Článek
Pětikoalice svolala na čtvrteční odpoledne mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, na které přijala stanovisko k ruské agresi na Ukrajině. Pro bylo všech 166 přítomných poslanců.
Schválené usnesení obsahuje devět bodů. „Kategoricky odsuzujeme barbarskou, neomluvitelnou a nevyprovokovanou agresi Ruské federace proti Ukrajině,“ píše se v dokumentu.
Sněmovna podle usnesení vyjadřuje nesouhlas se lživou a agresivní rétorikou Ruska a jeho nelegálními kroky. „Sněmovna vyzývá Ruskou federaci, aby okamžitě zastavila vojenskou agresi proti Ukrajině a stáhla své jednotky z jejího území v mezinárodně uznávaných hranicích,“ píše se v dokumentu, jehož obsah měly Seznam Zprávy možnost prostudovat.
V dokumentu se také píše o „jednoznačné podpoře Ukrajiny“ a oceňuje se postup české vlády. Ten již během čtvrtka podpořilo i opoziční hnutí ANO, včetně expremiéra Andreje Babiše.
„Dávám jménem vlády garanci ukrajinským občanům: Nemusíte se obávat o prodloužení víz, o spojení se svými rodinami. Jste zde vítáni, jste zde v bezpečí,“ uvedl v úvodním projevu na plénu Sněmovny premiér Petr Fiala.
Velvyslanec: Jsme dojati
Na jednání k poslancům promluvil také velvyslanec Ukrajiny Jevhen Perebyjnis. Při příchodu do sálu sklidil ovace vestoje, zazněla ukrajinská hymna. Ukrajinci jsou dle něj dojati podporou vlády, ale i běžných českých obyvatel.
„Útoky zasáhly téměř všechna letiště, sklady munice, vojenské základny. Oběťmi se staly již desítky ukrajinských vojáků, desítky, možná stovky civilních obyvatel, i dětí. O zákeřnosti okupanta svědčí, že dnes při útoku zakrývali auta bílou látkou OBSE,“ uvedl velvyslanec před poslanci.
Podle Perebyjnise je potřeba zavést opravdu kruté sankce, vyhostit ruské velvyslance a blokovat Rusům účty. „Putin musí pocítit maximální izolaci. Vytváříme antiputinovskou koalici a vyzýváme celý svět, aby se připojil k nám,“ uvedl velvyslanec.
Pekarová Adamová dnes obdržela osobní vzkaz od předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslana Stefančuka. „Děkuje České republice za dosavadní podporu a vyzývá, abychom v této složité chvíli dělali maximum na podporu Ukrajiny, včetně tlaku na co nejpřísnější sankce vůči Rusku,“ uvedl tiskový mluvčí předsedkyně Martin Churavý.
Svolání mimořádné schůze takto narychlo není úplně standardní. O svolání schůze by poslanci měli být vyrozuměni nejméně pět dnů předem. Pokud s tím některý z poslanců nebude souhlasit, může navrhnout odročení jednání. Koalice má ale ve Sněmovně pohodlnou většinu, aby tento postup odhlasovala.
V průběhu čtvrtka mimořádně jednala také Bezpečnostní rada státu i krizový štáb. Kroky Moskvy odsoudili západní lídři a slíbili vůči ní tvrdé sankce.