Článek
Sněmovna bude o zvyšování rozhlasových a televizních poplatků hlasovat ve středu 5. března v poledne. Rozhodla o tom v pátek hlasy poslanců koaličních stran a dříve vládních Pirátů. Pevný termín schválila na návrh předsedy poslanců STAN Josefa Cogana, který jej zdůvodnil obstrukcemi opozice zejména při závěrečném kole projednávání novely, kdy i podle předsedů poslanců dalších vládních stran představitelé ANO a SPD nadužívají přednostní řečnické právo.
„Tento způsob projednávání má obstrukční charakter, kdy argumenty, které tady byly předložené, se opakují a cyklí a znovu a znovu je předkládají ti samí lidé,“ uvedl Cogan. Účelem tohoto postupu je znemožnit hlasování, což porušuje ústavní princip rozhodování vycházející z vůle většiny, dodal. Koalice původně plánovala, že novelu bude schvalovat už v pátek ve 12:00.
Předseda poslanců ODS Marek Benda uvedl, že ze strany zástupců ANO a SPD dochází k „absolutnímu nadužívání a zneužívání přednostních práv“ na úkor ostatních poslanců. Jako „směšné“ proto odmítl tvrzení předsedy ANO Andreje Babiše, podle něhož koalice nastolila „novou totalitu“ tím, že před zahájením rozpravy ho nenechala mluvit. „Není možné se hlásit v průběhu zahajování bodu,“ uvedl. „Totalita opravdu vypadá trošku jinak. To nestojíte ve Sněmovně a nemluvíte za řečnickým pultem a ještě zcela neomezeně,“ podotkl Benda.
Předseda poslanců KDU-ČSL Aleš Dufek podotkl, že zákonu o jednacím řádu Sněmovny je nadřazena ústava, podle níž vládne většina při zachování práva menšin. Proto koalice musela přistoupit ke zvolenému postupu, aby sama neporušovala ústavu. Předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob poukázal na to, že Sněmovna dostala novelu před 231 dny a její projednávání na schůzi dolní parlamentní komory zatím zabralo více než 50 hodin.
Předloha zvyšuje poplatek pro Českou televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro Český rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. Poplatek se má nově vztahovat na zařízení schopná přijímat vysílání prostřednictvím internetu, nejen na televizní a rozhlasové přijímače. Zachován ale bude princip jedné platby za domácnost. Novela obsahuje také pravidla pravidelné valorizace poplatku a změnu jeho úhrady pro podnikatele a právnické osoby.
Vláda změny v poplatcích zdůvodňuje potřebou finanční stabilizace veřejnoprávní televize a rozhlasu a dlouhodobé udržitelnosti jejich činnosti. Politici z ANO a SPD naopak mluví o korupci dvojice médií veřejné služby, o dalším zásahu do peněženek lidí či o výpalném s ohledem na nový způsob výběru poplatku od právnických osob. Česká televize a Český rozhlas by se podle nich měly spojit a financovat ze státního rozpočtu, což slíbila současná opozice prosadit v případě získání většiny po zářijových sněmovních volbách.