Článek
Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.
Novoroční projev prezidenta Petra Pavla sám o sobě nebyl špatný, ale proti začátku loňského roku do něj jeho autoři nezakomponovali tak silný impulz pro veřejnou debatu, jako byla tehdejší otevřená a silná podpora eura. Společnou měnu Pavel letos jen letmo zmínil jako zcela vedlejší téma a ani jinde nezazvonil jeho projev tak, aby měl ve veřejném prostoru výraznější dopad.
Vlastně trochu hrozilo, že druhé Pavlovo novoroční poselství zapadne.
Nicméně oba lídři nejsilnějších politických stran, Petr Fiala i Andrej Babiš, přišli ještě před prezidentem s vlastními novoročními vzkazy na sociálních sítích. A právě tyto projevy, jako by se všichni pánové hezky domluvili, vytvořily pozadí, na němž jinak nepříliš zajímavá prezidentská řeč velmi dobře vynikla. Je to skvělý příklad té často vzývané koordinace v nejvyšší politice. Třeba bude platit „jak na Nový rok, tak po celý rok“.
Fiala ani Babiš nezaváhali a hned v první den volebního roku odpálili předvolební agitaci na plné obrátky. Premiér pohovořil o „roku rozhodnutí“, v němž se ukáže, jestli „se vrátíme zpět do doby chaosu, prázdných gest a koketování s Východem“. Lídr opozice naladil na osvědčenou notu a zadoufal, že po volbách se odporoučí „neschopná, asociální, arogantní a prolhaná vláda, která už čtvrtým rokem bohužel devastuje naši krásnou zemi“.
Na pozadí těchto novoročních ohňostrojů stranické předvolební kanonády se Pavlův projev bezmála zaskvěl jako skutečná řeč hlavy státu, jíž nechyběl nadstranický nadhled ani důraz na racionální debatu o každodenních i systémových problémech.
Jako nejzajímavější vyniká na pozadí výkonu dua Babiš–Fiala pasáž Pavlovy řeči týkající se právě nadcházející předvolební kampaně a prezidentova plánu, jak do tohoto citlivého období vstupovat.
Jako svůj plán do volebního roku představil prezident snahu držet veřejnou diskuzi o klíčových problémech země co nejblíž k racionálnímu jádru:
„Budu přitom spolupracovat s odborníky a respektovanými osobnostmi a využiji také zkušenosti a poznatky z cest do regionů. Cílem bude vytvořit prostor pro poctivou a věcnou debatu politických stran, založenou na argumentech a faktech. A na druhé straně věcným charakterem takové debaty omezit vliv polopravd, záměrných dezinformací a planého osočování protivníků.“
Těžko si nevzpomenout na fiasko s hradním vyjednáváním kolem důchodové reformy. Ambice uřídit citlivou politickou debatu zůstala v tomto případě nenaplněna. Ale snaha byla vidět.
Nedávno se na Pražském hradě odehrál kulatý stůl na téma zdravotnictví, kde se sešli zástupci nejdůležitějších aktérů systému s akademiky a dalšími experty a řešili především nedostupnost některých typů péče v některých regionech. Jestli tohle bylo něco jako generálka k ambicióznímu plánu naznačenému v novoročním projevu, budou takové akce potřebovat přece jen zase trochu větší „výtlak“ a lepší veřejnou prezentaci.
Jestli má mít Pavlova snaha v předvolebním veřejném prostoru smysl, bude nutné najít nějakou středovou pozici mezi příliš ambiciózním přístupem k reformě penzí a zase až příliš „nenápadným“ jednáním se zdravotnickými experty. To nebude snadné.
Nicméně snaha klást důraz na fakta a politický program namísto obvyklého marketingového řevu je sympatická. A je dobře, že hlava státu takový plán pojala. Bude jistě velmi záležet na provedení, vstup prezidenta do vřavy volební kampaně je citlivá věc a vždycky to bude trochu riskantní. Pokud si ale Pavel dokáže udržet odstup a současně vliv, mohlo by díky němu být předvolební období o něco méně nesnesitelné.