Článek
Vláda měla minulý týden zrušit více než 40 let stará usnesení svých předchůdců z dob socialismu, která stále umožňují zastupitelskému úřadu Ruské federace bezplatně užívat pozemky pod svými budovami.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) však návrh z vlády náhle stáhl. A na další jednání kabinetu ho zatím nezařadil. Ministerstvo se zaklíná složitostí po právní stránce.
„S ohledem na složitost celé materie, která vyžaduje dodatečné právní posouzení, jsem se rozhodl odložit projednání materiálu,“ vzkázal Lipavský přes tiskové oddělené svého rezortu.
Od koho dostal upozornění, že ve stávající podobě změna není dostatečně právně ošetřena, ale nesdělil.
Ruská federace v současnosti užívá na základě zmíněných rozhodnutí vlád ČSSR bezplatně pozemky nejen pod ambasádou či rezidencí velvyslance, ale také pod několika desítkami různých objektů. Včetně bytových domů, které Rusko pronajímá třetím osobám.
Podle ministerského návrhu by jako takzvané „místnosti mise“ (viz infobox níže) mělo zůstat jen několik z více než 40 objektů. Mezi nimi ambasáda, rezidence velvyslance a jeho zástupce nebo kulturní centrum.
Plán vlády zpoplatnit pozemky pod ruskými budovami
Více o plánu české vlády, zrušit stará rozhodnutí z dob ČSSR a Rusku zpětně vyměřit nájem za pozemky pod jeho budovami, jsme psali v tomto článku.
Sdílnější nebyl ani mluvčí vlády Václav Smolka, podle nějž se ministerstvo po dohodě s premiérem Petrem Fialou (ODS) rozhodlo projednání materiálu odložit do doby, než bude hotové dodatečné právní posouzení. „Na záměru vlády tuto věc řešit se ale nic nemění,“ uvedl.
Zvláštní mlčení
Rozhořčení z rozhodnutí neskrývá Ondřej Kolář (TOP 09), poslanec a bývalý starosta Prahy 6, na jejímž území se řada ruských objektů nachází.
„Já chápu, že to je citlivé a pracuje se s vědomím toho, že Rusové čekají na každou chybičku nebo cokoliv, co by mohli vykládat po svém nebo jakkoliv dezinterpretovat. Ale právě proto bych spíše nabízel jasná stanoviska, a ne zvláštní mlčení. Teď jsem vlastně v očekávání nějakého překvapivého až bombastického kroku,“ řekl Seznam Zprávám Kolář.
Jak už dříve upozornil, komerční využívání pozemků pod pronajímanými bytovými domy je v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích.
Redakce už dříve sháněla vyjádření ruské ambasády, ta však na žádost o vyjádření nereagovala.
Podle dřívějších informací Seznam Zpráv se dlužná částka, kterou ministerstvo Ruské federaci vyměřilo, pohybuje v desítkách milionů korun.
Vídeňská úmluva o diplomatických stycích
Upravuje pravidla pro přijímání a pobyt diplomatických zástupců v jednotlivých zemích.
Budovy nebo části budov a pozemky k nim přilehlé, které jsou používány pro účely mise, se označují jako „místnosti mise“. Dle Vídeňské úmluvy jsou nedotknutelné a orgány přijímajícího státu do nich nesmí vstoupit, pouze se svolením šéfa mise.
Jejich zařízení a jiný majetek v nich nemohou být předmětem prohlídky, rekvizice, zabavení nebo exekuce.
Podle článku 23 je vysílající stát osvobozený od všech daní a dávek, pokud jde o místnosti mise. Článek 41 však udává, že místnosti mise nesmí být používány způsobem neslučitelným s funkcemi mise stanovenými Úmluvou.
Celé znění Vídeňské úmluvy je k dispozici na webu Ministerstva zahraničních věcí.
Jednání o nápravě majetkových vztahů mezi Českem a Ruskem na území České republiky začalo už za minulé vlády po propuknutí kauzy Vrbětice, po které Česko z ruské ambasády vyhostilo desítky lidí. Naplno se do toho však pustilo nové vedení ministerstva, které vytvořilo pracovní skupinu, jež začala systematicky pracovat na inventuře všech pozemků a právního statusu jejich užívání.
„Stovky hodin práce odvedl zejména Diplomatický servis, tedy naše organizace, která má správu majetku na starost,“ řekl už před týdnem Seznam Zprávám náměstek ministra Martin Dvořák. Hodiny práce zabralo dohledávání starých smluv v archivu, kontroly katastrálních map a zápisů a další „mravenčí“ práce.