Hlavní obsah

Lidovci plánují, jak vyšachovat neloajální ultrakonzervativní ženy

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Lidovci na letošním sjezdu.

Většinou se strany při sestavování kandidátek snaží dostat své zkušené poslance co nejvýše, u lidovců ale momentálně řeší spíš opačný problém.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Vedení KDU-ČSL by raději na kandidátkách pro příští sněmovní volby už nevidělo některé současné poslankyně a poslance. Nejde přitom ani tak o jejich –⁠⁠ i na lidovecké poměry –⁠⁠ výrazně konzervativnější smýšlení, ale spíše o neloajální chování ve Sněmovně.

Jedná se především o poslankyně Ninu NovákovouRomanu Bělohlávkovou, ale také Pavlínu Golasowskou nebo Šimona Hellera. V zákulisí už vzniká plán, jak sestavit kandidátky bez nich. Otevřeně o vnitrostranických potížích nikdo mluvit nechce, mimo záznam je ale Seznam Zprávám popsalo několik aktérů.

„Sólo akce stranu poškozovaly“

Pokud je navrhne krajská organizace v primárkách, vedení strany má podle stanov jen omezené šance, jak do kandidátek zasáhnout. Plán je proto už před primárkami lobbovat za jiné kandidáty.

„A taky upozorňovat krajské buňky na to, že sólo akce některých poslanců stranu v minulosti poškozovaly,“ popsal Seznam Zprávám jeden ze zdrojů.

Nespokojenost s chováním některých konzervativnějších poslanců panuje v lidoveckém klubu delší dobu. Viditelná byla například v době schvalování manželství pro všechny, kdy vedení strany vadily výroky „hovězí je hovězí a kuřecí je kuřecí“.

V poslední době ji ale ještě víc vyhrotily dva případy, kdy zmíněné poslankyně podaly sporné, předem nedohodnuté pozměňovací návrhy k vládním zákonům. To přitom odporuje pravidlům klubu, i koaliční smlouvě.

„Plácnout batole je v pořádku“

Nina Nováková sepsala změnu koaličního návrhu občanského zákoníku, která škrtá ustanovení o nepřípustnosti „výchovného“ bití dětí, načež obcházela média s výroky, že „plácnout batole je v pořádku“.

„Jednoznačně se distancuji od návrhu paní poslankyně. S nikým z vedení lidovců o něm nehovořila. Považuji to za porušení pravidel našeho poslaneckého klubu,“ odsoudil to tehdy předseda strany Marek Výborný.

Ještě větší pozdvižení v poslaneckém klubu vzbudil protinávrh Novákové a Bělohlávkové k zákonu vlastního stranického ministra Mariana Jurečky. Ten chtěl usnadnit pracujícím matkám malých dětí dostupnost školek, návrh z pera dvou poslankyň ho naopak ztěžoval.

Tím rozčílily nejen ministra, ale také část straníků, kteří se podle informací Seznam Zpráv do poslankyň naštvaně pustili ve stranické whatsappové skupině. Domnívají se, že poslankyně zaprvé dělají podobnými návrhy ostudu u voličů, ale také komplikují situaci jak ve vládní koalici, tak v koalici Spolu.

Upozorňují také na to, že na letošním sjezdu ultrakonzervativní křídlo strany prohrálo, když se jeho zástupci –⁠⁠ například již zmíněný Šimon Heller –⁠⁠ do vysokých stranických funkcí neprobojovali.

„Proti zdravému rozumu“

Proto by je někteří včetně vysokých straníků na příštích kandidátkách Spolu už nejraději neviděli. Všechny tři zmíněné poslankyně ale chtějí mandát obhajovat, nebo o tom alespoň přemýšlejí.

„Středočeská organizace už mě oslovila,“ říká k tomu Nina Nováková. Že by bylo její chování nějak problematické, odmítá. „Ani jsem v klubu nezaznamenala žádnou kritiku. Tedy kromě pana předsedy strany,“ stojí si za svým Nováková.

Že bude mít podporu své domovské organizace na Vysočině, je přesvědčená také Bělohlávková. „Umím být velmi loajální –⁠⁠ ale umím být taky neústupná. A opravdu nikdy jsem nehlasovala proti svému svědomí a moc se snažím nehlasovat ani proti zdravému rozumu,“ říká k možným výtkám poslankyně.

Doporučované