Článek
Prezident Petr Pavel rozdá poprvé ve funkci státní vyznamenání, podle informací Seznam Zpráv dostanou ocenění vyšší desítky osobností. Už jen kvůli tomu je do Vladislavského sálu na Pražském hradě pozváno na 700 hostů.
Na rozdíl od let minulých ale řada pozvaných dostala pozvánku pouze pro jednu osobu, bez doprovodu. To se týká například hejtmanů. S partnery sice dorazit mohou, ale ti musejí počkat ve Španělském sále, kde bude po předání vyznamenání probíhat společenský večer. Do Španělského sálu je pozváno na 2000 lidí.
„Pozvánku mám, včetně doprovodu, ale ten zůstává po dobu předávání vyznamenání ve Španělském sále a do Vladislavského sálu jdou z důvodu kapacity jenom hejtmani,“ potvrzuje například hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, která půjde na akci ve své funkci poprvé, za Miloše Zemana se slavnostního večera neúčastnila.
Podle Peckové to tak ale probíhalo i při inauguraci a o partnery bylo postaráno – měli k dispozici velkoplošnou obrazovku ve Španělském sále i občerstvení.
Také členové rady České národní banky nemohou jít do Vladislavského sálu s doprovodem.
„Na předávání státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října dostali guvernér a oba viceguvernéři České národní banky pozvánky do Vladislavského sálu pro 1 osobu a následně do Španělského sálu pozvánku i s doprovodem, tedy pro dvě osoby. Všichni ostatní členové bankovní rady dostali pozvánku do Španělského sálu pro dvě osoby,“ uvedla na dotaz Seznam Zpráv mluvčí banky Petra Krmelová.
Exšéf hradního protokolu Miroslav Sklenář uvedl, že hosté byli vždy zváni i s doprovodem. Pozvat protějšky „jen“ do vedlejšího sálu je novinka.
„To je krajně neobvyklé řešení. Jak předávání státních vyznamenání ve Vladislavském sále, tak následná recepce je společenská událost prvního významu a tam se zve vždy s doprovodem,“ řekl.
Chápe, že to je nejspíš v důsledku kapacitních důvodů, ale nikdy takové dělení podle svých slov od roku 1993 nezaznamenal. „Ono je to pro hosty nepraktické. Představte si, že jdete do Vladislavského sálu sám a vaše partnerka nebo partner má pozvánku do Španělského sálu,“ vysvětluje bývalý šéf hradního protokolu v letech 1996–2004.
Pozvánka pro hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha do Vladislavského sálu:
Další bývalý protokolář Jindřich Forejt uvedl, že ale neexistuje žádné závazné pravidlo, které by určovalo nebo vymezovalo, kdo má být pozván. Podle jeho vyjádření není prezident vázán žádnou normou.
Například v roce 2017 chtěl Zemanův tým pozvat tolik hostů, že se do sálu musely vtěsnat další židle, kapacita se navýšila na 800 lidí.
Zklamaní poslanci
Seznam Zprávy se ptaly Hradu, jaký klíč pro zvaní hostů letos prezidentská kancelář zvolila.
„Počet hostů je určen kapacitou jak Vladislavského, tak Španělského sálu. Do Vladislavského sálu je s doprovodem zváno vedení obou komor parlamentu, předsedové výborů a klubů, dále pak předseda vlády, bývalí prezidenti a doprovody vyznamenaných. Do Španělského sálu je pozvánka platná i pro doprovod (1+1),“ informoval ve vyjádření pro Seznam Zprávy odbor komunikace prezidenta.
Do Vladislavského sálu dostali pozvánku i s doprovodem také ministři nebo předsedové stran.
„Dostala jsem pozvánku na obojí a obojí pro dvě osoby,“ napsala v SMS zprávě ministryně pro vědu Helena Langšádlová (TOP 09). Pozvánku pro dvě osoby dostal do Vladislavského sálu i poslanec a předseda výboru pro sociální politiku Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) nebo opoziční poslanec a předseda kontrolního výboru Radovan Vích (SPD).
Někteří poslanci jsou zklamaní, že pozvánku na hlavní ceremonii neobdrželi. „Pozvánku mám na recepci do Španělského sálu, nikoliv na samotné předávání. Přiznám se, že mě to trochu překvapilo, ale rozumím, že to má kapacitní důvody. Myslím, že většina z nás čekala, že po změně prezidenta pozváni budeme, ale pokud tomu tak bylo i předtím, tak tomu rozumím, že jsme se vrátili k tradici,“ říká poslanec Jan Berki (STAN).
Loni vyznamenané nepozvali
Další změnou je, že za Zemana se do Vladislavského sálu zvali 28. října i ti, kteří dostali ocenění rok před tím. Letos je jinak i tato tradice.
V roce 2022 dostal od exprezidenta medaili Za zásluhy historik Jaroslav Čvančara. Pozvánku na Hrad neobdržel. „Nebyl jsem pozván, ani jsem o tom nějak nepřemýšlel, vůbec to neřeším,“ uvedl Čvančara.
Hrad potvrdil, že letos nejsou pozvaní ti, kteří převzali vyznamenání loni od exprezidenta Zemana. „Z kapacitních důvodů nebyla zaslána pozvánka oceněným z minulých let,“ zdůvodnil tento krok odbor komunikace prezidenta Pavla.
Exšéf hradního protokolu Sklenář i u tohoto případu říká, že to dřív byla tradice. „To je taky novinka. Chápu, že mají problém s místy. Ten večer je pocta vyznamenaným, nejen těm, kterým to předáváte, ale i těm, kteří to dostali v předchozích letech. Vždy byla zvyklost, že vyznamenaní s doprovodem byli zváni do Vladislavského sálu.“
Prezident může udělovat státní vyznamenání v takzvané řádové dny, které jsou 1. ledna a 28. října. Většinou se k tomu využívá říjnový státní svátek, kdy se tradičně koná ceremonie na Pražském hradě. Pavlův předchůdce ve funkci Miloš Zeman za svá dvě pětiletá funkční období vyznamenal téměř 400 osobností. Dosud nejvíc vyznamenaných 28. října bylo v roce 1998, kdy Václav Havel u příležitosti 80 let vzniku Československa ocenil téměř 90 lidí.
Státní vyznamenání v současné podobě byla ustanovena zákonem z roku 2014. Prezidenti mohou udělit či propůjčit Řád bílého lva, Řád T. G. Masaryka a medaile Za zásluhy a Za hrdinství. Čeští občané mohou vyznamenání dostat 1. ledna a 28. října, cizinci kdykoli.