Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Začíná zastupitelstvo a u mikrofonu je opoziční pirátský zastupitel Petr Beneš – hlasitý kritik koalice Společně pro Prahu 10 a Vlasta.
Beneš začíná číst rozhodnutí antimonopolního úřadu. Starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS) ho napomíná, že nenavrhuje bod na program. Na to mají zastupitelé pouze jednu minutu.
Beneš přesahuje, na časomíře je minuta a 15 vteřin. Starosta Valovič rozhoduje a Benešovi vypíná mikrofon.
„Nemůžete mi brát slovo,“ obrací se na něj Beneš.
„Můžu,“ odpovídá Valovič.
Opoziční zastupitelé, kteří věděli, že koalice program mimořádného zastupitelstva o účelovém dělení zakázky na opravu kancelářské budovy úřadu městské části neschválí, přichází s jedním bodem programu za druhým. Celkem jich je asi 40.
Smích, nebo pláč
Slovo si berou pouze opoziční zastupitelé z Pirátské strany, hnutí ANO, případně SPD. Během navrhování bodů a zejména následného hlasování je většina radních na telefonech či tabletech. Občas mezi sebou prohodí vtípek a na účet opozice se zasmějí. Rozhodně ještě před schvalováním programu nevypadají, že by opozici brali jakkoli vážně.
Piráti a hnutí ANO žádají informace, jak městská část zaplatí pokutu a z čeho. Chtějí odvolání místostarosty Tomáše Peka (za TOP 09).
„Pro odvolání není důvod, je běžným koloritem na Praze 10, aby opozice navrhovala různá odvolání a mediálně se zviditelnili i formou bulvárních titulků. Opozici vadí fakt, že současné vedení je ochotno úspěšně dořešit i dlouhodobě neřešené problémy a výzvy,“ říká Pek Seznam Zprávám.
Při hlasování se u většiny ze 40 bodů koalice zdrží, občas hlasuje proti. Asi po dvou hodinách je zastupitelstvo u konce, aniž by se koalice opozičním zastupitelům jakkoli vyjádřila.
„Měli jsme indicie, že koalice neschválí program. Chtěli jsme body programu načíst alespoň touto formou, že jsme je zopakovali jako nové body,“ říká Petr Beneš.
„Mimořádné zastupitelstvo odpovídalo očekávání. Program nebyl schválen, obstrukce ze strany opozice byly,“ hodnotí z druhé strany místostarosta Martin Čásenský (ODS).
Jeden člen vedení městské části zároveň říká, že když to vidí, tak neví, jestli se má smát, nebo brečet.
„Jestliže se koalice směje tomu, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže konstatuje, že šlo o organizovanou skupinu, která to připravovala, dá za to nadstandardně vysokou pokutu a popíše to jako transparentní porušování zákona a dělení zakázek, tak to je asi otázka na jiné orgány,“ reaguje na tuto poznámku opoziční zastupitelka a předsedkyně kontrolního výboru Radmila Kleslová (ANO).
„Podle našeho přehledu to je nejvyšší pokuta za posledních několik let, která byla za porušování zákona o zadávání veřejných zakázek uložena pražské městské části,“ potvrzuje slovo „nadstandardní“ mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.
„Úplná ignorace existence zákona“
Zakázka je na stavební úpravy kancelářské budovy Vinice ve Strašnicích, kam se úřad městské části loni přestěhoval z důvodu havarijního stavu vlastní radnice ve Vršovicích.
Praha 10 se proti třičtvrtěmilionové pokutě chce bránit soudně. Úřad ale své rozhodnutí potvrdil i v odvolání a tvrdí, že případ je velmi jasný. Závažnost provinění označil za „velmi vážnou“.
„Zadavatel jednoduše udělal vše pro to, aby se zákonné regulaci v oblasti veřejných zakázek úplně vyhnul; jeho jednání tak lze postavit na roveň úplné ignoraci existence zákona,“ píše úřad v usnesení.
Radnice podle odůvodnění vzala zakázku za deset milionů bez DPH (12 milionů s DPH) a rozdělila ji na dvě části. První část – 5 950 459 korun bez DPH. Limit pro zadávání zakázek ve veřejném řízení je právě šest milionů korun. Tím, že zakázka byla o 49 541 korun pod limitem, mohla ji Praha 10 zadat „z ruky“ dle svého výběru.
Druhá část zakázky – 4 066 000 korun bez DPH – skončila u společnosti městské části s názvem Praha 10 – Majetková, která ji ještě téhož dne zadala soukromé firmě.
„Praha 10 – Majetková, a. s., se tak stala de facto prostředníkem k tomu, aby za zadavatele naoko „zákonným způsobem“ zadala další veřejnou zakázku malého rozsahu na stavební práce,“ uvádí úřad.
