Hlavní obsah

Nikdy jsem nechtěla být ministryní, říká stínová ministryně Vildumetzová

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Senátorka Jana Mračková Vildumetzová rozčiluje koaliční senátory, když se snaží bořit zvyky horní komory.

Senátní schůzi k reformě důchodového systému rozvířila předsedkyně senátorského klubu ANO Jana Mračková Vildumetzová, když se domáhala odpovědí ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) a přela se o podobu faktické poznámky.

Článek

Nejprve se Jana Mračková Vildumetzová na čtvrté schůzi tohoto senátního období ptala, jak se má přihlásit k faktické poznámce. Poté, spolu s kolegy, opakovaně žádala o odpovědi ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku, ačkoli ostatní senátoři jí oponovali, že ministr může kdykoli vystoupit, ale zvykem je až závěrečné, shrnující vystoupení.

Žádala i přestávku na poradu klubu ANO, ale tu ostatní kluby zamítly. Koaliční senátoři její chování pro Novinky.cz označili za „poštěkávání“ či „obstruování“.

V rozhovoru pro Seznam Zprávy se k celé situaci vrací s tím, že se snaží hájit zájmy voličů.

Mračková Vildumetzová je také stínovou ministryní vnitra. Znamená to, že pokud ANO zvítězí, bude chtít usednout na ministerský post? A je něco, za co by i přes hlasitou kritiku současnou vládu pochválila?

Jak se vám líbí v Senátu?

Líbí se mi.

Proč vás v Senátu nemají rádi?

To se musíte zeptat jich, to není otázka na mě. Já jsem dala slib voličů, že budu hájit jejich zájmy a snažím se to maximálním způsobem naplňovat.

Dění v Senátu při schvalování důchodové reformy 4. prosince.Video: senat.cz

Je pro vás Senát málo dynamický?

Já myslím, že není, ale je to právě o tom, že, a mnohokrát to pan Vystrčil a spousta ostatních senátorů říkala, že je pojistkou demokracie a že prakticky pokud sem přijde špatný zákon a můžeme změnit jeho parametry, tak bychom to měli udělat a vrátit ten zákon do Sněmovny.

Když se teď podíváte na poslední dvouleté období, tak se prakticky žádný zákon do Sněmovny nevrátil, takže já jsem třeba minulý týden velmi intenzivně bojovala v rámci zákona o důchodovém pojištění.

Toto není důchodová reforma

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vám ukazoval, jak se hlásit s technickou poznámkou. Vypadalo to, že se neorientujete v jednacím řádu…

Máme jednací řád Sněmovny a jednací řád Senátu. Když se na ty jednací řády podíváte, tak ohledně faktické poznámky jsou ty řády úplně totožné.

Opakovaně kritizujete důchodovou reformu s tím, že to jsou parametrické změny. Hnutí ANO za své vlády nebylo schopné žádnou reformu předložit. Není to pokrytecké?

Já si myslím, že v žádném případě to není pokrytecké, protože pokud byste se podíval na vlády, které vládly, a troufnu si říct 10, 20 let, tak to nepředložil, nikdo.

Není to důchodová reforma, je to úprava pouze parametrických změn. Zákon vůbec neřeší příjmovou část, na kterou my pořád upozorňujeme, nějaký investiční pilíř s garancí státu, kam by přispívali zaměstnavatelé, podnikatelé.

Hnutí ANO to mělo v programovém prohlášení, ale nic se nestalo.

Ministr Jurečka přišel a řekl, mám to všechno zanalyzované a předkládá návrh. Věk odchodu do důchodu bude navázán na věk dožití. V náročných profesí bylo 450 tisíc lidí. Oni z toho vyjmuli těch 127 tisíc.

