Článek
Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.
Vláda Petra Fialy se po třech letech ve Strakově akademii a rok před sněmovními volbami zřejmě rozhodla zahájit komunikační ofenzivu. Zjevně v reakci na intenzivně opakovanou opoziční kritiku, podle níž kabinet buď nedělá nic, anebo dělá všechno špatně, ba i nejhůř, spustila koalice SPOLU web s názvem „Spolu děláme, co je třeba“.
Nejde (zatím) o nějakou vyčerpávající bilanci plnění programového prohlášení. Web působí dojmem, že byl spíchnutý dost narychlo, a obsahuje jen heslovitý a vcelku náhodný výčet věcí, které by Fialova vláda ráda vydávala za své úspěchy.
Některé body jsou v podstatě bez debaty. Premiér, který stránku zaštítil svým portrétem (bez saka a bez kravaty, jde zjevně do tuhého!), připomíná bezpečnostní a zahraničněpolitické kroky přijaté po ruské agresi proti Ukrajině nebo práci na omezování závislosti na ruských energiích. I když i tady je zajímavé, že vláda se chlubí kontroverzním miliardovým nákupem prázdných plynových trubek od společnosti NET4GAS, ale už nezmiňuje důležité nákupy podílů v terminálech na zkapalněný zemní plyn. Místo aby vyzdvihla svůj solidní výkon při odříznutí Česka od ruského plynu, chlubí se jako hotovou věcí „koncem závislosti na ruské ropě“, který je přece jen spíše hudbou budoucnosti, byť snad ne příliš vzdálené.
Proti magii, kterou vláda předvádí v čistě domácích politicko-ekonomických tématech, jsou to ale jen drobné detaily.
Například když dojde na konsolidaci veřejných financí, míří kreativita vládních komunikačních mágů ke hvězdám.
Dozvíme se, že vláda během volebního období snížila schodek státního rozpočtu o 180 miliard korun. Což je cifra, která je na jedné straně vztažená k rekordnímu schodku z roku 2021 (web mylně uvádí rok 2020) a na druhé straně vychází z dosud neschváleného rozpočtu na příští rok, v němž jsou ale podle Národní rozpočtové rady nesrovnalosti v řádu desítek miliard. Web pracuje s ukazatelem schodku v poměru k HDP (hezký pokles z pěti na dvě procenta HDP), ale už pomlčí o klíčovém ukazateli konsolidace, totiž o strukturálním deficitu, který se za Fialovy vlády v poměru k HDP snižuje přinejlepším o desetinky procentního bodu.
Zajímavá je snaha Fialova kabinetu svalit inflační krizi let 2022 a 2023 na předchozí Babišovu vládu a současnou nižší inflaci vydávat za svůj úspěch. Souběžně se ovšem vláda chlubí tím, že za jejího působení vzrostla průměrná mzda nominálně o šest tisíc korun (přičemž rychlý mzdový růst byl způsoben především vysokou inflací, která zároveň způsobila souběžný pokles reálných výdělků).
Zcela fascinující je absence jakékoli zmínky o vládní aktivitě v oblasti zdravotnictví (s čestnou výjimkou půlvěty o EZKartě mezi digitalizačními počiny). Vzhledem k tomu, že ministrem je vicepremiér a první místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek, tedy jeden z důležitých členů koalice SPOLU, jejíž „brand“ celý web nese, je skutečně zvláštní, že celou jeho tříletou činnost autoři stránky přehlédli jako širé lány.
Jistě se dá namítat, že ve zdravotnictví se vláda nemá čím chlubit, ale nebylo by to úplně spravedlivé. Pro účely propagačního webu by pár obecnějších hesel jistě vymyslet šlo. Třeba se školstvím, které přitom není ve správě koalice SPOLU, si vládní kreativci tu práci dali, přestože prezentované výsledky opravdu nejsou nic k velkému chlubení. Vynechání zdravotnických témat proto spíše vyvolává otázky ohledně Válkova postavení v kabinetu a při troše spiklenectví i ohledně jeho politické budoucnosti v předvolebním roce.
Obecně ale web vyvolává hlavně pocit, že vládním představitelům i marketérům uniká podstata toho, čím koaliční strany především lezou svým voličům na nervy. Bylo by namístě vedle webu „Děláme, co je třeba“ založit ještě nějaký další.
Na takové stránce by místo křečovitého ohýbání reality mohlo být například upřímné vysvětlení reformní nemohoucnosti v oblasti zdravotnictví nebo školství, případně omluva za špinavý finanční trik s windfall tax, která slouží jen k odsávání peněz z firmy ČEZ mimo oficiální dividendový kanál. Anebo ekonomicky únosné vysvětlení bídného tempa konsolidace veřejných financí.
Takový web by možná mohl v komunikaci se zklamanými voliči zafungovat. Místo „Děláme, co je třeba“ by se mohl jmenovat, dejme tomu, „Proč neděláme to, co jsme slíbili“ nebo třeba „I když to tak nevypadá, ještě si matně pamatujeme, proč jste nás volili“. Domény jsou volné.