Článek
Duchovní věci poslanců, zaměstnanců Sněmovny a výhledově i Senátu bude mít na starosti katolický duchovní Milan Hanuš, kanovník z Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze.
Seznam Zprávám to potvrdil kancléř Sněmovny Martin Plíšek.
O druhém - evangelickém faráři - se bude rozhodovat příští pondělí. Jedním ze jmen, která přicházejí v úvahu, je Daniel Kvasnička, kazatel litomyšlského sboru Církve bratrské. Ten se v současnosti jako dobrovolník účastní schůzí Senátu.
Hanuš ani Kvasnička zatím nechtěli svoji sněmovní misi komentovat s tím, že dosud nebyli oficiálně jmenováni.
Vedení dolní komory Parlamentu začalo hledat stálé duchovní loni v listopadu. „Rozhodli jsme se mít dva stálé duchovní tak, abychom pokryli šíři zájmu a nezužovali nabídku. Již nyní zájem ze strany poslanců i zaměstnanců je,“ uvedl pro Seznam Zprávy kancléř Plíšek.
Kaple byla ve Sněmovně zřízena už v březnu 2016 a duchovní setkání se konala ve čtvrtek před začátkem jednáním.
Služba ale byla dosud spíše nahodilá, a to podle toho, kterého duchovního si který poslanec domluvil.
Duchovní služba ve Sněmovně
Dobrovolnická činnost
Nový systém by mohl ve Sněmovně fungovat od května: Duchovní by měli být k dispozici pravidelně v předem určených časech.
Rámec pak určuje společné memorandum mezi Českou biskupskou konferencí, Ekumenickou radou církví, Sněmovnou a Senátem, který sice nemá vlastní kapli, ale oba duchovní by měl s poslanci sdílet.
V memorandu se například píše, že duchovní služba se má vést v ekumenickém duchu a nemá jít o misii, tedy že služba nemá být motivována snahou získat pro víru a církev nové členy.
Má jít o duchovní doprovázení poslanců, senátorů a zaměstnanců, nabízet řešení osobních krizí a těžkostí z pracovního i soukromého života nebo se za poslance, senátory a zaměstnance modlit.
Služba duchovních pak má být dobrovolnická, Sněmovna za ni tedy nebude platit. Po třech letech se vše zhodnotí a rozhodne o dalším pokračování.