Najednou ten věk byl 67 let a náročné profese se škrtly. A já jsem se pana Jurečky ptala, jestli by mohl vysvětlit, když tedy přišel s tím zákonem. Říkal, že má všechno, co má mít, že mají na všechno analýzy. My jsme neviděli analýzy, takže se to pak všechno změnilo na základě čeho? Jestli by nám mohli na to odpovědět a já jsem na to odpověď nikdy nedostala.

Nikdy jsem nechtěla být ministryní

Velmi hlasitě kritizujete zejména důchodovou reformu, zavírání poboček Úřadu práce. Zároveň jste ale stínová ministryně vnitra. Jak to jde dohromady? Proč si vybíráte tato témata?

Já jsem byla dlouholetá starostka, myslím si, že kdo si projde starostovskou pozicí, ví od čeho slovo starosta je, protože má opravdu každý den nějakou jinou starost, kterou musí řešit. Vždycky se tady razilo, že v první řadě musí být služba občanům. Měli jsme tady i nějakou reformu veřejné správy. To znamená, že se v území daly krajské úřady, daly se městské a obecní úřady právě proto, aby spousta těch služeb byla blízko občanům.

Chápu, že jste byla starostkou a měla k tomu blízko. Ale zároveň to působí, že se v hnutí ANO prostě rozdá, kdo co má kritizovat a pak se toho drží.

To určitě ne. Já prostě zastávám názor ohledně rušení třeba poboček českých pošt. Osobně bych šla cestou rakouského modelu, to znamená, aby míst bylo více.

Jste senátorka, hejtmanka, stínová ministryně vnitra. Budete chtít v případě vítězství ANO usednout na tento post? Jednoduchá otázka: ano, ne.

Jsem v pozici stínové ministryně vnitra, chodím na stínové vlády, jsem určitě aktivní. Je jasné, že když v tuto chvíli jsem v pozici hejtmanky a jsem v pozici i tady v Senátu, tak ty dvě funkce se určitě prolínají, to znamená, že mnoho věcí z toho kraje mohu přenést na půdu Senátu.

Pořád jste mi neodpověděla…

Neodpověděla, protože tohle není otázka na mě, myslím si, že tohle je popřípadě otázka na vedení našeho hnutí.

Pokud hnutí ANO tvrdí, že se koaliční strany nepřipravily na vládnutí a vy to děláte, tak mi přijde zvláštní, že byste připravovala materiály, reformy, program a poté to celé jen tak předala někomu jinému.

Jsem nadále členkou stínové vlády. Snažím se být aktivní, ale je jasné, že vy v tuhle chvíli ani nemůžete vědět, jakým způsobem volby dopadnou, kdo bude koaliční partner. Je to těžký rezort, tak to prostě je, je velmi rozsáhlý, kdybych měla být úplně otevřená, tak já jsem nikdy neměla zájem být v pozici ministra. Nikdy, nikdy.

Byla byste radši, pokud by šlo ANO do vlády s uskupeními, jako je třeba SPD, Stačilo, Motoristé, anebo spíše s tradičnějšími stranami, jako je ODS či Starostové?

Neznám volební programy jednotlivých subjektů, nevím, kdo se příští rok v září dostane do Poslanecké sněmovny. Nejsem ve vedení hnutí, takže dá se předpokládat, že o těchto věcech bude rozhodovat grémium.

Jste předsedkyní senátního klubu, stínovou ministryní vnitra, máte silnou pozici. Je podle vás reálné vládnout s ODS?

Znovu vám říkám, tohle všechno se řeší po volbách.

Nevyloučila byste ani Stačilo?

Ne.

Odchod do důchodu vrátíme na 65 let

Karel Havlíček říkal, že otázka referenda o Evropské unii nebo zpochybňování členství v NATO je nepřekročitelné pro hnutí ANO.

NATO a součást EU je věc, která je pro nás samozřejmě dobře.

Říkáte otevřenost vůči všem, ale co třeba komunisté? Tam je tedy taky?

Zaprvé, nejsem ve vedení hnutí, zadruhé nebudu kandidovat do Poslanecké sněmovny, stala jsem se senátorkou, jako první žena jsem postoupila z prvního kola a strašně si toho vážím.

