Hlavní obsah

Sjezd KDU-ČSL se zadrhl na volbě 1. místopředsedy

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Lidovce povede Marek Výborný.

aktualizováno •

KDU-ČSL má nového předsedu, ve druhém kole vyhrál Marek Výborný. „Moc bych si přál, abychom odsud odcházeli sjednoceni,“ řekl v projevu nový předseda strany. To se pokazilo hned při volbě prvního místopředsedy.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ve svém projevu ministr zemědělství Marek Výborný poděkoval za pracovitost a a nasazení předchozímu předsedovi Marianu Jurečkovi. Tomu poté delegáti vestoje zatleskali.

Výborný také zmínil, jaké předsednictvo by si přál.„Vedení by mělo být mixem kontinuity, zkušenosti a nových tváří,“ řekl.

Konkrétně zmínil dlouholetého lidovce Pavla Bělobrádka, starostku Kravař Moniku Brzeskovou, náměstka ministra zdravotnictví Václava Pláteníka a náměstka ministra zahraničí Eduarda Huliciuse a ministra životního prostředí Petra Hladíka. Právě Hladík kandiduje na prvního místopředsedu strany.

Marek Výborný postoupil do druhého kola společně s Marianem Jurečkou. V prvním kole dostal Výborný 114 hlasů a Jurečka 78 hlasů.

V druhém kole těsně zvítězil Marek Výborný se 159 z 288 hlasů.

O vedení strany se ucházelo šest kandidátů: Marek Výborný, Marian Jurečka, Tomáš Kaplan. Bez podpory regionů, pouze místních organizací, kandidovali vsetínský senátor Jiří Čunek a jihočeský poslanec Šimon Heller.

Přidal se k nim i Jiří Regner z Královéhradeckého kraje, který se sám navrhl. „Nemusím říkat, že přijímám. Navrhl jsem se sám,“ řekl sálu. Ten mu odpověděl smíchem.

V prvním kole dostal dva hlasy Jiří Regner, 19 hlasů Šimon Heller, 21 hlasů Tomáš Kaplan, 53 hlasů Jiří Čunek.

Nominaci dostali také Michaela Šojdrová Pavel Bělobrádek, ale odmítli ji a podpořili kandidáty z řad ministrů, tedy Jurečku nebo Výborného.

O dost komplikovanější byla volba prvního místopředsedy, a to i když na něj byl pouze jediný kandidát – ministr životního prostředí Petr Hladík. Ruku pro něj nezvedla potřebná většina ani v prvním, ani ve druhém kole. Ve druhém kole Hladík získal 126 hlasů delegátů, potřeboval jich 142. Do další volby pak nominaci nepřijal, takže se o post „utkali“ Pavel Bělobrádek a Václav Pláteník.

Bývalý šéf strany Bělobrádek hladce zvítězil, získal 197 hlasů z 279 možných.

Na 1. místopředsedu bylo původně nominováno sedm členů KDU-ČSL, šest se kandidatury po volbě předsedy vzdalo. Byl mezi nimi i dosavadní předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, kterého dnes v čele strany vystřídal Výborný.

Slivovice k snídani

Lidovecký sjezd začal tradičně: Hned ráno v krojích za zvuků dechovky přicházejícím straníkům i novinářům nabízeli lidovci a lidovkyně štamprlata, syrečky, chléb se solí.

Foto: Profimedia.cz

Vítání slivovicí. Na snímku ministr životního prostředí Petr Hladík a ministr zemědělství Marek Výborný.

Ranní klábosení přešlo ve zdravici koaličních partnerů. Na sjezd dorazila místopředsedkyně hnutí STAN Michaela Šebelová i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Nějaké favority mám, ale to vám říkat nebudu,“ rozesmál sál premiér Petr Fiala (ODS). Zároveň lidovcům vzkázal, aby nebyli moc sebekritičtí, nekoukali na průzkumy a nezapomněli, co „spolu dokázali“.

Nízké volební preference, budoucnost koalice Spolu a bokem konzervativní identita byly hlavními tématy lidoveckého sjezdu.

Podle posledního předvolebního průzkumu agentury Median se KDU-ČSL pohybuje okolo dvou procent.

Jak se zachránit?

