Hlavní obsah

Kdo nahradí Ševčíka? Ve hře je Klausův sponzor

Foto: Profimedia.cz

Bývalý šéf České konsolidační agentury a někdejší člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek.

Odvolaného děkana Miroslava Ševčíka by ve vedení fakulty VŠE mohl nahradit bývalý člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek. Podobně jako Ševčík má blízko k exprezidentovi Václavu Klausovi.

Článek

Kritizovaný děkan Miroslav Ševčík na konci minulého roku skončil. Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické (VŠE) zatím nenašla jeho nástupce.

První jméno však už zaznívá. Seznam Zprávy od třech na sobě nezávislých zdrojů zjistily, že se hovoří například o bývalém členovi bankovní rady České národní banky (ČNB) Pavlu Řežábkovi. Ten informaci nepopřel, dění na škole ale nechtěl komentovat.

„Přiznám se, že k VŠE se v posledním roce vůbec nevyjadřuji. Je to prostě tak,“ zopakoval Řežábek několikrát. „Vás o tom psát asi baví, mě to nebaví,“ dodal.

Ekonom Řežábek patří podobně jako bývalý děkan Ševčík do skupiny ekonomů blízkých exprezidentu Václavu Klausovi. V roce 2005 jej Klaus jmenoval členem bankovní rady ČNB, kde působil do roku 2017. Řežábek pak sponzoroval Institut Václava Klause, který exprezident vybudoval po svém odchodu z Hradu v roce 2013.

Ještě před nástupem do ČNB Řežábek působil ve vedení České konsolidační agentury, kam mimo jiné spadly nedobytné miliardové dluhy z doby privatizace. Řežábkova agentura čelila kritice za hospodaření s dluhy, jedním z propíraných případů byla například „sekera“ po podnikateli Antonínu Charouzovi. „To, co prodáváme, je většinou brak a to lepší jsme už prodali, takže výtěžnost bude čím dál tím menší,“ komentoval tehdy situaci Řežábek.

Řežábek prostředí VŠE dobře zná. Je členem Katedry hospodářské a sociální politiky Národohospodářské fakulty a působí i v její vědecké radě. Mimochodem: Radu dle informací na webu fakulty stále řídí bývalý děkan Ševčík. Jeho lidé nadále ovládají fakultní akademický senát, který za Ševčíkem v době jeho kauz pevně stál.

Liknavý senát

Děkana navrhuje akademický senát fakulty, jmenuje rektor. Vedení akademického senátu ani fakulta přes urgence na dotazy, kdy bude znám nový šéf fakulty a zda jednají s ekonomem Řežábkem, nereagovaly. Informace o vývoji hledání nového děkana nemá od fakulty a jejího senátu ani rektor univerzity Petr Dvořák.

Ze zápisu jednání fakultního senátu, který mají Seznam Zprávy k dispozici, vyplývá, že původně se měly už na začátku ledna předkládat jména kandidátů na děkana, o kterých by senátoři hlasovali 23. ledna. Jenže akademický senát před Vánoci takový návrh nepřijal. Jak se bude dále postupovat, není jasné, což vedení univerzity vadí.

„Pan rektor se dotázal Akademického senátu Národohospodářské fakulty, kdy může očekávat návrh na jmenování nového děkana, nicméně AS NF zatím volby nového děkana nevyhlásil a ani nesdělil, kdy tak učiní. Rektor je toho názoru, že AS NF by v zájmu fakulty volby nového děkana měl vyhlásit co nejdříve. O možných kandidátech rektor žádné informace nemá,“ sdělila Seznam Zprávám mluvčí VŠE Kateřina Pelouchová.

Student fakulty Jakub Kuneš byl jedním z prvních, kdo v dubnu roku 2022 vystoupil s kritikou Ševčíka za jeho proruské postoje. To, že fakulta nyní zůstává bez děkana, Kuneš kritizuje.

„Fakultní senát se arogantně vysmál nejen celé akademické obci, ale i veřejnosti a svým přístupem dělá z celé situace frašku. Doufal jsem, že poté, co byl děkan odvolán, se celá fakulta pokusí na celé nedůstojné martyrium okolo nekonečného odvolávání děkana zapomenout, ale ze strany akademického senátu je výsledkem opět chování jako ze čtvrté cenové. Upřímně řečeno se za toto rozhodnutí velmi stydím,“ řekl Kuneš Seznam Zprávám.