Pokud byste byla ve vládě, tak jsou pro vás někde červené linie? Protože ideové postoje například komunistů známe.

My jsme to řekli přece mnohokrát. Jsme rádi, že jsme součástí Evropské unie, má pro nás určitě přínos, že jsme součástí NATO. Jsou to pro nás dvě věci, které jsme řekli, že jsou nepřekročitelné. Víc bych v tuhle k tomu neříkala, protože musíme počkat, kdo přijde s jakými programy a jaké tam bude mít případné průniky.

Rizikové profese a vyškrtnutí

V Poslanecké sněmovně došlo na poslední chvíli k úpravě okruhu pracovních pozic, které budou moci odcházet bez penalizace dříve do důchodu. Původně mělo jít o zhruba 120 tisíc osob zařazených do nejvyšší čtvrté kategorie rizik na pracovišti a vybraných ze třetí kategorie rizik. Třetí kategorie se ovšem vyškrtla a na dřívější důchod tak bude mít nárok jen necelých 13 tisíc osob.

Vrátím se k důchodové reformě - pokud budete ve vládě, tak ji zrušíte?

My jsme jasně řekli, že pokud se vrátíme do vlády, vrátíme věk odchodu do důchodu na 65 let.

Snížení věku odchodu do důchodu, nebo třeba slevy pro seniory a studenty na jízdné 75 %. Dopadne to na výdaje státu. Jak chcete přesvědčit lidi, že pokud přijdete do vlády, tak nezadlužíte český stát tak, že příští vláda bude muset opět konsolidovat veřejné finance?

Tato důchodová reforma nebyla reformou, byla to jenom úprava parametrických změn, neřešila vůbec tu příjmovou část, například v rámci Investičního pilíře. Vláda vůbec nebojuje s šedou ekonomikou. Zrušení EET. Daně mají všichni platit stejně a spravedlivě.

Pokud naše ekonomika neporoste kvůli ekonomickému vývoji v Německu nebo třeba s vývojem a cly ve Spojených státech, jste připravení, že lidem vaše sliby nedoručíte?

Já jsem vám ten recept určitě řekla. Boj s šedou ekonomikou, úspory na provozu státu jako takovém. Samozřejmě digitalizace, která určitě může pomoci, protože nám, řekněme si to na rovinu, opravdu bobtnají úřady.

Dokážete říct tři věci, za kterou vládu můžete pochválit?

Tři věci, za které bych měla vládu pochválit. (ticho 17 vteřin).

To jsem vás zaskočil.

Ne, nezaskočil, nezaskočil. Tak ale musím samozřejmě… Těch zákonů je určitě hodně. Tak přemýšlím. Já jsem samozřejmě mnoho těch ministrů ohledně té nekompetence a některých věcí… tak nevím, kdybych se třeba podívala na rezort vnitra, tak policie je v rozkladu, Česká pošta je na tom velmi špatně.

Tak nemusíme se držet jenom vnitra.

Přišli třeba se zákonem společenství obcí, že budou mít jednoho tajemníka, který bude sloužit třeba pro tři obce.

Tak to je jeden.

Z druhé strany, když se podíváte, většinu těch zákonů jsme v Poslanecké sněmovně podpořili. Proti zákonu, se kterým nesouhlasíme, bojujeme, aby nebyl přijat nebo popřípadě aby byl přijat v jiné podobě.

Tak klidně dva další, které si vybavíte, že jsou důležité.

Podpořili jsme určitě řadu návrhů v oblasti sociální, když se například zvyšoval rodičovský příspěvek. Ale zase problém byl, že se to týkalo až těch, kteří se narodili. Dávali jsme i mnoho návrhů a kolikrát to na mě působí, že když my dáme návrh a je i dobrý, tak se nepodpoří z důvodu, že ho předložil člověk z opozice.

Doporučované