Hlavní obsah

Osmdesátiletý primátor Prahy chce dál kandidovat. „V mnohém dokážu mladým utéct“

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Bohuslav Svoboda se pro Seznam Zprávy vyjádřil ke kauzám na magistrátu nebo k pražské dopravě. A také ke svým dalším ambicím.

Na pražském magistrátu se za primátora Bohuslava Svobody (ODS) rozhořelo několik kauz: extrémní odměny řediteli úřadu nebo VIP parkovací karty. Osmdesátiletého politika to však neodrazuje od úvah o další kariéře v příštích letech.

Článek

V únoru mu bude už 81 let. Mnozí mu vyčítají, že funkci primátora nezvládá, zvlášť když je zároveň také poslancem a někdy si jako lékař „odskočí“ za pacienty do své ordinace. Po internetu čas od času kolují fotky, jak na jednání zastupitelů spí nebo má na snímku alespoň zavřené oči. Bohuslava Svobodu to ale netrápí, ba co víc – v politice podle svých slov ještě končit nehodlá.

„Stále v sobě mám sílu. Jsem zvyklý na náročné služby v nemocnici. To je velký trénink,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Ten vznikl jen několik desítek hodin po mimořádném jednání pražských zastupitelů, které vyvolala opozice. Nelíbí se jí kauzy, které se kolem magistrátu v poslední době vyrojily.

Namátkou: Abnormálně vysoká odměna, přes 850 tisíc korun, kterou ředitel magistrátu Martin Kubelka poslal své asistentce. Sám pak od primátora dostal odměnu přes dva miliony. Dále také parkování zdarma pro „vyvolené“, které má být jen pro členy krizového štábu města, ale ve skutečnosti ho mají rodinní příslušníci politiků nebo třeba manželka ředitele.

Co s tím? Kubelkovi prý dal něco jako žlutou kartu ve fotbale. Víc v jeho kompetenci není. Ředitele magistrátu přitom může odvolat jen on. A jak je to tedy s jeho politickými funkcemi – navíc kumulovanými – v pokročilém věku?

Priorita je Praha, Sněmovně by se těžko říkalo ne

Během vyjednávání o koalici jste řekl, že je výhoda být zároveň primátor a poslanec, protože máte blízko k vládě. Jak byste si jako primátor rozuměl s premiérem Babišem?

Dokázal bych komunikovat s kýmkoliv. Politické rozdíly stranou, věci, které mají pražský charakter, bych s ním samozřejmě řešil. Bylo by to samozřejmě těžší než mluvit s někým, koho znáte a je vaší politické orientace. Význam Prahy je ale tak velký, že ji nelze ignorovat žádným politickým činitelem.

Často čelíte kritice za to, že jste na kumulaci dvou tak důležitých funkcí až moc starý a že se to zkrátka nedá zvládat. Spekulovalo se o tom, že vás v půlce volebního období někdo vystřídá. Jsme za půlkou a nic. Dokončíte tentokrát svůj mandát?

Otázka mého věku je žertovná, od té doby, co jsem loni slavil osmdesátiny, to mám často na stole. Beru to tak, jako když jde do politiky žena a všichni říkají: No jo, ženská. Já jsem zase starej. Jsem přesvědčen, že dokážu v mnoha věcech mladším utéct. Jednání na zastupitelstvu bývají fyzicky náročná, někteří odcházejí domů předčasně, já ne.

Stále v sobě mám sílu. Jsem zvyklý na náročné služby v nemocnici, kdy se sloužilo pátek, sobota, neděle a v pondělí se šlo domů až ve čtyři. To je velký trénink.

Jak vidíte svou budoucnost v politice?

Pro mě je významné působení na komunální úrovni. Tam chci pokračovat dál. Pokud by mě strana potřebovala i v dalším období v Poslanecké sněmovně, těžko by se říkalo ne. Ale moje priorita to není.

Odměna pro asistentku? S ředitelem jsme to probrali

Zpět ke kauzám, které se v poslední době na magistrátu objevily. Jakým způsobem hodláte řešit a jak můžete vysvětlit abnormálně vysoké odměny pro ředitele či asistentku?

Ohledně odměny pro asistentku je to jednoduché. Výše odměn je kompletně v pravomoci ředitele, my do ní nemůžeme zasahovat, jinak bychom porušovali jednací řád i pracovní právo. Ředitel svým způsobem podléhá mně, mám v kompetenci například jeho odvolání, které ještě musím projednat s ministrem vnitra, který ho poté musí odsouhlasit.

Já jsem rozsah své pravomoci trochu překročil a s ředitelem Kubelkou jsem o tom hovořil. Řekl jsem mu, že mi připadá taková odměna neadekvátní.

Co dalšího jste mu řekl?

