Článek
Vláda dnes žádá o prodloužení nouzového stavu do 31. května. Premiér Petr Fiala (ODS) to dříve mimo jiné odůvodnil i potřebou dělat nákupy některého materiálu bez výběrových řízení. Podobně dnes ve své řeči před poslanci argumentoval i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
„Jedná se samozřejmě zejména o procesy spojené se zajištěním nouzového ubytování pro uprchlíky, operativní nákup prostředků pro zajištění základních životních potřeb uprchlíků a pro poskytování rychlé, efektivní, cílené a také Ukrajinci žádané humanitární pomoci,“ uvedl Rakušan.
Základní materiál potřebný pro zvládnutí humanitární krize od počátku vydává především Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Ta zatím nákupy v jednodušším režimu využít nemusela.
„Zatím jsme v souvislosti s válkou na Ukrajině a s uprchlickou krizí nedělali žádné velké nákupy. V tuto chvíli spíše vydáváme zásoby z našich skladů. Nicméně poptáváme stany a karimatky,“ uvedl pro Seznam Zprávy předseda SSHR Pavel Švagr.
Správa státních hmotných rezerv od začátku března poslala už 40 kamionů přímo na Ukrajinu. Vezly 950 palet zdravotnického materiálu. „Jednalo se o největší jednorázovou pomoc v historii českých rezerv. Celková cena těchto zásob byla 85 milionů korun,“ dodal Švagr.
Na Ukrajinu putovala zdravotnická lůžka, držáky na infuze, kolečková křesla, oblečení pro doktory, matrace, polštáře, povlečení, obvazový materiál a zdravotnické stříkačky a jehly. Zdravotnická lůžka, která na Ukrajinu putovala, měly Státní hmotné rezervy v zásobě od doby covidové krize. Na konci roku 2020 kvůli ní koupily dva tisíce běžných i intenzivních lůžek.
Řadu materiálu si vyžádaly také kraje, které zajišťují ubytování pro uprchlíky. SSHR zatím vydala 2400 lůžek včetně polštářů, matrací, dek a povlečení. „Vedle toho jsme poslali také 6700 přikrývek, tisíc karimatek a 850 spacáků. Další požadavek krajů byl na respirátory třídy FFP2. Těch dostaly přes milion kusů. Další požadavky samozřejmě přicházejí,“ dodal Švagr.
Ze skladů SSHR putovaly zásoby také jako podpora složek IZS, a to kontejnery nouzového přežití, velitelské stany nebo cisterny na vodu či pohonné hmoty.
O nákupech na doplnění zásob bude muset rozhodnout vláda, což se zatím nestalo. Šéf SSHR uvedl, že až k tomu dojde, je s kolegy připraven nákupy rychle zrealizovat.