Článek
Výbor pro obranu v úterý odpoledne řešil, co s obrovskou zakázkou na bojová vozidla pěchoty za více než 50 miliard korun. V současnosti totiž není jisté, zda se nebude muset nakonec zrušit.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) kritizuje byrokracii, která podle ní zakázku dosud provázela, a svého předchůdce ve funkci Lubomíra Metnara (za ANO) za to, že podle ní předchozí vláda dostatečně rychle nekonala a zakázku provázely zbytečné prostoje.
„Musím zopakovat a potvrdit své prohlášení z výboru dne 8. 3. 2022, kde jsem prezentovala pochybnosti o správnosti nastaveného procesu, který se díky byrokratické složitosti celého pořízení BVP, jehož začátky sahají o téměř 10 let zpět, naprosto neúměrně prodlužuje a komplikuje,“ řekla šéfka resortu obrany v úvodním projevu přes poslanci.
„Jsem přesvědčena, že tehdejší vláda v letech 2017 a 2018 měla zvolit naprosto odlišný způsob pořízení techniky, bohužel byla zvolena cesta byrokratické soutěže.“
Exministr obrany a předseda výboru pro obranu Lubomír Metnar kritiku Černochové odmítl.
Nové podmínky
Ministryně obrany také popsala, jaký bude v následujících týdnech postup.
„Dodavatelům bude zaslána informace o nových, zásadně změněných podmínkách jednání. Pokud se všemi podmínkami nevysloví všichni tři potencionální dodavatelé souhlas, zakázku budeme muset zrušit a vyhlásit jiné, jednodušší výběrové řízení, respektive jiný způsob výběru dodavatele,“ nastínila.
Mezi podmínkami bude vzdání se nároků zejména na náhradu újmy, které by účastníkům tendru v souvislosti s dosavadním průběhem mohly vůči ministerstvu vzniknout.
Při nehodnotitelnosti nabídky bude z veřejné zakázky rovnou vyloučen dodavatel, nikoli pouze jeho nabídka.
K vyloučení uchazeče by došlo, pokud by předložil vyšší cenovou nabídku než v původně předpokládané hodnotě 51,68 miliardy korun včetně DPH.
Ministerstvo by zároveň mohlo i bez uvedení důvodu ukončit jednání s kterýmkoliv z uchazečů a vyloučit jej z tendru i ukončit posuzování či hodnocení předložené nabídky.
Ministryně obrany rovněž poslancům rozdala posouzení od právní kanceláře, kde se navrhuje, jak dál postupovat. Novináři dostali k dispozici jen krátkou verzi, která má dvě stránky. Seznam Zprávy mají dokument k dispozici.
210 obrněnců
Podle opozičního poslance Radovana Vícha (SPD) je špatně, že kvůli složité situaci není výhled, kdy by vojáci nová BVP mohli dostat. Navíc je podle něj předpoklad, že vojenská technika bude dražší.
„Jsme svědky toho, kdy stávající vláda viní předcházejícího ministra z toho, že nekonal. Chtěl bych říct, že vojáci splnili vše, co měli. Vše nasvědčuje tomu, že se ta zakázka zruší. Je potřeba se domluvit, jakým způsobem se to bude dál řešit. Cena bude v budoucnu násobně vysoká. Je to pro mě zklamání,“ komentoval situaci ohledně zakázky.
Resort chce pořídit 210 kusů obrněnců. Termín uzavření zakázky se několikrát posunul a minulé vedení úřadu na konci funkčního období rozhodlo o jejím pozastavení, protože žádný ze tří uchazečů nesplnil armádní požadavky.
Nabídky převzal úřad loni 1. září od tří potenciálních dodavatelů: švédského BAE Systems s vozidlem CV90, španělského GDELS s vozidlem ASCOD a německého Rheinmetall Landsysteme s vozidlem Lynx.