Článek
Razantní tón a silná slova k politice občas patří. Někdy jde o snahu zdiskreditovat oponenta, jindy zase o důrazné prosazování vlastních zájmů. Hlášky politiků proto mnohdy baví nejenom komentátory a média, ale i samotné politiky nebo voliče. A stávají se tak předmětem četných debat.
„Udělejte mi teze, podklady na toho zm*da“
Že si Andrej Babiš (ANO) vede složky na různé lidi, nejen politiky, je faktem, který možná málokoho překvapí. Způsob provedení v případě ministra zahraničí Jana Lipavského (ex Piráti) ale zaskočil mnohé. A zároveň odhalil, jak šéf opozičního hnutí postupuje, když lustruje své oponenty.
„Udělejte mi teze, podklady na tohoto zm*da. Napište mi příběh Izrael, jak se vykašlal na naše lidi, jak byl v Doha, jezdí všude, dělá kampaň, korespondenční volba,“ rozkázal v e-mailu, ve kterém poptával i informace o jazykových znalostech šéfa resortu zahraničí nebo jeho rodině. E-mail, který adresoval svému poradci Janu Rovenskému, ale omylem zaslal jeho jmenovci. Ten ho následně poskytl serveru Novinky.
Vládní politici neprodleně reagovali s tím, že podobné praktiky si Babiš vyzkoušel už za minulého režimu. „Starého psa novým kouskům nenaučíš. Andrej Babiš sice často mění názory, ale ne metody,“ reagoval například ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Šéfka Sněmovny a vládní strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová zase řekla, že Andrej Babiš často mluví o mafiánských praktikách, „hlavně proto, že on je v nich mistr světa“.
„Přijmu jakoukoli kritiku. Bez cenzury“
Volejbalová šatna, emotivní hudba a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který svému týmu vysvětluje, že „lidi vůbec nerozumí tomu, co děláme“. Tak vypadalo video, kterým chtělo hnutí Starostové a nezávislí hned na začátku roku – a pár měsíců před evropskými volbami – ukázat, že slyší, když si občané stěžují na vládu. Nešetřil při tom sportovní hantýrkou.
„Zbytečně taktizujeme, hrajeme při zdi. Důvěru mnohých jsme zklamali, jen abychom zůstali ve hře. Přistupovali jsme na kompromisy,“ pronáší Rakušan ve videu s tím, že je na čase obnovit důvěru a dělat politiku tak, jak chce jeho hnutí. Následně své kolegy v šatně ujišťuje, že bude své problémy s vládním směřováním řešit i s premiérem Petrem Fialou.
Samotné video příliš nepotěšilo vládní kolegy, kteří ho brali jako ránu pod pás. Premiér v reakci na video sdělil, že má Vít Rakušan dostatek prostoru pro projednávání problémů na koaličních jednáních. Markéta Pekarová Adamová tehdy zase narážela na fakt, že kompromisy do politiky patří.
Vedle vymezení se proti vládě mělo ale video ministra vnitra ještě jeden důvod. Rakušan totiž na konci vyzývá, aby mu lidé své stížnosti řekli na diskuzích. „Přijmu jakoukoli kritiku. A samozřejmě bez cenzury,“ narážel Rakušan na nálepku cenzora, kterou mu jeho kritici přiřadili.
V následujících týdnech pak ministr vnitra navštívil řadu měst, například Karvinou, Sokolov nebo Most, kde se snažil osvětlit některé vládní kroky. Debaty s občany pak měly Rakušanovi také nastínit, jaké nálady a obavy ve společnosti rezonují.
„Ukončení války na Ukrajině za jakoukoliv cenu“
Předsedkyně Komunistické strany Čech a Moravy Kateřina Konečná v tomto roce, především před Evropskými volbami, kladla důraz na nutnost uzavření míru na Ukrajině. Na jaře letošního roku proto pronesla, že „Češi si přejí ukončení války na Ukrajině za jakoukoliv cenu“. Následně pak dodala, že ona sama by si to „moc přála také“.
Nejde však o jediný letošní výrok, kdy Konečná jasně demonstrovala svůj postoj k válce na Ukrajině. V debatě CNN Prima News například řekla, že se ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi musí ohledně míru na Ukrajině „věřit“.
Evropská unie, v jejímž parlamentu Konečná sedí, se snaží v otázce ruské invaze postupovat pokud možno jednotně. Na Rusko tak například uvaluje sankce nebo schvaluje rezoluce o tom, že je nutné napadenou zemi dále podporovat. Šéfka českých komunistů nicméně tvrdí, že Putin „jen brání svoji zemi“. Skutečnost, že to byl právě ruský prezident, kdo už v roce 2014 anektoval ukrajinský Krym a o šest let později vpadl do sousední země, většinou Konečná ze svých projevů vypouští.