Ševčíkovy kauzy

Jsou to více než dva roky, co se Seznam Zprávy začaly zabývat činností politika, ekonoma a pedagoga Miroslava Ševčíka.

Na začátku července 2021 jsme zveřejnili dokumenty z do té doby neznámé minulosti Ševčíka, kterého před revolucí lákala do svých řad komunistická vojenská rozvědka. Z listin vyplynulo, že Ševčík se v letech 1987 a 1988 scházel s vojenskou rozvědkou, která měla v plánu pozdějšího ekonomického experta hnutí Trikolora vyslat do zahraničí – konkrétně do Rakouska na Vídeňskou univerzitu, kam se Ševčík chystal na stáž z VŠE.

Ševčík, který do KSČ vstoupil v roce 1984, před dvěma lety odmítl odpovídat na dotazy v osobním rozhovoru. V písemných odpovědích plných osobních útoků jakýkoli záměr s rozvědkou spolupracovat odmítl.

Ševčík se v uplynulých letech netajil proruskými názory. Pozornost na sebe připoutal například vyjadřováním kolem útoku ruských agentů na sklady ve Vrběticích. Podobně jako bývalý prezident Miloš Zeman se tehdy pustil do kritiky ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Mimo jiné pronesl, že ruskému vládci Putinovi věří víc než šéfovi BIS.

Student VŠE Jakub Kuneš loni v dubnu v rozhovoru pro Seznam Zprávy popsal, jak Ševčík uvádí před studenty dezinformace – ať už o covidu, či o válce na Ukrajině.

Loni na jaře se Ševčík ucházel o post děkana Národohospodářské fakulty VŠE, což se mu povedlo, a do čela fakulty nastoupil 1. července 2022. Když jsme se jej tehdy ptali, zda odsuzuje Putinovu agresi na Ukrajině či bere zpět svá slova o řediteli BIS Koudelkovi, neodpověděl.

Loni na podzim Ševčík vystoupil na protivládní demonstraci po boku několika figur spojených s tuzemskou dezinformační scénou coby podporovatel iniciativy Česká republika na 1. místě.

Ve spojitosti s dezinformátory se děkan pohyboval i nadále. Letos v lednu před druhým kolem prezidentských voleb poskytl rozhovor bývalému mluvčímu prezidenta Václava Klause Petru Hájkovi, kterého experti Ministerstva vnitra pro boj s dezinformacemi označili za „hlásnou troubu Kremlu“. Ševčík v rozhovoru popsal své voličské preference a nevybíravě se navezl do voličů. Přiznal, že Andrej Babiš je pro něho lepší kandidát než Petr Pavel. „Určitě je lepší, než je posluhovač NATO a válečných štváčů, pan generál,“ pronesl Ševčík.

V lednu se tehdejší ministr školství Vladimír Balaš (STAN) setkal s rektorem VŠE Petrem Dvořákem, aby řešili situaci kolem děkana Ševčíka. Ministr reagoval na žádost absolventů VŠE, kteří se na něho dopisem obrátili. A požádali ho, aby pověřil Správní radu VŠE – kterou ministr jmenuje a odvolává – prověřením dlouhodobého chování děkana Ševčíka. Vadilo jim, že vedení školy do té doby výrazněji nezasáhlo.

V březnu se Ševčík znovu vyskytl na protivládní demonstraci, při níž se ocitl v hloučku lidí, kteří útočili na budovu Národního muzea. Tímto už pomyslný pohár trpělivosti přetekl a rektor Dvořák Ševčíka vyzval, aby se postu děkana vzdal. Ševčík odstoupit odmítl, tvrdí, že u incidentu se ocitl náhodou, rektor ale už v březnu uvedl, že je připravený využít své zákonné pravomoci a Ševčíka z funkce děkana odvolat. Na konci června jej v tomto záměru podpořil Akademický senát VŠE.

Loni v prosinci rektor Ševčíka z vedení fakulty odvolal.

Doporučované