Článek
Někdejší europoslanec Libor Rouček v otevřeném dopise adresovaném předsedkyni SOCDEM Janě Maláčové a statutárnímu místopředsedovi strany Lubomíru Zaorálkovi oznámil, že s dnešní platností ze strany SOCDEM odstupuje. Napsal to v příspěvku na facebooku. Strana se vydala takovým směrem, se kterým nesouhlasí.
Rouček ve svém otevřeném dopise mimo jiné vyčítá vyjednávání o možnosti umístění Maláčové a Zaorálka a několika dalších funkcionářů SOCDEM na kandidátku hnutí ANO v podzimních sněmovních volbách.
OTEVŘENÝ DOPIS VEDENÍ ČESKÉ SOCIÁLNÍ DEMOKRACIE JANĚ MALÁČOVÉ A LUBOMÍRU ZAORÁLKOVI Věc: zrušení členství Naše...
Posted by Libor Rouček on Monday, April 7, 2025
„Začali jste bez vědomí a otázání se členů zákulisně vyjednávat o možnosti umístění vás dvou a několika dalších funkcionářů na volební kandidátku Babišova hnutí ANO,“ píše v dopise.
Jana Maláčová Roučkova odchodu lituje, mrzí také Zaorálka. „Je mi líto, že Libor Rouček odchází ze SOCDEM, přestože se snažím spojovat všechny proudy ve straně, ale je to jeho právo. Moc děkuji všem, kteří v těžkých časech v Sociální demokracii zůstávají a pracují!“ poskytla Seznam Zprávám vyjádření Jana Maláčová.
„Odchod Libora Roučka mě mrzí. Pro nás ale teď není priorita vyjednávání, ale prezentace programu, který jsme schválili na právě proběhlé programové konferenci. Jmenuje se Sedm jistot a oslovujeme všechny členy i nečleny, aby nám pomohli ho veřejně šířit,“ uvedl pro Seznam Zprávy Lubomír Zaorálek.
Rouček také kriticky píše o vyjednávaní s koalicí Andreje Babiše či vyjednávání o volební koalici s komunisty pod hlavičkou Stačilo!, a to i přes takzvané bohumínské usnesení. V dopise zmínil i neumožněnou diskuzi či přijímání sjezdových rezolucí na loňském sjezdu strany.
Spolupráci s Babišem označil Rouček za nepřijatelnou kvůli střetu zájmů či jeho spojenectví s extremistickými stranami v Patriotech pro Evropu. „Česká SOCDEM přestala být pod vaším vedením sociální demokracií,“ uvedl.
„Ačkoli ve volbách 2017 slíbila voličům ústy svého tehdejšího volebního lídra Luboše Zaorálka že ‚s Babišem již nikdy‘, neuplynulo ani několik měsíců a ČSSD byla v Babišově vládě za účasti Jana Hamáčka, Jany Maláčové a Luboše Zaorálka zpátky,“ píše. „V rozporu se stanovami strany a sjezdovými usneseními o zákazu spolupráce s KSČM jste začali s komunisty vyjednávat o volební koalici v rámci jejich uskupení Stačilo!“ zmiňuje. „Na loňském sjezdu, na kterém jste byli zvoleni, jste neumožnili jakoukoli diskusi či přijímání sjezdových rezolucí,“ dále podotýká.
„A protože SOCDEM se pod vaším vedením vydala směrem, se kterým zásadně nesouhlasím, své členství v ní dnešním dnem ruším,“ uzavírá Rouček důvod odstupu.
Rouček působil jako mluvčí sociální demokracie, mluvčí vlády, od roku 2002 byl poslancem a o dva roky později odešel na deset let do Evropského parlamentu. Zaorálkovi vyčetl, že se v roce 2014 dostal až na nevolitelné deváté místo evropské kandidátky a nemohl obhájit mandát. „Po volbách 2014 byla velká šance, aby v mé osobě (tehdejší) ČSSD získala předsedu evropských sociálních demokratů,“ uvedl. Strana se tím podle něj vzdala možnosti ovlivňovat dění v Evropě.