Článek
Zaslala mu dopis přímo do Sněmovny, ale neodpověděl. 58letá Sabína se rozhodla nevzdat spor s šéfem SPD Tomio Okamurou, který na sociálních sítích zveřejnil její složenku na vyplacení dávek.
Žena z Ostravy se stará o devět vnoučat, na které jí stát každý měsíc skrze sociální systém přispívá. Argumentuje, že se nedopustila ničeho špatného, a proto si nepřeje, aby ji politik veřejně pranýřoval. Rozhodla se proto obrátit na ombudsmana.
„Na veřejného ochránce práv jsme se obrátili z toho důvodu, že paní Sabína vnímá jednání pana Okamury jako zásah do svého soukromí, a kromě toho je přesvědčena, že jeho motivem je vyvolání nenávisti ve společnosti,“ uvedla ve vyjádření pro Seznam Zprávy vedoucí služby občanské poradny Společně-Jekhetane v Ostravě Pavla Malinková, která ženě pomáhá.
Paní Sabína se také domnívá, že jednání pana Okamury může mít rasový podtext.
Paní Sabína se podle ní domnívá, že jednání Okamury může mít rasový podtext. To jsou důvody, kvůli kterým žádá o prošetření případu.
Okamura sice na složence začernil celé jméno ženy, to se ale přesto dostalo na internet.
Ombudsman: Částka dokládá, že stát dokáže pomáhat
Úřad veřejného ochránce práv nepotvrdil ani nevyvrátil, jestli už má podnět k dispozici. Ombudsman Stanislav Křeček ale uvedl, že kauzu sleduje v médiích.
„Je pochopitelné, že pokrytí potřeb devíti dětí není levná záležitost. A pokud je někdo ochotný zachránit tyto děti před alternativou v podobě ústavní péče, je důležité, aby mu k tomu stát vytvořil podmínky. Podle mého tedy částka na složence dokládá, že stát dokáže pomáhat ve chvíli, kdy je to potřeba,“ napsal ve vyjádření ombudsman.
V dopise, který žena poslala Okamurovi, psala, že je vyděšená z nenávistných komentářů, které se pod jeho příspěvkem rozpoutaly.
„Nevím, co jsem provedla, že jsem vyvolala tolik nenávisti, ale žádám vás, abyste dále nezmiňoval mé příjmy ani jiné informace o mé osobě. Doufám, že jsem pro vás tedy člověk a že vás nevede rasová nenávist, protože i takto může vaše jednání vyznít,“ uvedla v dopise.
Jurečka v Ostravě
Za ženou z Ostravy se vydal i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle svých slov ale k osobnímu setkání nedošlo. „Přímo s paní jsem se osobně nesetkal, dům, kde bydlí, jsem navštívil,“ napsal v SMS zprávě ministr Jurečka s tím, že podrobněji návštěvu nechce komentovat.
Okamuru ale kritizoval za to, že podle něj bez znalosti konkrétní situace a souvislostí komentuje případ na sociálních sítích způsobem sobě vlastním.
„Tento případ považuji za typickou ukázku politika, který staví svou politiku na lžích, polopravdách, nenávisti a strachu,“ dodal šéf lidovců.
Okamura příspěvky ze svých sociálních sítí do dnešního dne neodstranil. Jen na jeho facebooku jsou k dnešnímu dni témeř čtyři tisíce komentářů a pět tisíc sdílení. Na dotazy redakce během dne nereagoval.
Reportéři Seznam Zpráv koncem srpna vypátrali ženu v domě v Ostravě. Chtěli ověřit, zda je poštovní poukázka na dávky ve výši 96 419 korun pravá. Žena to potvrdila s vysvětlením, že se stará o devět dětí.
Přestože se neprokázalo zneužívání dávek, Okamura se rozhodl fotografii poštovní poukázky na sociální sítě vrátit. Původně ji smazal s odůvodněním, že si není jistý pravostí.