„Malý pinďour starosty z Řeporyj“
Obvodní soud pro Prahu 5 letos udělil řeporyjskému starostovi Pavlu Novotnému (ODS) pokutu za výroky o Palestincích, které označil za „opice, které mají být vybombardovány“. To ale kontroverznímu politikovi zřejmě nestačilo, protože letos zase přilákal pozornost, když na sociální síť X napsal, že zpěvačka Anna Slováčková – která bojuje s rakovinou – „nemá žádnou šanci“. Soud Novotnému letos mimo jiné nařídil výcvik sociálního chování.
Chováním zlobivého dítěte ODS, jak si sám Novotný přezdívá, se pak musela zabývat i jeho strana. K tomu ostatně v květnu vyzýval i druhý nejvýše postavený muž hnutí ANO Karel Havlíček, který ve Sněmovně vyzval premiéra Fialu, „aby se kategoricky distancoval od výroků, chování a hlavně od osoby řeporyjského starosty, který vykonává vysokou veřejnou funkci jako zastupitel a jako starosta“.
Důvodem měly být právě Novotného výroky na sociální síti X, kde mnohdy častuje politické kolegy nejrůznějšími vulgarismy. „Jde o nebezpečné individuum s psychopatickými sklony,“ vysvětloval Havlíček s tím, že řeporyjský starosta pravděpodobně jedná pro vlivem návykových látek.
Následoval přednes některých výroků, které Novotný veřejně sdílel. Sám Havlíček se pak ale v ráži do politika ODS opřel víc, než by se na půdě dolní komory hodilo, což mu připomněla i místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN). „Nečekal jsem, že malý pinďour starosty z Řeporyj udělá velké divadlo,“ pronesl pohoršený Havlíček. Na ohrazení Kovářové pak reagoval s tím, že použité slovo není ve Sněmovně nevyslovitelné.
ODS letos v návaznosti na Novotného skandály uvažovala o případném „vyhazovu“ řeporyjského starosty ze strany, nakonec se tak ale nestalo. „Musíme umět odpouštět,“ sdělil k věci například Marek Benda.
Premiér Superman
Rozhovor premiéra Petra Fialy pro Otázky Václava Morava vyvolal mnoho dozvuků. Zmíněním německých platů či prosbami o další čtyři roky vlády a silnější mandát, se po odvysílání bavili mnozí. Během toho, co Fiala shrnoval své poslední roky v pozici předsedy vlády a výsledky jeho kabinetu, padla řada přinejmenším sebejistých výroků.
Například prohlásil, že jeho vláda je jednou z těch nejúspěšnějších a pokud v ni občané opět vloží svou důvěru, budou mít nejlepší univerzity na světě a úspěšný, bohatý stát.
Poté, co se moderátor ČT zeptal Fialy, zda by se v následujícím volebním období nechtěl stáhnout mezi řadové poslance či členy vlády, se premiér ohradil s tím, že nevidí důvod, proč by neměl mandát znovu obhajovat. Přiznal ale, že každý je nahraditelný, což zakončil i poměrně vtipným odhalením:
„I já jsem nahraditelný a dělám spoustu chyb. Nejsem žádný Superman. I když teda když jsem řekl, že lidem budu říkat pravdu, tak Superman jsem, ale i ti mají svoje slabiny,“ řekl, zatímco se Václav Moravec šokovaně usmíval.
„Kmotři zůstanou kmotry, i když je přetřete na fialovo“
Po třech letech vlády pětikoalice skočili Piráti přes palubu. Reagovali tak na odvolání jejich někdejšího předsedy Ivana Bartoše z postu ministra pro místní rozvoj. Na tiskové konferenci pak odtajnili, že seděli tři roky ve vládě, která se jim – dalo by se říct – z hloubi duše příčila.
Tomu nasvědčovaly i silné, až emotivní či lehce paranoidní prohlášení. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek mluvil například o tom, jak Piráti už dva roky věděli, že se je nejsilnější vládní strana snaží dostat z vlády. „Je škoda, že se ODS rozhodla zničit vládu, která měla za sebou celou řadu úspěchů,“ dodal.
Olga Richterová zase označila jednání premiéra za „hnusnej podraz“ a poslankyně Klára Kocmanová zase mluvila a mafiánských praktikách. „Kmotři zůstanou kmotry, i když je přetřete na fialovo,“ dodala Kocmanová.
Piráti tak po třech letech ve vládě prozřeli a po odvolání jejich tehdejšího předsedy jejich čtyři poslanci převlékli koaliční dresy za ty opoziční. Naopak ministr zahraničních věcí Jan Lipavský se v reakci na odcházení svých kolegů rozhodl, že už se s pirátskými ideály neztotožňuje a ukončil své členství ve straně.