Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) je přesvědčen, že našel způsob, jak z národních parků vypudit novodobé papaláše, kteří si tam na pozvání managementu jezdí zdarma střílet jeleny.
Brzy začne platit nové pravidlo, že lovec musí odevzdat správě parku trofej, což je z pohledu nimrodů to nejcennější na zvěři a cena se pohybuje až ve statisících. Zda letité praktiky zavánějící klientelismem, které nedávno na zcela konkrétních příkladech popsaly Seznam Zprávy, definitivně skončí, ukáže ale až praxe.
Když se o změně, schválené v minulých dnech na poradě vedení ministerstva, dozvěděl Petr Ješátko, někdejší vedoucí pracovník a myslivecký hospodář z Národního parku Šumava, neskrýval nadšení.
„Pokud by to tak bylo, byla by to bomba, která spoustu lidí, kteří z toho profitovali, naštve,“ reagoval nynější penzista, který dosavadní praxi dlouhodobě kritizuje a odevzdávání trofejí doporučuje už dávno (po vzoru Bavorska) jako vhodný protikorupční nástroj. Přitom nevidí problém, aby správa parku následně odevzdané paroží prodala firmám, které se zabývají jeho zpracováním na knoflíky, střenky nožů či další výrobky.
Když se však Ješátko s návrhem nové ministerské směrnice začal seznamovat detailněji, prvotní nadšení zčásti vyprchalo.
Znalec poměrů Ješátko totiž stále vidí několik nevyjasněných otazníků. Mimo jiné pojal podezření, že právo ponechat si trofej zůstane i nadále zaměstnancům národních parků, kterým jinak za každý kus náleží i finanční odměna (tzv. zástřelné).
„Personál si vezme na posed ‚kamaráda‘, ten jelena uloví a zaměstnanec si ho napíše na sebe, že ho ulovil on. Následně trofej ‚kamarádovi‘ předá,“ nastínil z vlastních poznatků Ješátko možnosti obcházení směrnice.
Nicméně Hladíkovo ministerstvo ujišťuje, že odevzdávání trofejí se bude vztahovat i na zaměstnance, tedy nikoliv jen na „externí“ nimrody.
„Paroží zůstane správám parku, ať jde o zaměstnance, nebo ostatní lovce,“ uvedla na dotaz redakce mluvčí ministerstva Lucie Ješátková (shoda příjmení se zmíněným Petrem Ješátkem je pouze náhodná - pozn. red.).
Hladíkova zpátečka: Bez pomocníků to nejde
O bezpoplatkových lovech se hovoří i v souvislosti s uvažovaným novým národním parkem Křivoklátsko. Upravená směrnice by mohla částečně vzít vítr z plachet těm, kteří tvrdí, že účelem parku je pouze vybudovat obří papalášskou honitbu nedaleko Prahy.
V této souvislosti je ale třeba připomenout, že ministr Hladík v nedávném rozhovoru pro Seznam Zprávy hovořil výslovně o tom, že lovit (bezpoplatkově) v parcích bude smět už jen personál. „Nechci, aby tam lovil kdokoliv jiný než zaměstnanci,“ prohlásil v rozhovoru, který se uskutečnil na konci prázdnin. Proto také redakce od Hladíka žádala vysvětlení, proč nakonec tento záměr opustil.
Ministerská mluvčí Ješátková vše vysvětlila tak, že jen personál parku by lovit přemnoženou spárkatou zvěř nezvládl, přičemž regulace je nezbytná, jinak dojde k rozsáhlým škodám na lesních ekosystémech.
„Při vyhlášení mimořádných veterinárních opatření, v případě závažného neplnění schváleného plánu lovu a při snižování stavů zvěře, může myslivecký hospodář se souhlasem ředitele příslušné správy národního parku vydat povolenku k lovu i střelcům, kteří nejsou zaměstnanci správy,“ popsala mluvčí další část z nových pravidel s tím, že lov trofejní zvěře bude i v tomto případě vyloučen. Trofej i zvěřina zůstane správě národního parku.
Z vyjádření, které Hladík poskytl serveru Aktuálně.cz, vyplývá, že i těmto vypomáhajícím lovcům bude náležet zmíněné zástřelné v řádu několika set až tisíců korun.
Ministr Hladík opustil i alternativní úvahu, že by se v národních parcích za povolenky k lovu platilo jako v jiných (komerčních) honitbách, kde skolení jelena vyjde až na statisíce korun. „Pan ministr tuto možnost zvážil a jednoznačně ji vyloučil. Národní park nemá sloužit pro trofejní lov, ale pro ochranu přírody,“ uvedla mluvčí Ješátková.
Ministra z toho vypusťte
Jak popsaly Seznam Zprávy, na bezpoplatkové lovy do národních parků jezdili v minulých letech hosté z řad podnikatelů, vědců, lékařů, vysokoškolských pedagogů, či dokonce politiků.
Senátor a místopředseda horní parlamentní komory za TOP 09 Tomáš Czernin střelil jelena v Krkonošském národním parku v září 2020. Jak vysvětlil, na lov jej tam pozval náměstek KRNAP Václav Jansa.
„Jsme dávní kamarádi, dělali jsme spolu i některé charitativní akce. Já jej předtím pozval k nám na daňka, on mě zase na oplátku na jelena. Je to běžná praxe, že se lovci takto vzájemně zvou, aby poznali jiné revíry,“ uvedl již dříve senátor. Rozdíl byl ale v tom, že zatímco Czernin zval náměstka do své vlastní honitby, manažer parku oplatil pozvánkou do státního. Posléze senátor uznal, že to byla chyba a dnes by postupoval jinak.
Seznam Zprávy upozornily mimo jiné i na případ někdejšího manažera finanční skupiny Unicapital a později Lesů ČR Romana Schindlera, který v krkonošském parku ulovil zdarma jelena hned dvakrát. A to v letech 2018 a 2020, oba v honitbě „Prameny Labe“, která obklopuje Špindlerův Mlýn.
Jeho případ je ve srovnání s ostatními zajímavý tím, že lov mu zprostředkovalo samo ministerstvo, konkrétně – jak dodatečně zjistily Seznam Zprávy – šlo o bývalého náměstka Vladimíra Dolejského, který dnes řídí Správu CHKO České středohoří.
Ten svou roli popisuje tak, že „pouze“ přesměroval Schindlerovy žádosti o lov na vedení KRNAP. Nicméně připustil, že takto mohl v době, kdy byl náměstkem, pomoci i několika jiným lovcům, byť žádný další případ si už nevybavil.
Dolejský výslovně vyloučil, že by se podobně mohl angažovat ve prospěch prominentních lovců i jeho někdejší nadřízený, ministr životního prostředí za ANO Richard Brabec. „Pan ministr rozhodně ne, to vám mohu garantovat, toho z toho vypusťte,“ prohlásil v rozhovoru pro Seznam Zprávy exnáměstek.