Kritika opozice: Nemáme hlas
„Podle mého názoru se jedná o modus operandi, kdy tímto způsobem postupují u více zakázek,“ tvrdí opoziční zastupitel Beneš, který podával na antimonopolní úřad podnět na účelové rozdělení stavební zakázky.
Příklady jsou podle něj dva. Tím prvním je rekonstrukce městských bytů, kde radnice opravuje osm bytů za více než šest milionů korun. Zakázku rozdělila na čtyři.
Druhým příkladem je IT. „Když se sem úřad stěhoval, tak museli zajistit IT techniku, nakoupit servery a různá koncová zařízení. Tuto zakázku rozdělili na dvě. Rozdíl oproti stavebním pracím je, že limit není šest milionů, ale dva. Takže to byly dvě zakázky pod dva miliony a ty dali firmám, které jim vyhovovaly,“ tvrdí Beneš.
Vertikální spolupráce
Předseda úřadu Petr Mlsna vidí ve způsobu, jak Praha 10 rozdělila zakázku, jednoznačný záměr.
Dodává, že s největší pravděpodobností podá další podnět na antimonopolní úřad. Část zakázky navíc získala firma Total Service spojená s kauzou Dozimetr.
Místostarosta Tomáš Pek ale vidí jen snahu opozice „rozvrátit koalici“. Opozice si podle něj „bere jako rukojmí občany městské části. Přestalo jí záležet na skutečných výsledcích a je soustředěna na zabránění úspěchu vedení města. Spousta složitých záležitostí, které městská část řeší, nevznikla ze dne na den, ale má svou historii i v minulých volebních obdobích. Politika kriminalizace protivníka vede k paralyzaci jakékoliv městské části.“
K dalším případům rozdělování zakázek říká, že „bylo postupováno správně“.
O propojení IT firmy a kauzy Dozimetr jsme psali zde
Šéfka kontrolního výboru Radmila Kleslová z ANO se ke kritice přidává. „Na kontrolní výbor zástupci koalice nedojdou. Kde jinde to máme řešit?“ odpovídá na otázku, jestli mimořádné zastupitelstvo nebylo jen hra pro veřejnost a obstrukce, jak tvrdí koalice.
„My nemáme možnost představit svůj tisk, koalice nám nedá prostor, nedá slovo. Ale oni nechtějí. Chovají se jako na dobytém území,“ dodává.
Na posledním kontrolním výboru chtěla opozice řešit pokutu od antimonopolního úřadu. V místnosti čekala i veřejnost a média. Koalice se ale na poslední chvíli omluvila. Nepřišel ani člen SPD, který je zároveň zaměstnancem úřadu. Výbor proto nebyl usnášeníschopný.
„Opozice má v kontrolním výboru čtyři členy ze sedmi, má většinu, a je tím pádem schopný být usnášeníschopný, aniž by tam chodili členové koalice,“ říká místostarosta Martin Čásenský.
Tragédie za veřejné peníze
Současná pokuta tři čtvrtě milionu se přidává k dalším desítkám milionů, které Praha 10 za posledních deset let vynaložila na řešení situace s radnicí.
V roce 2014 se se sloganem „stop miliardové radnici“ dostala do zastupitelstva koalice Vlasta. Tehdy bojovala proti plánu Prahy 10 přestěhovat se ze staré budovy plné azbestu ze 70. let ve Vršovické ulici do Strašnic.
Vlasta se postupně dostala k moci, lídryně Renata Chmelová se nejprve dostala do Senátu (2016 až 2022) a mezi lety 2018 až 2022 byla i starostkou městské části. Vládla společně s Piráty a ODS.
Během této doby ale s rekonstrukcí radnice nijak nepokročili, naopak začala vypadávat okna. Nyní je koalice Vlasta ve vládě s koalicí ODS a TOP 09.
Úřad se musel loni přestěhovat do kancelářské budovy ve Vinohradské. Za nájem platí firmě Carpet Invest 2,9 milionu korun bez DPH měsíčně a další zhruba milion činí měsíční zálohy.
Praha 10 chce prodat i kulturní centrum Eden. Nynější starosta a tehdejší místostarosta Martin Valovič přitom v roce 2022 vyhlašoval soutěž na novou podobu bytového domu Eden. Architektům v rámci soutěže radnice vyplatila tři miliony korun.
Výstavba a naplánovaná proměna zašlého místa měly začít za rok. Místo toho se radnice rozhodla kulturní dům prodat s odhadovanou cenou asi 11 milionů korun.
Radnice teď přijímá nabídky. Za starou radnici a kulturní dům Eden očekává asi půl miliardy, za to chce postavit novou radnici.