Doporučil jsem mu, aby odměny rozdával pečlivě a s rozvahou. Každá musí mít řádné odůvodnění. Pokud by to tak nebylo, v budoucnu bychom spolu mohli mít problém. Je to také o nějaké etice.

Vysoké odměny? Už nejsme v komunismu

Ředitel Kubelka zároveň sám dostal odměnu přes dva miliony korun, v minulosti to přitom bylo o milion méně. Schvaloval jste ji vy. Za co si ji zasloužil?

Udělil jsem mu ji ještě předtím, než tyto kauzy vypukly, ale to není podstatné. Důvodů bylo víc, ředitel Kubelka například dokázal pro magistrát získat prostory, o které jsme léta bojovali. V Jungmannově ulici platíme miliardové nájemné, hledali jsme něco vhodnějšího. Nikomu se to nepovedlo, až Kubelkovi.

Koupili jsme (za 3,5 miliardy korun, pozn. red.) banku v horní části Václavského náměstí, kam přesuneme úředníky, což byl ředitelův tip. Budova je krásná a obsahuje mimo jiné až 80 parkovacích míst. Víte, co to pro takový úřad je? To byl mimořádný úspěch. Ředitel magistrátu má pod sebou 2300 zaměstnanců a stomiliardový rozpočet, odměny za vedení takového kolosu jsou přiměřené.

Takže dva miliony je pro ředitele magistrátu adekvátní roční odměna?

Práce na úřadě je občas příšerná, jste pořád pod tlakem, abych někoho na takové místo dostal, musím ho prostě zaplatit. Už nejsme v komunismu, aby měli všichni stejné odměny. Ať se to líbí, nebo nelíbí, odměny jsou vázané na činnost a mohou být rozdílné.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Primátor Svoboda na pondělním mimořádném jednání zastupitelstva.

Rozumím, že některé pozice musíte dobře zaplatit. Proč jste ale jako Spolu nehlasovali pro prověření extrémních odměn ani pro opatření, které mělo zamezit diskriminaci zaměstnanců magistrátu, kteří neměli dostat prosincové odměny?

To hlasování bylo logické, my to totiž už dávno děláme.

Zjišťujete tedy, proč lidé na úřadě nedostali peníze, na které byli zvyklí?

Začali jsme s tím už před svoláním pondělní mimořádné schůze, proto jsme pro tento bod nezvedli ruku.

Kauzy ohrožují chod města

Pojďme tedy dál. Jak informovaly Seznam Zprávy, ředitel Kubelka dal také povolení parkovat zdarma po Praze na auto své ženy nebo na vozy rodinných příslušníků radních. Takovou výsadu má mít přitom jen krizový štáb. Je to podle vás v pořádku?

Jestli by to někdo měl mít, tak jsem to já jako předseda krizového štábu. Žádné takové oprávnění ale na své soukromé vozy nemám, v práci využívám pracovní vůz, který mám k dispozici 24/7. Parkování zdarma by mělo opravdu sloužit jen a pouze k tomu, abychom se v krizových situacích mohli rychle sejít a situaci řešit.

Když se to začalo řešit, nechal jsem si předložit, kdo takové oprávnění má. Je tam i několik vozů z Poslanecké sněmovny, které jsou v utajeném režimu. Problém vidím v tom, že auto má zaprvé registrační značku, zadruhé někomu patří, zatřetí s ním někdo jezdí. Já se tak nemohu dozvědět, kdo konkrétně a proč s nimi jezdí.

Zeptám se znovu. Je správné, že ředitel dal parkovací povolení zdarma i na auta své ženy? Má mít takovou výhodu?

Osobně si myslím, že ředitel musí mít vozidlo, které mu umožní se kamkoliv dostat. Je také součástí krizového štábu. Oprávnění není proto, aby bylo zneužíváno, má pouze zajistit funkčnost. Zabýváme se tím a prověřujeme to. Zatím je to pro mě – jak říkají Francouzi – „on dit“. Povídá se. Musíme všechno nejdříve prověřit.

Budete prověřovat i oprávnění u aut vaší kolegyně z rady Alexandry Udženija (ODS), náměstkyně primátora pro sociální oblast a zdravotnictví? Ta přece není členkou krizového štábu, i když je do něj přizvaná.

Alexandra se k tomu vyjádřila na mimořádném jednání. Rozumím tomu, že ona jako přizvaný člen krizového štábu za oblast zdravotnictví má formálně právo na takové parkovací oprávnění. Jestli s ním bylo nakládáno správně, stejně jako u ostatních prověřujeme.

Divoké odměny, parkování zdarma pro vyvolené… Zvenku to vypadá, že na magistrátu panuje papalášství.

Můj osobní pohled je ten, že jsme se na magistrátu dostali do fáze, kdy se opozice a koalice navzájem hádají a přou o věci, které jsou sekundární, a ohrožuje to chod města. Měli bychom řešit dopravu nebo bydlení, a ne se hádat, jestli někdo má nějaké parkovací oprávnění.

