Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Kolem ministryně obrany Jany Černochové (ODS) to politicky jiskří. Na konci minulého týdne média informovala, že kvůli dlouhodobě vyhrocenému sporu pohrozil náčelník generálního štábu Karel Řehka premiérovi Petru Fialovi (ODS) odchodem z čela armády.
To potvrzují i zdroje Seznam Zpráv blízké vedení vlády, vysoce postaveným důstojníkům armády i Hradu. „Tento problém je dost velký, aby o něm věděl i prezident,“ řekl Seznam Zprávám pod podmínkou anonymity vysoce postavený zdroj z Hradu.
Petr Pavel se skutečně o situaci aktivně zajímá. „V tuto chvíli nemáme dostatek informací, abychom se k situaci mohli vyjádřit. Mohu potvrdit, že pan prezident se o věc zajímá a chce si vyslechnout stanovisko dotčených aktérů,“ sdělila Seznam Zprávám mluvčí prezidenta Markéta Řeháková.
Ministryně Černochová ve vyjádření pro Seznam Zprávy uvedla, že jí Řehka rezignaci nenabídl a že ji ani nevyžadovala. Podle svých slov si ho vybrala jako partnera pro modernizaci armády.
Komentář k tématu:
Povaha konfliktu mezi Řehkou a Černochovou spočívá v odlišných představách o způsobu řízení Ministerstva obrany. Podle vysoce postaveného představitele české armády, který své svědectví poskytl pod příslibem anonymity, je náčelník armády nespokojený s tím, že pro dlouhodobou koncepci a vizi rozvoje schopností tuzemské armády nemá dostatek prostoru.
„Ministryně se věnuje především svému mediálnímu obrazu a politickému PR a od toho se odvíjí všechno ostatní. Přetížení lidé jsou neustále úkolováni a zahlcováni nepodstatnými problémy a dokladováním mikroproblémů a nemají čas se soustředit na důležité strategické věci. Není možné nastavit dlouhodobé priority práce a držet se jich, protože veškerá činnost se řídí podle rozmarů a okamžitých potřeb ministryně,“ popsal podstatu údajných neshod.
Ministryně reagovala na tato nařčení slovy, že „rozmary a okamžité potřeby“ si vyžádala válka na Ukrajině, nová bezpečnostní situace a navyšování rozpočtu. „Celý rezort se tomu musí přizpůsobit. Od vojáků očekávám, že se mnou budou problémy řešit napřímo, nikoli anonymně fňukat v médiích,“ vzkázala Černochová.
„Prosadili jsme (s Řehkou, pozn. red.) dvě procenta HDP na obranu, to znamená finance na to, po čem vojáci vždy volali. Je to náročné a nemají a nemohou mít všichni vždy stejný názor, ale vždy jsme se nakonec shodli. Pokud by mezi námi byly závažné spory, tak bych pana generála v květnu nenavrhovala vládě a prezidentovi na povýšení do třetí generálské hodnosti,“ napsala ministryně ve vyjádření.
Odmítá také, že by náčelníkovi generálního štábu zasahovala do pravomocí. „To je nesmysl, svou funkci vykonávám v souladu se zákonem. Ministr obrany je však podle ústavy zodpovědný za celý rezort Ministerstva obrany, tedy civilní i vojenskou část, a musí ho řídit. Jako moji předchůdci. Například Martin Stropnický dokonce ustanovil personální radu, která posuzovala návrhy náčelníka generálního štábu na jeho personální opatření,“ dodala Černochová.
Konec šéfa Vojenské policie
O problematickém vztahu mezi ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem Generálního štábu Armády ČR Karlem Řehkou se v politických a armádních kuloárech začalo mluvit před několika týdny.
Zhruba v době, kdy z vedení Vojenské policie odešel plukovník Otakar Foltýn, který se s nástupem Petra Pavla na Hrad přesunul do Vojenské kanceláře prezidenta republiky. I v případě Foltýnova odchodu se hovořilo o komplikovaném vztahu s ministryní.
„Plk. Foltýn na výboru pro obranu jasně prohlásil, že podal žádost o odvolání kvůli sporu o výklad rozkazu ministra obrany, když nepostavil mimo službu obviněného šéfa inspekce Vojenské policie a ani o tomto obvinění neinformoval nikoho z vedení Ministerstva obrany,“ shrnula Černochová důvody skončení Foltýna u Vojenské policie.
Seznam Zprávy zjišťovaly, jak se k problémům kolem ministryně Černochové postaví vedení vlády a ODS, respektive zda plánují případ projednat. „Nebudu komentovat, nezlobte se. Nic o tom nevím,“ napsal Seznam Zprávám ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan.
Ministr financí a 1. místopředseda ODS Zbyněk Stanjura nechtěl případ komentovat. „Nechci komentovat spekulace,“ vzkázal Seznam Zprávám.
Ministr kultury Martin Baxa (ODS), ministr dopravy Martin Kupka (ODS) či šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda na dotazy nereagovali.
Jak je na tom pracovní vztah ministryně obrany a náčelníka generálního štábu, zajímá poslance z výboru pro obranu. Podle místopředsedy výboru pro obranu Josefa Fleka (STAN) jsou oba pod obrovským tlakem, každý ale jiným způsobem. Oba podle Fleka chtějí pro armádu maximum a on doufá, že oba překonají určité názorové rozdíly.
,,Jediný rozkol, který si u nich umím představit, je ten organizačně-procesní: chtějí dospět ke stejnému cíli, kterým je bojeschopná česká armáda plnící mezinárodní závazky a schopná bránit naši krásnou vlast. Mohou se ale lišit v prostředcích a metodách, jak toho dosáhnout. Přijít o schopného náčelníka generálního štábu, kterým Karel Řehka je, by byla velká škoda pro náš stát. Koneckonců si ho vybrala sama ministryně obrany a tehdy jsem ji stoprocentně podpořil,“ uvedl ve vyjádření pro Seznam Zprávy.
Jediný rozkol, který si u nich umím představit, je ten organizačně-procesní.
Opoziční poslanec Pavel Růžička (ANO) ví o sporu z médií. Téma chce řešit na výboru pro obranu. Zajímá ho také konec exnáčelníka Vojenské policie Otakara Foltýna
„Jak Foltýna, tak Řehku si vybrala paní ministryně a pokud dochází k odvolání anebo odstoupení plukovníka a generálů, je v řízení Ministerstva obrany něco hodně divného. V každém případě, že se to dostalo do médií, je obrovská ostuda,“ napsal v SMS zprávě Růžička.
Situaci je nutné řešit i podle poslance a člena výboru pro obranu Radovana Vícha (SPD). Podle něj jsou to velmi znepokojující informace.
„Zcela určitě se na okolnosti budeme ptát na jednání výboru pro obranu, které je plánováno na zítra, kde však ministryně nebude přítomna a bude zastoupena. Vše nasvědčuje tomu, že pokud se informace potvrdí, tak platí, že pokud byl za premiérem Řehka jednou, půjde za ním nejspíše i podruhé. Pokud by rezignoval na svou funkci, bylo by to velkým problémem zejména pro ministryni Černochovou, protože ta nese za jeho jmenování do funkce politickou odpovědnost,“ uvedl poslanec SPD.