Hlavní obsah

Komentář: TikTok je pro Fialu pád do jámy

Miloš Čermák
Novinář, spolupracovník Seznam Zpráv
Foto: Seznam Zprávy

Legendární fotka premiéra Fialy v helmě a neprůstřelné vestě ve vlaku na cestě do Kyjeva krátce po začátku ruské agrese.

V Evropě tančí, vtipkuje či vysvětluje svou politiku na TikToku řada politiků včetně hlav států napříč politickým spektrem. Stála však ztráta důstojnosti a kreditu „chlápka ve vlaku do Kyjeva“ našemu premiérovi za to?

Článek

Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.

Nevím, jestli už Petr Fiala našel své dno, ale když se díváte na jeho první video natočené na TikToku, je už blízko. I proto je dobré si připomenout, kdy měl naopak svůj strop. Ten moment si pamatuju přesně a reprezentuje ho fotka, na které je v helmě a neprůstřelné vestě na cestě ve vlaku do Kyjeva.

Bylo to krátce po začátku války v roce 2022 a byl to zároveň jeden z mála momentů, kdy jsem byl hrdý na premiéra země, ve které žiju. Politici tu většinou nejsou proto, abychom na ně byli hrdí, zejména v dobrých časech. Avšak ve špatných časech chceme mít v čele země politiky, kteří v našem vnímání světa aspirují na to lepší v nás.

Petr Fiala na té fotce působí v mnoha ohledech legračně. Černá helma vypadá příliš velká a nepadnoucí, vesta zase trochu malá. Místo profesorského saka, které si normálně nesundává ani při opékání buřtů, má Fiala pomačkanou červenou mikinu. Čte cosi v mobilu a celkově působí trochu nepatřičně a nejistě.

Na tu fotku by se dalo vymyslet milion vtipů, zejména když se na ni díváte s odstupem a bez emocí. Vtipy, dobré i špatné, jsou naší sebeobranou před trapnostmi i laciným patosem politiků. Vím ale jistě, že když jsem tu fotku poprvé uviděl, cítil jsem jen úlevu a vděk, že máme v čele země zrovna tohoto politika.

Když se o pouhého dva a půl roku později díváte na video Petra Fialy, kde škrobeně, nedůvěryhodně a „vyžehlen“ filtry AI vysvětluje, proč si zakládá účet na TikToku, cítíte jen nesnesitelný pocit trapnosti. A znovu nemáte chuť dělat žádné vtipy, protože ten člověk vám za to prostě nestojí.

To je můj hlavní argument, proč by Petr Fiala neměl být na TikToku. Protože je to nedůstojné roli českého premiéra. A je to dvakrát tak nedůstojné pro politika, který si své voliče i fanoušky pracně získal jako trochu suchopárný a necharismatický akademik, který však v důležitých okamžicích dokáže překročit svůj stín.

Založení účtu na TikToku není pro Petra Fialu překročením stínu, ale pádem do jámy. Tu mu navíc nejspíš vykopali jeho poradci a spolupracovníci.

Nejsem nepřítel TikToku. Je to aplikace, která je pro mě jako pro technologického nadšence a technooptimistu v mnohém zajímavá. Je taky důležitá, protože do značné míry změnila podobu dnešních sociálních médií. Velcí hráči od sebe vždycky opisovali. Facebook od Myspace a pak od Twitteru a někdy i naopak. Dnes mnozí opisují od TikToku.

Zároveň platí, že TikTok není rejdiště dětí a dospívajících či infantilních dospělých. V roce 2022 jsem na Univerzitě Hradec Králové dělal pro akademiky přednášku o tom, jak videa na TikToku popularizují přírodní vědy. Jeden z učitelů za mnou po prezentaci přišel s tím, že lepší videa věnovaná vysvětlování fyzikálních videí nikde jinde neviděl.

Politici a TikTok

Dříve si politici vybírali celebrity, dnes jim mohou pomoci influenceři, jejichž kanály mají velký dosah. Publiku ovšem hrozí, že – stejně jako u komerční reklamy – přijde do styku s neoznačenou spoluprací.