Doprava v Praze není dobře řešená

Na mimořádném jednání jste řešili také neoprávněné pobírání odměn vašeho náměstka Zdeňka Hřiba za angažmá v představenstvu městské firmy PRE Holding. Tento bod byl přerušen a jednání bude pokračovat v lednu. Chápu to správně, že vám jeho vysvětlení, tedy že za to může účetní chyba, nestačí?

Za mě to vysvětlené není, říct, že to je chyba účetní. Nevím, jak kolega Hřib, ale já se na výplatní pásku čas od času dívám. Kdyby mi tam přistálo zničehonic přes 50 tisíc, asi si toho všimnu. Údajně je vrátil, což je v pořádku. Stále se ale nevysvětlilo, kdy, kolik přesně, jestli tam byl započítaný úrok z neoprávněného pobírání peněz a podobně. Musí se to vyjasnit.

Na jednání se řešila také kauza dražby. Pro připomenutí: Praha uspěla v dražbě a získala dvě budovy vlastněné firmou Jaromíra Soukupa. Město budovy vydražilo za 649 milionů, odhad ceny byl přitom skoro dvakrát nižší. Jak k tomu došlo?

Na uzavřeném jednání jsme se dohadovali, jakou maximální cenu si můžeme dovolit. Bylo tedy velmi zvláštní, když protidražitel přihazoval přesně do té částky, kterou jsme si mohli dovolit. To je velmi podivná věc, proto jsme podali trestní oznámení.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Rozhovor s primátorem vznikl v budově Poslanecké sněmovny. Svoboda je poslancem od října 2013.

Kdo za to ponese odpovědnost?

To je věc orgánů činných v trestním řízení. Vím, kdo u jednání byl, nevím ale, kdo tu informaci pustil. To už musí řešit policie.

Už téměř pět měsíců nefunguje výbor pro audit dopravního podniku. Proč neprošel pirátský protikorupční expert Janusz Konieczny?

Hlasovali jsme po jménech, dva ze tří kandidátů prošli, u pirátského nominanta nám byla od fakulty, kterou studoval, předložena závažná pochybení u jeho bakalářské práce. Měl kopírovat zdroje a jeho práce měla velmi malý přínos. Navíc žádnou auditní činnost nikdy nekonal, měl celou kariéru jen politické funkce. To místo stále patří Pirátům, pokud najdou vhodnou osobu, budu první hlasovat pro to, aby se obsadilo.

Vyjmenovali jsme mnoho problematických věcí. Jak pod vaším vedením funguje magistrát v tomto volebním období?

Jak jsem říkal, lidi nejvíc zajímá doprava a bydlení. U bydlení jsem rád, že se nám podařilo začít s výstavbou 15 tisíc městských bytů. V otázce dopravy musíme hlavně vyřešit otázku okruhů, bez toho se nepohneme. Doprava patří v Praze Pirátům. Během koaličních jednání jsme jim ji nechtěli dát, když to vidím zpětně, byla to od nás dobrá myšlenka. Nic se v dopravě neodehrálo, není dobře řešená a vidím tam hodně prostoru ke zlepšení.

Co třeba Barrandovský most, který Praha opravila o rok dříve, než bylo plánované? To je úspěch, ne?

Pořád tam jsou úseky, které řidiče zdržují. Významně se to ale zlepšilo, to určitě ano. Žádný další úspěch bohužel v dopravě nevidím: Metro D je zastavené, prodloužení tramvají schválené, ale nic se neodehrálo.

Naposledy jste se s Piráty neshodli například na zpoplatnění vjezdu do některých částí centra města, Spolu navrhuje hledat jiné řešení. Jaké?

Nebráníme se zpoplatnění centra, musíme ale zároveň zajistit dopravu jinak. Nemůžu zavřít část města a neudělat nic jiného. Když zavřu Prahu 1, bude přetížená Praha 2 a 3. V okamžiku, kdy budeme vědět, že můžeme nabídnout lidem, aby se zpoplatněné části vyhnuli, bude to v pořádku. V Londýně zaplatíte v centru za parkovací místo dva tisíce liber, to si nedovolí ani boháč.

Vztahy mezi ODS a Piráty na magistrátu zvenku vypadají podobně jako ty ve Sněmovně. Vydrží podle vás pražská koalice? Nebo umožníte Zdeňku Hřibovi scénář, kdy by byl jako „mučedník“ odejit z rady města, což by mohl využít v předvolební kampani?

To mu docela rád umožním, mám určitou představu, jak to dopadne. Momentálně nevidím důvod, proč koalici měnit. Na druhou stranu všechny věci mají své hranice, pokud ji Piráti překročí, jinak to prostě nepůjde.

Doporučované