V projevech kandidáti předestírali, jak zachránit lidovce. Marek Výborný zmiňoval 20 % voličů koalice Spolu, kteří by podle průzkumu nepřišli k volbám. „Protože jsme je zklamali,“ řekl a opakoval, že lidovci nemají sklouzávat k populistické politice: „Zasypávat lidi penězi nemůže být naše strategie.“

Zatímco se Výborný soustředil na vnitřní jednotu strany a lepší marketing, Jurečka zase na kontaktní kampaň před volbami. „Já chci, abychom udělali 2200 setkání, můžeme se potkat se 70 000 voliči,“ řekl. „Nemá smysl jet dál linku Antibabiš, z toho jsou naši voliči unavení,“ dodal.

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Sjezd KDU-ČSL.

Zatímco Výborný i Jurečka jednoznačně podpořili pokračování Spolu, další kandidáti byli ke koalici vlažnější. „Koalice Spolu nám bere odlišitelnost, bere nám určitou míru autenticity a bere nám možnost, aby nás volili voliči jenom kvůli nám samým,“ řekl Tomáš Kaplan.

„Jsem zastánce koalice Spolu, ale jsem přesvědčený, že musíme být i připravení jít sami,“ doplnil Šimon Heller.

Když ale došlo na otázku, jestli jít sami, nebo spolu, jediný Jiří Čunek by šel do voleb sám.

Regner: Ťu, ťu, ťu a konec

Do souboje o předsedu se zapsal i Jiří Regner. Svým projevem pobavil celý sál:

„Já jsem tady proto, protože jsem se včera rozhodl, že budu kandidovat.“

„Já jsem tady proto, abych uvolnil ruce ministrům, ale chci je mít v předsednictvu, to ano.“

„Na stranických konferencích mám dojem, že polovina lidí se tam jde najíst a ťu, ťu, ťu už odchází.“

„Sociální sítě jsou boží trest za to, že se nemodlíme.“

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Neúspěšný kandidát Jiří Regner.

Manželství pro všechny?

Lidovci během odpoledne opakovaně řešili své konzervativní hodnoty a vraceli se k tématu manželství pro všechny.

Nejkonzervativnější varianty představili Jiří Čunek a Šimon Heller. Prvně jmenovaný by zavedl povinnou brannou povinnost pro mladé muže, kritizoval lidovce za podporu chráněných krajinných oblastí a rodina je „matka, otec a dítě“.

Šimon Heller přitvrdil v projevu. „Muž je muž, žena je žena a chráníme život od jeho přirozeného početí až do jeho přirozeného konce,“ uvedl. V projevu zaútočil na možnost trans lidí měnit pohlaví. „Do porodnic budou přijíždět rodit muži,“ řekl delegátům.

Trpělivost s kulturními válkami došla až Marku Výbornému. Na dotaz z publika, co budou lidovci dělat s tím, že prošlo partnerství pro stejnopohlavní páry, řekl, že je zbytečné vracet se neustále k manželství pro všechny, když manželství zůstává pouze pro heterosexuální páry a zároveň to voliče nezajímá.

Výborný: Vadí mi necitlivá slova

„Já opravdu nerozumím tomu, proč se k tomu pořád vracet a stále to komentovat. Zaznívají často slova, která jsou někdy velmi necitlivá. To mi vadí, to mi opravdu vadí. Když tady neustále chcete mluvit o hodnotách, tak jednou z hodnot je také lidská důstojnost. Tak si položme otázky, jestli vždy jednáme, mluvíme tak, abychom respektovali tuto základní hodnotu,“ řekl Výborný a delegáti jej odměnili potleskem.

Jak posléze potvrdilo i hlasování, extrémnější názory jsou ve straně spíše v menšině. Čunek i Heller dostali 72 hlasů z 290 hlasů.

Sjezd následuje projevy kandidátů na prvního místopředsedu či předsedkyni, dále budou straníci volit předsednictvo. Do něj by se chtěly dostat ve větším počtu lidovkyně. Do vedení Sdružení žen KDU-ČSL se před několika dny dostala Michaela Šojdrová a zdůraznila, že ve vedení strany je žen nedůstojně málo.

V desetičlenném předsednictvu byla před sjezdem pouze Šárka Jelínková. Jenže ani do vnitrostranických voleb se ženy příliš nehrnou. Na předsedu kandidovalo šest mužů, na prvního místopředsedu čtyři muži a do předsednictva byly ze 14 kandidátů pouze tři ženy.

Aktualizace: Doplnili jsme výsledky volby prvního místopředsedy.

Doporučované