakliže by státní zastupitelství podalo obžalobu a věc byla postoupena k projednání korejským soudům, bude celá záležitost zcela jistě eskalovat v korejských médiích, kdy v takovém případě hrozí rozsáhlá medializace celého incidentu v Jižní Koreji. Bylo naznačeno, že pak bude mnohem těžší věc vyřešit smírně,“ upozorňují právníci.
Jak vysvětlují, dosavadní snaha řešit lékařovu situaci – a to i ve spolupráci s velvyslancem Gustavem Slamečkou – narazila na komunikační bariéry a kulturní rozdíly mezi českou a korejskou stranou. Z toho důvodu je podle nich nutné, aby lékař získal zastoupení místní advokátní kanceláře.
„Bez řádného právního zastoupení v Koreji je de facto řádná obhajoba pana podplukovníka nemožná,“ píší v žádosti o finanční pomoc státu.
Konkrétně se jedná o částku 15 tisíc eur (asi 350 tisíc korun), což je záloha, kterou je nutné složit před zahájením poskytování právních služeb advokátní kanceláře ze Soulu. S ní již lékař, velvyslanec i advokát Lichnovský měli úvodní konzultaci.
Lékař s hodností podplukovníka minulý týden přicestoval do Koreje s delegací ministra dopravy Martina Kupky (ODS).