TikTok není černobílý a už vůbec ne jednobarevný. Má spousty zákoutí a bublin, jež mají potenciál být důležité a zajímavé. I pro uživatele, které nelze nazvat typickými (tedy v pubertálním věku či mladé dvacátníky).

Síť má ovšem ještě jeden neuralgický bod a tím je čínské vlastnictví. Mnohým vadí, že data uživatelů, která každá technologická firma sbírá, neslouží v tomto případě pouze ke komerčním účelům, ale můžou být využita či zneužita také politicky.

V USA proběhla v tomto ohledu v posledních dvou letech politická bitva, která skončila poměrně neobvykle konsenzem obou hlavních politických stran, republikánů i demokratů. Prezident Biden podepsal na jaře zákon, který by mohl vést k zákazu TikToku v Americe a který schválili zákonodárci bez ohledu na stranickou příslušnost.

Potenciální zákaz TikToku je zároveň v balíku se schválenou podporou pro Ukrajinu, Izrael a Tchaj-wan. I to svým způsobem definuje TikTok jako jednu z největších mezinárodních hrozeb pro Ameriku, potažmo její západní spojence.

Důvodem je to, že mateřskou společností amerického TikToku je společnost ByteDance s přímým napojením na komunistickou čínskou vládu. Obava je, že nepřátelský režim by data mohl použít k ovlivňování a narušení západních demokracií.

Zákon říká, že ByteDance musí svůj podíl v TikToku prodat, a to do 15. ledna příštího roku. Prezident, ať už to bude kdokoli, pak deadline může ještě o 90 dní posunout. Ale když Čína TikTok formálně „nepustí“ (anebo se zákon nezmění), přijde pak pro Ameriku jeho zákaz.

ALE zároveň platí, že se to nebude líbit 170 milionům Američanů, kteří dnes TikTok používají. A jakkoli bylo rozhodnutí učiněno napříč politickým spektrem, je fakt, že důležití politici napříč politickým spektrem TikTok používají pro svou komunikaci a získávání voličů. Včetně obou kandidátů na prezidenta – Donalda Trumpa i Kamaly Harrisové.

Podobná situace je ovšem i v Evropě, kde tančí, vtipkuje či vysvětluje svou politiku na TikToku řada politiků včetně hlav států. I zde napříč politickým spektrem, ostatně Petr Fiala ukázal ve svém prvním videu na této sítí politiky blízké jemu: třeba Tuska, Macrona či Meloniovou.

Je to důkaz, že by západní politici měli na TikToku být? Ne, je to důkaz jejich pokrytectví a nehezkého pragmatismu. Už nám ani nepřijde divné, že západní svět má lídry, kteří zcela rutinně a běžně něco jiného říkají a dělají. A nepřekvapí nás ani to, až budou na TikToku vysvětlovat, proč by se měl právě TikTok zakázat. A budou to tam vysvětlovat tak dlouho, než úřady z jejich rozhodnutí TikTok nakonec zablokují.

Jako liberál a člověk, který si kvůli životu v totalitním režimu vybudoval alergii na jakékoli zakazování a cenzurování, pro zákaz TikToku nejsem. Ať si každý vybere, jestli ho bude používat a proč. Ale předpokládal bych, že politici, kteří mají odvahu (či drzost) poučovat občany, co je dezinformace a kdo jsou naši nepřátelé, nebudou na platformě vlastněné právě těmito nepřáteli hledat voliče.

Petr Fiala promeškal příležitost se toho nezúčastnit. Po týdnu svého „netančení“ na TikToku získal na této síti cca dva tisíce fanoušků. Ubohý výsledek, zejména na TikToku, kde získá desetitisíce fanoušků za pár dní i kulhající klokan.

Takže mi řekněte: Stála ztráta důstojnosti a kreditu „chlápka ve vlaku do Kyjeva“ našemu premiérovi za to?

Doporučované