Článek
Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.
Hackeři se v úterý brzy ráno zmocnili účtu premiéra Petra Fialy na sociální síti X. Zveřejnili tam dva falešné příspěvky. Fiala na síti X v poledne uvedl, že útok byl veden ze zahraničí. Policie prošetří, jak pachatel nebo pachatelé překonali zabezpečení účtu a jestli spáchali zločin. Oznámila to na sociální síti X.
Podrobnosti o incidentu v tuto chvíli neznáme a sotva s jistotou znát budeme, tak to u podobných případů bývá. Že jde o vážnou událost, je jisté. Oficiální komunikační kanál ministerského předsedy členské země EU a NATO se neplní podvrhy každý den. Co se o tom dá soudit?
Jeden falešný tweet sděloval, že ruské síly zaútočily „na české jednotky poblíž kaliningradské hranice“. Ve druhém se psalo o údajné přípravě sankcí v reakci na americká cla. Ze sítě oba zakrátko zmizely. Po jazykové stránce prý působily celkem důvěryhodně. Jako by premiér informoval, jak to na X běžně dělává.
Nemůžeme bezpečně tvrdit, odkud vítr fouká. Evidentní ale je, že ten někdo si jen tak nehrál. Účet neprolomil proto, aby tam vložil obrázek s kytičkami. Dokonce ani nějaký domácí politický komentář. Ale proto, aby zveřejnil smyšlenou zprávu o konfliktu Rusko-NATO, která by zatřásla mezinárodní bezpečností.
Působí to jak vystřižené z nějaké ruské příručky hybridní války. Jakkoli se vzápětí potvrzuje, že šlo o lež, a ne o špatný opožděný apríl, technologická odolnost už byla kyberteroristy otestována a semínko znejistění - vidíte, co všechno dokážeme? - zaseto. Protože o tom, co tweetuje premiér, si každý občan může myslet, co chce, anebo vůbec nic - ale nesmí zapochybovat, jestli je to skutečnost, anebo fake news jako vyšité.
V tom se liší útok na Fialův účet od útoku na účet Bohuslava Sobotky z roku 2015, připisovaný skupině „White Media“. Tehdejší výkřiky typu „Uprchlíci jsou invazní armáda!“ věru nešlo brát jako autentické, hackeři tam kromě toho dali odkaz přímo na webovou stránku whitemédií. Kdežto tentokrát se falešné příspěvky snažily tvářit jako skutečné. Žádný „podpis“ útočníci u Fialy asi nezanechali.
Takže za deset let jsme se trochu posunuli v tématech hackerů i ve formulaci jejich výstupů. To hlavní se bohužel opakuje: zabezpečení premiérova účtu (a dnes také účtu koalice Spolu) bylo prolomeno. Přestože podle mluvčího ODS měly dvoufázové ověření a další pokročilá zabezpečení. Jak neprostupná stěna to byla, je potřeba důkladně a důvěrně prověřit. Stalo se něco, co se stát nesmí. Jestli se říkává, že hackeři jsou vždycky o krok napřed, není to pro správce vládních internetů alibi.
Co jiného by - zvlášť v době, kdy fakta jsou v ohrožení a o boji s dezinformacemi slyšíme od rána do večera - mělo být pod zámkem víc než účet předsedy vlády na sociální síti X?
Přečtěte si komentář Miloše Čermáka:
Celá záležitost také nepřímo obrací pozornost k tomu, jak si důležití politici, ale i důležité veřejné instituce osvojili X (většinou ještě jako síť Twitter) coby svůj tlampač. Nebo jako osobní místní rozhlas, vývěsku fotbalového klubu, informační kanál, jak chcete. Každopádně se to, co na X napíší, případně namluví, obvykle chápe jako relevantní a vysoce aktuální zdroj (který přebírají relevantní média). Přes X se řídí stát, dělá politika i chrání životy.
Kam tím autor textu míří? Zaprvé k poznámce, že tenhle prostor patří Elonu Muskovi a to, co, jak, kdy a kde se v něm objeví, spoluurčuje „jeho“ algoritmus. Zadruhé, tohle je faktické konstatování - nenaznačuje se tím, že Musk tahá za nitky tak, aby uživatelům tajil tweety evropských státníků o tom, že Trump je fakt prvotřídní jouda. Zatřetí, naopak se tím naznačuje, že návyk politiků vytrubovat a řešit důležité věci přes X může obnášet i silný paradox - to když se to troubení a řešení týká Trumpa a Muska.
Dá se říct, že pověst sítě X mezi uživateli se od Muskova převzetí zhoršila. Někteří ji tiše nebo demonstrativně opouštějí. To jistě neznamená, že se tak mají zachovat i politici (a vůbec ne hasiči nebo policie). X potřebují a veřejnost potřebuje informace. Ale zhoršující se renomé sítě X by politici měli vnímat. Ne se na X čím dál víc upínat.
A musí - ve veřejném zájmu - dělat maximum pro to, aby se jim někdo zlý neproboural do účtu. V posledním půlroce před volbami tím spíš.